Ako nastaviť správny posed na bicykli?

Správne nastavený posed zlepšuje jazdný komfort a pomáha predchádzať bolestiam chrbta, kolien, kĺbov či zápästia. Správny posed zaručuje tiež najefektívnejší prenos sily do pedálov. Pri nákupe bicykla na predajni vám správnu polohu sedla a pozíciu za riadidlami nastaví vyškolený personál. Pokiaľ ste ale bicykel kupovali cez internet a dorazil k vám prepravnou službou, prečítajte si, ako si posed nastaviť doma.

 

Nastavenie správnej výšky sedla

Posaďte sa na sedlo, nastavte kľuku s pedálom do spodného úvratu kolmo k zemi a na pedál položte nohu pätou. Zároveň dbajte na to, aby ste mali na pedáli aj druhú nohu, aby ste sedeli rovno a neboli naklonení na žiadnu stranu. V tejto polohe by ste mali mať nohu natiahnutú, v kolene je len trošku pokrčená (obr. 1).

Týmto spôsobom docielite správneho posedu, ktorý vám zaručí najväčšiu efektivitu pri šliapaní. S prednou časťou chodidla na pedále bude noha v kolene mierne pokrčená (obr. 2).

Keď máte sedlo príliš vysoko, vaše telo sa pri šliapaní presúva z jednej strany na druhú, aby ste na pedále dosiahli. Trpí potom hlavne sediaci, ale aj ruky. Sedlo príliš nízko zase ďaleko viac unavuje nohy pri šliapaní a zvyčajne spôsobuje bolesť kolien.

 

A čo sklon sedla?

Dôležitý je tiež sklon sedla. To by malo byť ideálne vo vodorovnej polohe (obr. 3) alebo špičkou len mierne nadol, ale záleží na tvarovaní sedla a jazdných preferenciách jazdca. 

 

Nastavenie poseduNastavenie poseduSprávny sklon sedla