Podľa čoho vyberať oblečenie na zimné športy?

Zima pomaly ale iste klope na dvere a to znamená jediné, je čas sa pripraviť na nižšie teploty. Pokiaľ sa chystáte aj v tomto období športovať, poradíme vám, ako sa obliecť, aby vás pri vašich obľúbených aktivitách netrápil chlad alebo príliš veľa tepla.

 

Čo si ujasniť pred nákupom?

Základom spokojného športovca je pohodlné kvalitné oblečenie a vyberať by ste ho mali tak, aby sa dalo vrstviť. Jednotlivé vrstvy by potom mali byť vetruodolné, nepremokavé, priedušné a rýchloschnúce. Ako správne vrstviť oblečenie sme písali tu.

Kritérií pre výber zimného oblečenia je hneď niekoľko. Treba si uvedomiť, že pri športových aktivitách sa hýbeme a zahrievame, a pokiaľ sú tepelné straty väčšie ako nami vyprodukované teplo, je nám zima.

Každá aktivita je inak náročná a inak sa u nej zapotíte, preto sa pri výbere oblečenia na zimné športy zamerajte na materiál, priedušnosť, paropriepustnosť a vodný stĺpec. Zvážte tiež, kam plánujete chodiť, či hľadáte oblečenie na vysokohorskú turistiku v Alpách, alebo kúsky, ktoré využijete aj inde, než len pri športovaní.

 

Ortovox

 

Materiál

Možností na trhu je nespočetné množstvo, od základnej bavlny až po husacie perie. Ktorý materiál je najvhodnejší na tú či onú zimnú aktivitu závisí aj od toho, či patríte k tým, čo sa chladu nezľaknú, alebo obúvate zimné ponožky hneď, keď sa na teplomere ukáže prvé jednociferné číslo.

• Bavlna

Textilný priemysel by sa bez bavlny pravdepodobne ihneď zrútil, ale pri výbere športového oblečenia sa bavlne radšej vyhnite. Rýchlo nasiakne pot, zle schne a vôbec nedrží tvar.

• Syntetika (polypropylén, polyester, polyamid)

Najrýchlejšie schnúcim funkčným materiálom je polypropylén. Má najnižšiu hmotnosť a odoláva baktériám a plesniam. Má aj veľmi nízku tepelnú vodivosť, takže dobre drží teplo. Polyester málo vlhne, rýchlo schne a používa sa ako prímes do prírodných materiálov. Vysokú pružnosť a odolnosť ponúka polyamid. Veľmi ľahko sa udržuje, len pri obliekaní sa pripravte na nepríjemný studený pocit hladkého hodvábu.

• Perie

Kačacie alebo husacie perie má najlepší pomer výhrevnosti, zbaliteľnosti a hmotnosti. Na druhú stranu, keď navlhne je takmer nepoužiteľné.

• Merino vlna

Merino vlna pochádza z rovnomenných oviec Merino. Ich vlna je jemná, má vysokú schopnosť pohlcovať pachy a je pravdepodobne tým najlepším materiálom na outdoor a športovanie.

Vo svojom oblečení využíva Merino napríklad legendárna nemecká značka športového oblečenia Ortovox. Firma získava merino vlnu z certifikovaných ovčích fariem v Tasmánii a vo Švajčiarsku a odolnosť a funkčnosť ich oblečenia oceňujú ako hobíci, tak profesionálni športovci.

Pokiaľ sa teda chystáte na trekking, lezenie alebo skialpy, Merino bude tou najlepšou voľbou. Zaobstarať si môžete napríklad tričko ORTOVOX 120 Comp light na leto alebo ORTOVOX 120 Comp light long sleeve ako prvú vrstvu počas chladných dní. Ak ste skôr behací typ, bude pre vás vhodnejšia syntetika. Na trhu sa objavuje aj mix týchto materiálov, ktorý poslúži aj tým najnáročnejším užívateľom.

 

Vodeodolnosť a vodné stĺpce

Predtým platilo, že čím vyššia hodnota vodného stĺpca, tým je oblečenie lepšie. To ale nie je tak úplne pravda. Aké hodnoty vodného stĺpca zvoliť do štandardných podmienok a čo vlastne ten vodný stĺpec znamená?

Vodný stĺpec je tlak vody, ktorý je materiál schopný udržať bez presakovania. Ukazuje teda, ako dlho oblečenie odoláva vode a my zostávame v suchu.

— 3000 mm = zvládne mierny dážď
— 5000 mm = vhodný do silnejšieho dažďa
— do 15000 = vhodný na horské priechody
— mezi 15000-20000 = vhodný na lyžiarske bundy

Vyberajte oblečenie aj podľa toho, či sa chystáte navštíviť lokality, kde prší skoro celoročne, alebo chodíte v daždi len, keď je to nevyhnutné. Pokiaľ je navyše na určité miesto vyvíjaný tlak, je vždy vhodné zvoliť vyššiu mieru nepremokavosti. Do drsných podmienok by sme vzali bundu Ortovox 3L Ortler. Má vodný stĺpec 20000, takže vydrží aj tlak batohu na ramenách a udrží vás v úplnom suchu.

 

Zimní oblečení OrtovoxZimní oblečení Ortovox

 

Priedušnosť

Pri dlhších outdoorových aktivitách si nevystačíme iba s vodeodolným oblečením. Treba sa zamerať aj na priedušnosť čiže paropriepustnosť. Pokiaľ zvolené oblečenie nie je priedušné, budete sa za chvíľu cítiť ako v skleníku. Mokrí teda nebudete od dažďa, ale od potu. Paropriepustnosť je hodnota, ktorá uvádza ako rýchlo oblečenie zvládne odvádzať pot od tela. Tu hrá jednu z hlavných rolí membrána.

• Typy membrán 

— porézna = nepriepustná látka, ktorá má po celom povrchu miniatúrne dierky. Neprejde cez ne ani kvapka vody, ale sú dostatočne veľké na to, aby nimi zvnútra prešla para.
— neporézna = funguje na molekulárnej úrovni bez dierok. Z vonkajšej strany neprijíma vodu a z vnútornej vsiakne pot a pošle ho von. Medzi neporézne membrány patrí napríklad Dermizax, ktorú nájdete pri Ortovoxe. Ide do nej totiž zapliesť vlna bez straty priedušnosti.

Medzi najčastejšie typy patrí membrána spojená s vonkajšou vrstvou pomocou tzv. laminácie. Znižuje síce parametre nepremokavosti a priedušnosti, ale pridáva membráne na odolnosti proti poškodeniu a je 100 % odolná proti vetru. Ďalej môže byť membrána vložená medzi vrchnú vrstvu a podšívku. Vždy je dobré zamerať sa aj na podlepené švy.

Môžete sa stretnúť s pojmom ako nemembránový softshell. Nemembránový softshell je odolný proti vetru a priedušnosť patrí medzi najsilnejšie stránky. Zvládne dokonca aj ľahší dážď a suchý sneh.

 

Ako teda vyberať?

Zvážte hlavne to, ako často budete oblečenie nosiť. Ceny kvalitných membránových odevov väčšinou šplhajú veľmi vysoko, ale vydržia aj desiatky rokov. Keď sa chystáte na dlhý horský prechod alebo plánujete výstup na ľadovec, príde vám vhod bunda ORTOVOX Westalpen 3L, ktorá obstojí aj v tých najextrémnejších podmienkach. Pokiaľ ale plánujete skôr naše kopčeky a klasické slovenské skialpovanie, ľahká softshell bunda ORTOVOX Berrino vás určite nesklame.

Pri nohaviciach sa môžete riadiť rovnakými pravidlami. Materiál, vodeodolnosť a priedušnosť sú tu rovnako dôležitými parametrami ako u búnd. A jedna dôležitá pravda na koniec, nikdy nezabúdajte na pohodlie. Oblečenie vám musí perfektne padnúť.

 

Trika OrtovoxKalhoty OrtovoxMikiny OrtovoxBundy Ortovox