Ako vybrať protišmykové návleky?

Výlety do prírody sú jednoduchým a prístupným spôsobom, ako aj v zime zostávať v pohybe. Len sneh a ľadovka dokážu prechádzky a túry v horách skomplikovať. Tam, kde to kĺže, je dobré istiť sa protišmykovými návlekmi, označovanými aj ako "nesmeky". Hroty na podrážke totiž môžu zachraňovať životy. A keď nie životy, tak minimálne zvrtnuté členky, zlomené končatiny a narazené kostrče. Na túto malú a skladnú pomôcku si radšej vyhraďte miesto v batohu. Ako a podľa čoho nesmeky vyberať?

 

Typy protišmykových návlekov

 

— Gumové nesmeky s malými hrotmi

Najzákladnejším a najlacnejším typom nesmekov sú gumové nesmeky s hrotmi. Nasadzujú sa buď len na špičku topánky, alebo sa navliekajú na špičku a pätu zároveň. Prvý typ poskytuje oporu len v prednej časti podrážky, druhý typ má hroty po celej ploche podrážky. Výhodou gumových nesmekov je nízka váha, dobrá skladnosť a nízka cena. Nevýhodou potom to, že hroty gumových nesmekov sú pomerne krátke. Keď ľadovku pokryje vrstva snehu, krátke hroty sa k ľadu nemusia dostať a hrozí pošmyknutie. Gumové nesmeky Artimate alebo Haven sú lacným riešením pre občasné a menej náročné túry v ľahšom teréne.

— Nesmeky s hrotmi a retiazkami

Nesmeky VERIGA s hrotmi z tvrdených materiálov držia dobre na ľade, zasnežených cestách alebo udusanom primrznutom snehu. Je to variant do náročnejších podmienok. Nesmeky s reťazami poskytujú veľmi dobrú oporu aj v príkrom teréne. Na asfalte alebo dlažbe sú ale náchylnejšie na poškodenie. Mimo terénu sa väčšie hroty ľahšie zlomia alebo otupia.

 

Gumové nesmekyŘetízkové nesmekyNesmeky Veriga

 

Podľa čoho vybrať nesmeky

Pri výbere nesmekov sa zamerajte hlavne na veľkosť a terén, v ktorom sa budete najčastejšie pohybovať.

Veľkosť

Nesmeky sa vyrábajú v niekoľkých univerzálnych rozmeroch (S, M, L, XL), ktoré zodpovedajú štandardným veľkostiam obuvi. Voľba zlej veľkosti môže znamenať, že návleky na topánku buď nenavlečiete, alebo že vám budú z obuvi skĺzavať.

Použitie
Pred kúpou si premyslite, kde budete nesmeky používať. Na občasnú prechádzku v ľahšom teréne vám postačia nesmeky s malými hrotmi. Nesmyky so zubami voľte na horskú turistiku v ťažších podmienkach. Dodatočnú oporu v oboch prípadoch vám poskytnú trekingové palice.

Hmotnosť

Zvážte aj hmotnosť nesmekov. Ťažšie nesmeky sa síce viac prenesú, ale v zasnežených horách poskytujú oveľa lepšiu oporu.

Cena

Cena by mala zodpovedať frekvencii, s ktorou budete nesmeky používať. Čím častejšie ich budete nosiť, tým viac sa do nich oplatí investovať.

 

Záverom

Protišmykové návleky dokážu efektívne zabrániť nečakaným pádom a dodať pocit istoty na zľadovatených povrchoch. Ocenia ich, ako začínajúci turista, ktorý sa v zime pohybuje po bežných turistických trasách, tak pokročilý športovec, ktorý hľadá zimné vysokohorské výzvy.