Akú zvoliť veľkosť bicykla?

Správna veľkosť rámu je jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere bicykla. Nesprávny výber bicykla a veľkosti rámu môže výrazne zhoršiť celkový jazdný komfort a môže mať za následok bolesti chrbta,  kĺbov aj iných častí tela.

 

Veľkosti rámov podľa výšky postavy

Veľkosť rámu je najčastejšie udávaná v palcoch alebo veľkostiach S, M, L. XL. U cestných bicyklov sa veľkosť označuje obvykle v centimetroch. Ako správne vybrať vhodnú veľkosť podľa výšky postavy prezradzuje tabuľka:

 

Výška postavy (cm) Horské a celoodpružené bicykle a elektrobicykle Krosové a trekingové bicykle a elektrobicykle Cestné a fittness bicykle a elektrobicykle
140 - 150 XXS - XS / 13 - 14"    
150 - 160 XS - S / 15 - 16" XS - S / 16 - 17" XS - S / 44 - 46 cm
160 - 170 S - M / 17 - 18" S - M / 17 - 18" S - M / 46 - 50 cm
170 - 180 M - L / 18 - 20" M - L / 18 - 20" M - L / 50 - 56 cm
180 - 190 L - XL / 19 - 21" L - XL / 20 - 22" L - XL / 55 - 59 cm
nad 190 XL - XXL / 21"+ XL - XXL / 22"+ XL - XXL / 60 cm

 

Vyššie uvedené údaje sú orientačné a môžu sa líšiť podľa značky a geometrie rámu. Pokiaľ si nie ste istí, obráťte sa na našu zákaznícku linku.

 

29'' vs. 27,5'' alebo aký rozmer kolies vybrať?

V posledných rokoch došlo k zmenám v rozmeroch kolies, ktoré sa na horských bicykloch používajú. V súčasnosti rozlišujeme dva základné rozmery, a síce väčšie 29" a menšie 27,5" kolesá. Dlhé roky boli jedinou variantou 26" kolesá, dnes už sa jedná skôr o prechodný rozmer juniorských horských bicyklov.

Kľúčovými bodmi pre výber správneho typu a rozmeru kolies je jazdný štýl jazdca a technika jazdy, zvolený terén a tiež výška postavy. V úvode je potrebné povedať, že neexistuje jediná správna veľkosť, všetky majú svoje výhody aj nevýhody.

 

Výber podľa výšky postavy

Pre správny výber vhodného rozmeru kolies odporúčame dôkladne obidve varianty vyskúšať a porovnať. Všeobecne platí, že horské bicykle s 29" kolesami sú najvhodnejšie pre jazdcov s výškou postavy od 170 cm. Pre jazdcov s nižšou postavou sú potom vhodnejšie horské bicykle s 27,5" kolesami. Hoci niektorí menší jazdci dokážu ťažiť z výhod 29" kolies, z našich skúseností môžeme povedať, že optimálnejšie sú pre nich 27,5" kolesá. Menším rozmerom kolies sú väčšinou osadené tiež dámske horské bicykle.

 

Výber podľa terénu, jazdného štýlu a typu bicykla

Prekážky v teréne, ako sú korene, kamene a výmole, zvládajú 29" kolesá prekonávať lepšie ako 27,5". Dôvodom je predovšetkým väčší priemer kolesa, väčšia styčná plocha pneumatiky s terénom a vyššia zotrvačnosť. Jazda v teréne je tak plynulejšia a komfortnejšia, rozdiel spoznáte napríklad na kamenistom zjazde, kde sa veľké 29" kolesá správajú lepšie.

Menšie 27,5" sú zase hravejšie, živšie a jazda v teréne je vďaka tomu zábavnejšia. Obzvlášť na technických trailoch so zatvorenými zákrutami alebo v bike parkoch, kde je neustále potrebné meniť smer a rýchlosť jazdy, sú menšie 27,5" kolesá vhodnejšie.

 

Plusy a mínusy väčších 29" kolies

+ Vďaka väčšiemu priemeru kolies lepšie prekonávajú nástrahy terénu.

+ Väčšia styčná plocha plášťa s terénom znamená lepšiu priľnavosť.

+ Na jedno šliapnutie najazdia dlhšiu vzdialenosť.

+ Vyššia zotrvačnosť.

+ Väčší objem plášťov poskytuje väčšie pohodlie.

+ Vzhľadom k stredu kolesa je nižšie položené ťažisko, čo poskytuje väčšiu stabilitu.

- Pre jazdcov s menšou postavou pod 165 cm býva problém s optimálnou geometriou rámu.

- Väčšie kolesá znamenajú vyššiu hmotnosť, je potreba viac energie na rozbehnutie.

- Horšia obratnosť na úzkych a točitých chodníkoch, obzvlášť vo vyššej rýchlosti.

 

Ďalšie používané rozmery kolies

Medzi špecifické rozmery kolies, s ktorými sa v posledných rokoch môžeme stretnúť patria určite 26" palcové kolesá s hrubými pneumatikami o šírke 4,0 až 5,0 palca.

Najnovším trendom je potom rozmer 27,5+, čo sú klasické kolesá 27,5" s širšími plášťami a hrúbkou zvyčajne 2,6 až 3,0 palce. Najviac rozšírený je tento rozmer v kategórii elektrobicyklov. Vďaka širokým plášťom je elektrobicykel v teréne lepšie ovládateľný, komfortnejší, ľahšie prekoná nástrahy terénu a v neposlednom rade má vyššiu odolnosť proti defektom - klasickému precvaknutiu duše.

 

Mestské bicykleKrosové a trekingové bicykleCestné bicykleHorské bicykle

Orientačné nosnosti bicyklov

Nižšie v tabuľke nájdete maximálne nosnosti bicyklov podľa jednotlivých kategórii. Tieto údaje sú iba orientačné a môžu sa u rôznych značiek a typov bicyklov mierne líšiť.

 

Druh bicykla Orientačná nosnosť
Horské bicykle 130 kg
Celoodpružené bicykle 120 kg
Krosové a trekingové bicykle 130 kg
Cestné bicykle 120 kg
Detské bicykle 12 - 16" 50 kg
Detské bicykle 20" 80 kg
Detské bicykle 24" 100 kg
BMX 150 kg

 

Ako vybrať veľkosť detského bicykla?

U detí je potrebné na správnu veľkosť bicykla klásť obzvlášť veľký dôraz. Na príliš malom alebo naopak veľkom bicykli sa deti necítia dobre a zlý výber veľkosti môže spôsobiť, že si k jazde na bicykli vytvoria negatívny vzťah.

Výberu detských bicyklov sa venuje samostatný článok: Akú zvoliť veľkosť detského bicykla?