Ako vybrať lavínový batoh?

Lavínový batoh je jedným z aktívnych prvkov lavínovej ochrany. Dokáže zabrániť zasypaniu lavínou, alebo aspoň znížiť jeho mieru. Každý, kto sa v zime chystá do lavínového terénu alebo mimo vyznačené horské trasy, by sa mal vedľa "svätej trojice" (lopata, sonda, vyhľadávač) vybaviť aj kvalitným lavínovým batohom.

 

Čo je lavínový batoh a ako funguje?

Lavínový batoh je batoh s airbagom, ktorý sa vám po zatiahnutí za madlo nafúkne za hlavou. Jeho primárnou úlohou však nie je zmierniť náraz ako v aute, ale udržať vás v lavíne čo najbližšie k povrchu.

S nafúknutým vzduchovým vankúšom totiž v lavíne zafunguje princíp granulárnej konvekcie, zjednodušene povedané müsli efekt. Predstavte si, že si ráno do misky sypete müsli. Tie najväčšie kúsky zostávajú spravidla hore. A presne takto by mal zafungovať batoh s airbagom na chrbte. Nafúknutím airbagu zväčšíte svoj objem a objemnejšie častice sa potom v pohybujúcej hmote majú tendenciu držať hore. Vaša šanca zostať na povrchu lavíny sa tým rapídne zvyšuje.

 

Lavinový batoh Ortovox

 

Ako vybrať lavínový batoh?

U batohov, či už lavínových alebo normálnych, väčšinou ako prvé riešime objem. Na jednodennú skialpovú akciu obvykle stačí menší batoh s objemom do 20 l, na viacdenné prechody už budete potrebovať bagáž s objemom 30 l a viac.

Batoh musí perfektne sedieť a nesmie obmedzovať v pohybe, preto hľadajte model s prepracovaným chrbtovým systémom, s dobre nastaviteľnými popruhmi a s možnosťou pripevnenia lyží, paličiek, cepínov, lán, prilby a ďalších skialpových nevyhnutností.

Pri batohoch s airbagom si potom dopredu zistite, koľko miesta z celkového objemu zaberie lavínový systém a koľko táto vychytávka váži. Pri výbere batohu s airbagom sa stretnete s dvoma typmi lavínových systémov: kartušovým a akumulátorovým.

 

Kartušový vs. akumulátorový lavínový systém v batohu

Kartušový systém je technológia staršia, ale stále hojne využívaná. Nájdete ju napríklad vo všetkých nami ponúkaných batohoch Ortovox AVA BAG Ascent a Free Rider. Zatiahnutím za madlo, prerazíte kartušu (bombičku), ktorá naplní vzduchový vankúš.

Srdcom akumulátorového systému je potom akumulátor, teda batéria. Tá poháňa kompresor, ktorý pri aktivácii systému ženie okolitý vzduch do airbagu. Tento systém využíva napríklad batoh Black Diamond Jetforce Tour Pack 26L, ktorý je k dispozícii aj v našom skialpovom sortimente.

 

Batoh s airbagem OrtovoxNafouknutý airbag v batohu Ortovox

 

Čo sa údržby týka, je to viac-menej 50:50. Kartušový systém stačí podľa inštrukcií výrobcu kontrolovať iba zhruba dvakrát ročne. Nevyhnutná je kontrola tlaku v bombičke a upevnenie tlakovej fľaštičky v systéme. Kartuš ale po každom použití musíte vymeniť alebo si starú bombičku nechať znova naplniť.

Akumulátorový systém naopak môžete nafukovať koľkokrát chcete, pokojne aj cvične. Pred každou túrou je však potrebné skontrolovať stav nabitia batérie, na čo sa často zabúda. Navyše je kapacita batérie obmedzená, takže členovia viacdenných expedícií do odľahlých horských končín sa stále spoliehajú skôr na kartuše.

Účinnosť oboch systémov je ale porovnateľná, takže pokiaľ stojíte pred rozhodnutím, či si zaobstarať tento batoh s kartušou, alebo tamten s akumulátorom, vyberajte pokojne podľa vzhľadu. A pokiaľ ide o financie, väčšinou vyhráva kartušový systém. Moderné batérie sú pre výrobcov predsa len dosť veľký náklad, čo sa potom zákonite musí premietnuť v konečnej cene výrobku.

 

Test airbagu v batohoch Ortovox

Funkčnosť airbagu si môžete doma vyskúšať aj nanečisto, aby ste dopredu vedeli, akú veľkú silu treba vynaložiť na odpálenie vzduchového vankúša. Súčasťou batohu je tzv. “aktivačný kľúč”, ktorý vám umožní vykonať test. Tu je jednoduchý návod, ako na to:

1. Vyberte bombičku von
2. Natiahnite ihlu aktivačným kľúčom
3. Nasaďte si batoh
4. Nastavte správnu pozíciu rukoväte k výške postavy
5. Prispôsobte si batoh a dotiahnite popruhy (bedrové a ramenné pásy + popruh medzi nohami)
6. Zatiahnite za rukoväť

Počuli ste lupnutie? Potom ste test vykonali správne a všetko funguje. Nezabudnite opäť natiahnuť ihlu a vložiť bombičku. Nepočuli ste lupnutie? Niečo je zle. Opakujte test alebo kontaktujte svojho predajcu.

Lavinové batohy OrtovoxLavinové batohy s airbagem