17. 3. 2021

Tento rok to nepočká. Nákup bicykla neodkladajte až na sezónu

Prečo vo svete chýbajú bicykle?

Dôvody sú dva: znížená výroba a zvýšený dopyt. Keď začiatkom roka 2020 svet zachvátila pandémia koronavírusu, výrobný priemysel, vrátane toho cyklistického, sa doslova zastavil. Prísne bezpečnostné opatrenia uzavreli bane, v ktorých sa ťažia kovy na rámy a komponenty, fabriky na výrobu bicyklov aj prístavy, z ktorých nevyplávali kontajnerové lode. Došlo k razantnému zníženiu produkcie surovín aj finálnych výrobkov, celá cyklo brandža nabrala sklz a vo svete začali dochádzať bicykle.

Špecifický bol minulý rok ešte v jednej veci. Tvrdý lockdown postihol okrem priemyslu aj obyčajných ľudí. Obchody, reštaurácie, sauny, fitká a všetky športoviská museli zatvoriť a pohyb vonku sa stal jediným spôsobom, ako tráviť voľný čas. Dopyt po bicykloch strmo rástol, čo ešte viac ochromilo cyklo svet.

Výsledkom je prepad výroby o 20 % a zvýšenie dopytu po bicykloch v rádu 38-55 % podľa kontinentu a štátu. Keď k tomu pripočítame nedostačujúce kapacity lodnej kontajnerovej dopravy a nárast cien za kontajner v rádoch stoviek percent, máme odpoveď na otázku, prečo bude v roku 2021 bicyklov menej a ich cena porastie.

 

Ako sme na tom s bicyklami a elektrobicyklami v MOJEKOLO?

Zatiaľ dobre. Vďaka nadštandardným vzťahom s distribútormi a výrobcami bicyklov sme minulý rok stihli objednať nadpriemerné množstvo bikov a e-bikov a modely pre rok 2021 už od januára postupne naskladňujeme. Napriek tomu aj my musíme často riešiť oneskorenie v dodávkach, alebo zdraženie už uzatvorených kontraktov. Môže sa teda stať, že niektoré bicykle budú dostupné buď neskôr, alebo za viac peňazí. V horšom prípade kombinácia oboch.

Situácia v cyklo brandži sa tento rok veľmi rýchlo mení. Pokiaľ na rok 2021 plánujete nákup nového biku či e-biku, určite výber bicykla neodkladajte na apríl, máj alebo jún, až naplno vypukne cyklistická sezóna. Bicykle, ktoré sú skladom teraz, môžu byť už za mesiac úplne nedostupné.

A verte nám, tento článok nie je lacným marketingovým trikom pre zvýšenie predajov. Ide o triezvy a úplne otvorený opis situácie na svetovom trhu s bicyklami a elektrobicyklami.

 

Predajňa MOJEKOLO

 

Vyberajte bicykle skladom

Aby ste mali istotu, že k vám objednaný bicykel dorazí v priebehu pár dní a nebudete musieť čakať, kým ho výrobca vyrobí a dopraví do Česka, vyberajte bicykle a elektrobicykle, u ktorých svieti zelený údaj "Skladom" (Pozri č. 1 na obrázku nižšie) . Tieto bicykle máme fyzicky v našom sklade a môžeme ich okamžite expedovať. Pozornosť venujte aj údajom o veľkosti. K dispozícii sú iba rozmery, u ktorých svieti zelená fajka (Pozri č. 2 na obrázku nižšie).

 

Ako zistiť bicykel skladom?

 

Stretnúť sa môžete aj s dostupnosťou "Skladom u dodávateľa". Takto označené bicykle sú už vyrobené biky, ktoré sú k dispozícii v skladoch našich dodávateľov a môžu byť do pár dní u nás.

Radi sa pokúsime objednať pre vás aj bicykle označené popiskom "Na dotaz" (Pozri č. 3 na obrázku vyššie). Tieto bicykle vieme dopytovať a zistiť ich dostupnosť. Dobu doručenia však v aktuálnej situácii na trhu nemožno garantovať a výrobca ju môže meniť.

Ak chcete mať istotu, že sa v lete zveziete na novom bicykli, voľte radšej modely "Skladom" a nakúpte už teraz.

 

Pozrite si našu aktuálnu ponuku

Horské bicykleCeloodpružené bicykleHorské elektrobicykleCeloodpružené elektrobicykle