Ako vybrať skialpové lyže?

Skialpinizmus je obľúbená zimná aktivita, ktorá kombinuje jazdu na lyžiach (ski) s chodením po horách (alpinizmus). Berie si to najlepšie zo zjazdového lyžovania a bežiek a tým, ktorí túžia po neopozeraných zimných panorámach a nedotknutých svahoch, otvára cestu za hranice skiareálov. Na túry mimo zjazdovky to ale chce špeciálnu výbavu, ktorej základom sú skialpové lyže. Ako ich vybrať?

 

Chodiť či jazdiť - o tom to celé je

Odpoveď na túto otázku je kľúčom k výberu ideálnych lyží na skialpinizmus. Lyže sa totiž vyberajú hlavne podľa toho, ako veľmi v nich plánujete chodiť a kde všade chcete jazdiť. Inak totiž vyzerajú pretekárske a fitness lyže, ktoré vám majú uľahčiť hlavne výstup hore, a inak prašanové fošne na freeriding, ktorých účelom je dostať vás na vrchol len preto, aby ste si čo najviac užili zjazd voľným terénom. V oboch prípadoch budete riešiť hmotnosť, šírku aj tvrdosť lyže, ale hodnoty týchto parametrov budú zakaždým na inej strane spektra.

Skialpy

 

Základné rozdelenie skialpinistických lyží

Skialpinizmus je veľmi široký pojem, ale všeobecne sa dá rozdeliť na 4 základné disciplíny - Race, Speed ​​Touring, Touring, Freetouring. Im sa potom podriaďuje kompletný výber výbavy, od topánok, cez viazanie až po lyže. Výkonnostní skialpinisti hľadajú extrémne ľahkú, úzku a najčastejšie aj kratšiu a mäkšiu lyžu, freerideri naopak veľmi pevnú, širokú fošňu s maximálnou plochou skĺznice.

Rýdzi skitoureri z kategórie Speed ​​Touring a Touring potom volia kompromis medzi vyššie popísanými extrémami a obúvajú univerzálne lyže, ktoré sú pohodlné pri chôdzi a zároveň dostatočne spoľahlivé v zjazde. A práve z tejto kategórie budete najskôr vyberať aj vy, ak so skialpinizmom ešte len začínate. Pred nákupom lyží sa preto skúste zamyslieť, ktorá z vyššie spomínaných disciplín je vám najbližšia, a podľa nasledujúceho rozdelenia začnite kompletizovať skialpinistickú výbavu:

 — Chcem hlavne chodiť

Na strmých svahoch a dlhých horských priechodoch bude rozhodujúcim parametrom hmotnosť lyže, viazania a topánok. Počíta sa tu každý gram, pretože čím viac toho budete "vláčiť" na nohách, tým skôr sa unavíte. Lyže pre výkonnostný/fitness skialpinizmus majú od 900 do 1 150 g za kus s dĺžkou v rozmedzí od 160 do 180 cm. Dĺžku ale určuje hlavne výška vašej postavy. Všeobecné pravidlo hovorí, že by skialpová lyža mala byť maximálne taká dlhá, ako v reáli meriate vy sami.

Lyže na chodenie typu Race sú skôr užšie, obvykle majú šírku od cca 65 mm v strede. Menšia šírka je však výhodou len pokiaľ sa pri výstupe držíte zjazdovky alebo prešliapnutej stopy. V hlbšom snehu sa budete na úzkych lyžiach viac boriť, pretože menšia plocha skĺznice nebude mať dostatočný vztlak.

— Budem chodiť aj jazdiť

Keď si chcete užiť pohyb v horách, pokochať sa panorámami a výstup zavŕšiť nejakým pohodovým zjazdom, vyberajte univerzálne skitouringové lyže. Skialpy z tejto kategórie patria k tým najpredávanejším, pretože ponúkajú rozumnú hmotnosť pre výstup a dobré jazdné vlastnosti pri zjazdoch.

Výber je v tejto kategórii naozaj široký, takže ľahko zaobstaráte lyže vyladené buď viac na zjazd, alebo na chôdzu. Záleží len na vašich osobných preferenciách a lyžiarskych schopnostiach. Skitouringová lyža má obvykle niečo málo cez kilo so šírkou v rozmedzí 70-100 mm. Dĺžka by mala byť ideálne rovnaká ako vaša výška alebo o 5 až 10 cm kratšia.

Začiatočníci a mierne pokročilí môžu siahnuť napríklad po modeloch Black Crows Ova alebo Völkl Rise Up so šírkou 88 respektíve 82 mm pod pätou. Oba modely ponúkajú rozumnú hmotnosť a dobrú ovládateľnosť pri zjazde. Pri výstupe sa nenadriete a dole si užijete pohodové zvezenie. Pre skúsenejších jazdcov máme v tejto kategórii modely Orb od Black Crows, ktorý ponúkne agresívnejšiu jazdu, alebo Völkl Rise Above.

 

Skialpové lyže VölklSkialpové lyže Black CrowsSkialpové lyže Black DiamondBlack Crows

 

— Chodím, aby som si vychutnal divoké zjazdy

Tu ide hlavne o jazdu nadol, takže rozhoduje nie hmotnosť, ale jazdné vlastnosti lyží. Cieľom je dostať sa k čistej lajne, k prašanu a výstup je často iba nutné zlo. Na freeride potrebujete široké, dlhé a masívne lyže, aby fošňa odolala aj tomu najťažšiemu terénu, mala dostatočný vztlak a mohla "plávať" po prašane. Ťažšie je aj freeridové viazanie a topánka.

Freeridové alebo freetouringové vybavenie má všeobecne pevnejšiu konštrukciu a vyššiu hmotnosť. Šírka samotnej lyže sa pohybuje nad hranicou 100 mm. Všetko je tu podriadené zjazdu. Freeridové lyže sú záležitosťou skôr pre pokročilých lyžiarov a majú veľmi špecifickú stavbu. Ich vlastnostiam sa blížia modely Black Diamond Impulse a Helio, ktoré tlmia vibrácie podobne ako ťažké freeridy a majú aj podobnú odozvu. Napriek tomu sa v nich oproti čistokrvným freeridovým fošniam ľahko chodí a sú použiteľné aj na jazdu v rezortoch na štandardných zjazdovkách.

 

Freeride

 

Čo ešte budete potrebovať?

K lyžiam zákonite patria skialpové topánky - v našej ponuke z produkcie talianskej firmy Scarpa. Topánky majú oproti bežným lyžiakom podrážku prispôsobenú na chôdzu, komín pohyblivý vo väčšom rozsahu a prepínanie na chôdzu a zjazd.

Na skialpovú topánku budete potrebovať aj špeciálne skialpové viazanie, napríklad od firiem Marker alebo ATK. Viazanie je ľahšie ako klasické zjazdové viazanie a má odomykateľnú pätu pre ľahké chodenie.

Samotné chodenie na lyžiach je potom možné hlavne vďaka stúpacím pásom, ktoré sa lepia na skĺznice lyží. Stúpacie pásy fungujú na jednoduchom princípe – dopredu kĺžu, dozadu držia. Väčšinou ich výrobcovia dodávajú na mieru pre svoje modely lyží, prípadne aj v sete lyže + pásy dohromady.

A pokiaľ plánujete chodiť a jazdiť aj mimo zjazdovky, nezabudnite na svätú trojicu – lopata, sonda, vyhľadávač. Lavína vás totiž môže prekvapiť aj tam, kde by ste ju vôbec nečakali, pokojne hneď vedľa zjazdovky. A pod snehom ide o minúty. Takže lavínový set vždy so sebou!

 

Skialpové botySkialpové vázáníStoupací pásyLavinové vybavení