Ako vybrať skialpové topánky?

Pokiaľ si chcete výstupy a zjazdy z kopcov naozaj užiť, nepodceňujte výber skialpových topánok. Noha sa v skialpových topánkach pohybuje oveľa viac a intenzívnejšie ako v zjazdových lyžiarkach. Skialpinistické topánky by teda mali byť ľahké, pohodlné pri chôdzi a mali by mať veľký rozsah pohybu komína. Na čo všetko sa pri výbere skialpových topánok zamerať?

 

Lyžiarska topánka vs. skialpová topánka

Lyžiarske topánky sú ťažšie, tuhšie a robustnejšie. Majú vyšší komín a preto sa v nich lepšie schádza dolu a horšie šliape do kopca. Pri skialpových topánkach je to presne naopak. Sú ľahšie, majú menej praciek a väčší rozsah pohybu komína, aby sa v nich dalo chodiť. Čím viac pohybu dopredu a dozadu umožňuje kĺb skialpovej topánky, tým lepšie.

Velcro opasok (popruh so suchým zipsom) nad hornou prackou má oveľa väčší zmysel u skialpových topánok ako u tých zjazdových. Jednoducho sa s ním manipuluje, takže rýchlo nastavíte mieru utiahnutia hornej časti komínu. Touringové topánky na skialpy majú na rozdiel od zjazdových lyžiarok podošvu podobnú pohorkám. Prehnutá podošva so vzorkou je pre chôdzu do kopcov praktickejšia a pohodlnejšia.

Skialpové boty Scarpa

 

Ako vybrať správnu veľkosť topánok

Skialpové topánky vám musia byť tak akurát. Žiadne miesto navyše na teplejšiu ponožku, ako sa traduje pri zjazdových lyžiarkoch. Skialpová topánka musí sedieť na šírku a najdôležitejšie je, aby sa vám v nich pri chôdzi nedvíhala päta. Topánky skúšajte v podkolienkach alebo lyžiarskych ponožkách, v ktorých budete skialpovať. Počítajte s tým, že sa vnútorná topánočka vytlačí, preto si pri skúšaní nechajte topánky na nohe pokojne 10-15 minút. Vďaka tomu budete mať väčšiu istotu, že v nich potom v pohode vydržíte celý deň šliapať.

Skialpové topánky jednoducho musia sedieť. Ich veľkosť sa často uvádza v hodnotách Mondo, takže hodnoty 28, 29, 30 atď. zodpovedajú dĺžke chodidla meranej v centimetroch od päty k najdlhšiemu prstu. Pokiaľ si nie ste istí veľkosťou, objednajte si u nás v e-shope pokojne viac variantov. V objednávke zvoľte vyzdvihnutie na predajni a platbu v hotovosti pri prevzatí. Na vybranej Mojekolo pobočke si potom v kľude topánky vyskúšate a zaplatíte len tie, ktoré vám naozaj budú.

 

Kompatibilita s viazaním

Existujú dva typy skialpového viazania – pinové a rámové – a tomu sú prispôsobené aj topánky. Topánka do populárnejších pinových viazaní musí mať v špičke a päte kovové inserty (otvory), do ktorých sa potom zacvakujú (piny) hroty pinového viazania. Niektoré topánky majú na päte a špičke výstupky podobné zjazdovým lyžiarkam, aby sa dali použiť aj v starších rámových viazaniach, napriek tomu nemusia pasovať. Kompatibilitu si preto pred kúpou overte, a pokiaľ si nie ste istí, poraďte sa s našimi predajcami.

Pri výbere skialpových topánok sledujte aj medzinárodné normy. ISO norma 5355 platí pre viazanie na alpské lyžovanie a teda štandardné lyžiarky. Topánky prispôsobené na chôdzu a skialpinizmus by mali zodpovedať norme ISO 9523.

 

Materiál skialpových topánok

Skialpové topánky sa vyrábajú zo štyroch rôznych materiálov, ktoré sa ďalej rôzne kombinujú:

Karbón – ultra ľahký a pevný materiál

Polyuretán – ťažší a odolný, jeho vlastnosti sa menia s vonkajšou teplotou

Pebax – o 25 % ľahší ako bežné polyuretány, vysoká tepelná stabilita

Grilamid – odolný voči nízkym teplotám a starnutiu, veľmi ľahký s horšou tvarovou pamäťou

 

Prečo si vybrať skialpové topánky značky Scarpa?

Talianska značka Scarpa je na trhu už viac ako 80 rokov a ponúka moderné a roky preverené lyžiarky na skialpinizmus. V našej ponuke nájdete skialpové topánky Scarpa pre dámy aj pánov z kategórií touring, free touring a lite touring.

Skialpové boty ScarpaSkialpové boty Scarpa