3 zásadné tipy, ako správne vybrať ten pravý elektrobicykel pre vás

V posledných rokoch prešli elektrobicykle výrazným vývojom a zaznamenávajú veľký boom aj na Slovensku. Väčšina svetových výrobcov bicyklov už ponúka širokú škálu elektrobicyklov, ale ako vybrať ten správny a neutratiť väčšiu finančnú čiastku nesprávne? Poradíme vám.

Elektrokolo Lapierre Overvolt AM 500+

V akom teréne budete na elektrobicykli jazdiť?
Pri výbere bicykla sa v prvom rade rozhodnite podľa toho, kde a ako na ňom budete jazdiť. Pre kratšie nenáročné jazdy po meste alebo na dedine je ideálny mestský elektrobicykel. Ten je tiež vhodný aj pre ženy (prípadne osoby s handicapom), ktoré ocenia znížený rám pre pohodlné nasadanie a zosadanie z bicykla. Pre dlhšie vychádzky a náročnejších jazdcov odporúčame vyberať z ponuky krosových či trekingových elektrobicyklov. Tie sú navrhnuté na jazdu po spevnených aj nespevnených chodníkoch a obvykle sú vybavené výkonnejšími motormi aj silnejšími batériami. Pre vysokú záťaž v teréne a náročné použitie sú vhodné horské elektrobicykle (na výber celoodpružené elektrobicykle či modely s prednou odpruženou vidlicou).

Aký typ motora zvoliť?
U elektrobicyklov dnes rozlišujeme dva typy motorov podľa ich umiestnenia. Pri lacnejších modeloch sa používa motor v náboji zadného kolesa, ktorý v sebe kombinuje solídnu spoľahlivosť, výkon a dojazd za rozumnú cenu. Druhým typom je stredový motor, ktorý je umiestnený v šliapacom strede bicykla, vďaka čomu je bicykel výborne vyvážený a vyniká skvelými jazdnými vlastnosťami. Elektrobicykle so stredovými motormi Bosch, Shimano a Yamaha dnes tvoria špičku na trhu a uspokoja požiadavky najnáročnejších jazdcov. Predtým sa u najlacnejších elektrobicyklov využíval aj motor v prednom náboji kolesa, ale kvôli jazdným vlastnostiam sa od tohto typu upustilo.

Koľko chcete do elektrobicykla investovať?
Zásadná otázka pri výbere elektrobicykla bude určite otázka financií. Z našich skúseností môžeme povedať, že slušný elektrobicykel je možné zaobstarať od 1.000 €. Obľúbené elektrobicykle so stredovými motormi štartujú od 2.000 €, so zvyšujúcou sa cenou sa používajú výkonnejšie motory a celkovo sa tiež zlepšuje osadenie bicykla.

 

Ešte stále tápete, či ste si vybrali správne? Poraďte sa s odborníkmi z Mojekolo.