Ako vybrať stúpacie pásy na skialpy?

Stúpacie pásy patria k nutnej skialpinistickej výbave. Lepia sa na skĺznicu a fungujú na jednoduchom princípe – dopredu kĺžu, dozadu držia. Nesprávny výber pásov dokáže túru na skialpoch dosť znepríjemniť, preto sa poďme pozrieť na to, ako vybrať stúpacie pásy, aký zvoliť materiál a spôsob ich uchytenia.

 

Z čoho sa stúpacie pásy vyrábajú?

Materiál stúpacích pásov by sa mal vyznačovať hlavne vynikajúcou priľnavosťou a sklzom. Len tak vám zaistia komfortný a rýchly pohyb na lyžiach. Pásy sa vyrábajú z prírodného mohéru, zo syntetických vlákien alebo z kombinácie oboch.

Mohér sa získava zo srsti angorských horských kôz, má stále vlastnosti a skvelý sklz, nevýhodou je slabšia stúpavosť (hlavne na tvrdom snehu).
Nylon oproti mohéru má lepšiu stúpavosť a dlhšiu životnosť, nevýhodou sú zhoršujúce sa vlastnosti pri klesajúcich teplotách.
Zmes mohéru a nylonu je odolnejšia ako samotný mohér a v stúpaní drží lepšie ako prírodné vlákna, preto je najrozšírenejším materiálom medzi skialpinistami.

 

Skialpinismus

Špeciálne lepidlo alebo makromolekulárne priľnutie?

Stúpacie pásy držia na lyži po celej svojej dĺžke vďaka lepidlu. Použitie lepidla je stávka na istotu, ale na trhu nájdete aj pásy s makromolekulárnou vrstvou, ktorá priľne k skĺznici aj pri nízkych teplotách.

O pásy s klasickým lepidlom sa treba počas túry starať. Hlavne chrániť pred vlhkosťou a namrznutím. Makromolekulárne pásy ponúkajú jednoduchšiu starostlivosť, pretože ich priľnavosť je možné obnoviť vypraním v práčke. Častejším používaním sa ale vrstva oddeľuje od pásov, čo výrazne skracuje ich životnosť. Aj preto stále vedú nalepovacie pásy. Pri stúpacích pásoch s lepidlom nezabudnite ešte na ochrannú sieťku. Tá sa vkladá medzi zložené pásy, aby uľahčila odlepovanie pásov od seba a ochránila lepiacu vrstvu.

 

Uchytenie stúpacích pásov

Na skĺzniciach lyží drží stúpacie pásy lepidlo, ale uchytené sú aj mechanicky na špičke a päte. Spôsobov mechanického uchytenia je ale viac cez háčik, gumičky, po sponu alebo očko. Väčšina výrobcov ponúka vlastné originálne pásy k lyžiam, pokiaľ ale lyže máte a chýbajú vám len stúpacie pásy, overte si, či je tvar špičky a päty lyže kompatibilný s úchytmi na pásoch. Profesionálni lyžiari alebo pretekári uprednostňujú stúpacie pásy uchytené iba na špičke. Umožňuje im to pohotové zloženie pásov bez toho, aby museli zložiť lyže.

 

Tvar pásov

Vybrať si môžete medzi rovnými pásmi alebo vykrojenými pásmi podľa typu lyží. Výhodou rovných pásov je lepší sklz, pretože pásy nepokrývajú celú plochu skĺznice. Nevýhodou je nižšia priľnavosť a stabilita v meniacom sa teréne a na traverzoch.

Originálne stúpacie pásy bývajú vykrojené presne podľa tvaru lyží. Pokiaľ si plánujete zaobstarať univerzálne pásy (predrezané), zverte orezanie radšej odborníkom. Pásy totiž nesmú prekrývať hrany lyží, inak sa môžu odlepovať a bude sa pod ne dostávať sneh.

 

Zhrnutie... Aké pásy vybrať?

Radi sa prechádzate po zjazdovkách alebo vo vyšľapaných stopách? Potom pre vás budú vhodné pásy rovné s vysokým obsahom mohéru. Pokiaľ je vaším cieľom zjazd, voľte pásy orezané na tvar lyží s vyšším obsahom nylonu.

Na klasický skitouring sú vhodné pásy orezané presne na tvar vašich lyží zo zmesi mohéru a nylonu s mechanickým uchytením na špičke a päte. A úplne najjednoduchším variantom je kúpiť si pásy od rovnakého výrobcu, ako máte lyže, s určením špecificky pre váš model.

 

Stoupací pásySkialpové sety lyže+pásyNasazení stoupacích pásů