Ako vybrať skialpové viazanie?

Skialpové viazanie je špecifické v tom, že umožňuje uvoľnenie päty na výstup a jej aretáciu na zjazd. Pri výbere správneho skialpového viazania sa rieši jeho hmotnosť, kompatibilita s topánkami aj lyžami a hlavne zameranie. Superľahké viazanie volia hlavne výkonnostní skitoureri. Freerideri naopak vyberajú ťažšie, robustnejšie viazanie, ktoré lepšie obstojí pri zjazde.

 

Rámové vs. pinové viazanie

Existujú dva základné druhy skialpového viazania. Pri staršom, rámovom viazaní, je špička s pätou spojená rámom, ktorý sa dá pre výstup odomknúť. Používa sa skôr pre freeride a občasné výstupy v rámci rezortu. Rámové viazanie má vyššiu hmotnosť (podobne ako klasické zjazdové cca 2,5 kg) a pri šliapaní je pohyblivý čap pred špičkou topánky, takže chôdza na lyžiach nie je tak prirodzená.

Modernejšie a naprieč všetkými disciplínami najpoužívanejšie sú viazania bezrámové – pinové. Práve tento typ viazania na skialpové lyže od značiek Marker a ATK nájdete aj v našej ponuke. Pinové viazania majú špičku a pätu samostatne primontovanú k lyži a ponúkajú možnosť nastavenia vypínacej sily. Tento typ viazania vyžaduje špeciálne skialpové topánky s otvormi (inserty) pre piny na špičke a päte. Pinové viazania sú ľahšie, obvykle vážia výrazne menej ako 1 kg.

 

Skialpová vázání MarkerSkialpová vázání ATKSkialpySkiaply

 

Špička viazania sa upevňuje pomocou tŕňov (pinov) a päta môže byť klasická bezpečnostná, alebo sa zacvakáva do inzertu v topánke. Ich výhodou je možnosť rýchleho prepínania medzi stúpacím a zjazdovým módom (spravidla iba otočením pätky viazania).

Určenie výrazne ovplyvňuje vlastnosti pinových viazaní

• Race

— minimálna hmotnosť, maximálny výkon v stúpaní
— nie je možné nastaviť vypínaciu silu
— nulová flex viazania

• Speed Touring

— minimálna hmotnosť, lepší prenos sily na lyžu
— možnosť nastavenia vypínacej sily na pätke
— zaistenie topánky k lyži remienkami

• Touring

— 50/50 výstup a zjazd
— zaistenie lyží pomocou bŕzd (aj remienkami)
— možnosť nastavenia vypínacej sily
— možnosť pohybu pätky na pružine vpred a vzad

• Freetouring

— zameranie na zjazd
— tuhšia konštrukcia
— väčší rozsah vypínacej sily
— TÜV certifikácia

 

SkialpySkialpové vázáníSkialpové vázání při sjezduSkialpové vázání při výstupuSkialpinismus

 

Na čo sa zamerať pri výbere?

Vždy si pred nákupom viazania overte, či je kompatibilné s vašimi topánkami a lyžami. Staršie skialpové topánky nemusia mať inserty na pinové viazanie. Zohľadňujte aj bezpečnosť. Vypínanie musí fungovať spoľahlivo za všetkých podmienok. Sledujte aj šírku brzdy. Pri skialpovom viazaní sa uvádza v milimetroch a údaj musí byť väčší ako šírka vašej lyže.

Na prospech bude aj čo najľahšia obsluha. Zistite, ako fungujú podpätníky aj prepínanie medzi stúpacím a zjazdovým módom. Okom zhodnoťte aj konštrukciu, aby sa vám potom pri výstupe v mechanizme nehromadil a nezamŕzal sneh.

A pokiaľ už máte vybrané vhodné viazanie, skialpové topánky aj lyže, pozrite sa ešte na lavinovú výbavu. Bez svätej trojice – vyhľadávač, lopata, sonda – sa do voľného terénu nikdy nepúšťajte.

 

Vázání na skialpySkialpové botySkialpové sety lyže + pásyLavinová výbava