Ako sa starať o skialpové stúpacie pásy?

Vietor, sneženie alebo vysoká vlhkosť môžu ovplyvniť funkciu stúpacích pásov a vám tak znepríjemniť alebo znemožniť túru. Stúpacie pásy si zaslúžia starostlivosť pred, počas aj po túre. Ako na to?

 

Pred túrou

Skontrolujte lepivosť stúpacích pásov a prípadne obnovte lepiacu vrstvu. Pásy nalepujte v teple chaty alebo domu, budú potom lepšie držať. Oplatí sa tiež pásy vopred aj naimpregnovať, aby nenasiakli vodou.

 

Počas túry

Keď pred zjazdom odoberiete pásy, schovajte ich pod bundu alebo niekam, kde bude teplo a sucho. Batoh väčšinou nestačí, preto majú niektoré skialpové bundy Ortovox špeciálne vrecká na hrudi. Keď sa vám podarí udržať pásy v teple, budú pri ďalšom lepení lepšie držať.

 

Skialpy

 

Pred nalepením pásov v teréne, očistite skĺznicu lyží od snehu a nečistôt. Pokiaľ vám to terén dovolí, nalepujte pásy v závetrí a snažte sa, aby vám na lepiacu vrstvu nenapadol sneh alebo vietor nenafúkal nečistoty.

Pokiaľ viete, že je sneh vonku mokrý, pás ľahko potrite špeciálnym voskom na pásy alebo mäkkým parafínom. Navoskovaný pás potom oveľa menej saje vodu. Pás voskujte nasucho. V teréne sa vyhnite kontaktu pásov s vodou.

 

Po túre

Aby ste sa na svoje pásy mohli spoľahnúť aj nabudúce, je potrebné sa o ne po túre postarať. Z pásov čo najskôr odstráňte všetky nečistoty. Keď to necháte na neskôr, pôjde to oveľa horšie a možno sa vám to už nepodarí vôbec.

Pásy po každej túre usušte. Pozor, nie nalepené na lyžiach! Pásy sušte s nalepenou ochrannou fóliou. Nikdy ich neskladujte bez vloženej ochrannej sieťky medzi pásmi a nenechávajte ich na lyžiach cez noc vonku.

Po sezóne skontrolujte stav lepiacej vrstvy, prípadne naneste novú. Nezabudnite medzi pásmi vložiť ochrannú sieťku a až potom priložte lepiacou vrstvou k sebe. Vložte ich do obalu a uložte na tienisté a chladné miesto, ale dobre poslúži aj miesto s izbovou teplotou.

 

Lepidlo na stoupací pásySíťka na stoupací pásyNasazování stoupacích pásů