27. 1. 2021

7 najväčších mýtov o elektrobicykloch

Mýtus č. 1: Elektrobicykel ide sám

Elektrobicykel nie je moped. Musí sa na ňom šliapať, inak nepôjde. Podľa zvoleného stupňa dopomoci iba uľahčuje jazdu. Kľukami ale musíte točiť sami.

 

Mýtus č. 2: Na e-bicykel potrebujem vodičák

Tomu už snáď nikto neverí, ale keby náhodou ... Väčšina elektrobicyklov na trhu spadá do kategórie bicyklov s pomocným elektrickým pohonom, ktorých menovitý výkon nepresahuje 250 W a s asistenciou motora nevyvinú väčšiu rýchlosť ako 25 km/h. Pre ich riadenie vodičské oprávnenie nepotrebujete. A ak pri výbere e-biku budete mať akékoľvek pochybnosti o tom, či na toto koleso vodičák áno, alebo nie, poraďte sa s našimi predajcami na telefóne 421234567890.

 

Mýtus č. 3: Elektrobicykel je len pre dôchodcov

Elektrobicykel je pre všetkých. Dôchodcom a menej pohyblivým, pomáhajú mestské elektrobicykle žiť aktívnejší život. Mladší si ho kupujú do mesta trebárs ako alternatívu ku hromadnej doprave a tiež preto, aby došli ďalej alebo sa menej zapotili pri jazde do práce. Na trailoch zase stretnete bikerov, ktorým celoodpružené e-bicykle pomáhajú do kopca, takže potom stihnú viac divokých zjazdov nadol.

 

Horské elektrobicykleCeloodpružené elektrobicykleKrosové a trekingové elektrobicykleMestské elektrobicykle

 

Mýtus č. 4: E-bike nefunguje v daždi

Elektrobicykle sú vodeodolné. V daždi fungujú normálne a ako bežné bicykle vás aj v lejaku dovezú domov. Nie sú však vodotesné, takže rozhodne neskúšajte ani bicykel ani batériu ponárať do vody. To by ste tak či tak nemali robiť ani so svojím bežným bicyklom.

 

Mýtus č. 5: Elektrobicykel potrebuje špeciálnu nabíjaciu stanicu

Nepotrebuje. Elektrobicykle sú vybavené nabíjačkou, ktorá pasuje do všetkých bežných zásuviek doma alebo v garáži. Podobne ako u mobilov by ste ale nemali kombinovať rôzne značky a typy nabíjačiek. Pre nabíjanie svojho bicykla používajte len tú nabíjačku, ktorú ste k nemu dostali.

 

Mýtus č. 6: Elektrobicykel bez batérie nešlape

Šlape. Má predsa pedále. Na množstve elektrobicyklov možno dokonca na displeji motor vypnúť úplne. Šliapanie bez výpomoci motora je trochu náročnejšie, než na normálnom bicykli, pretože e-bike viac váži. Keď vám ale na vychádzke náhodou dôjde "šťava", nemusíte volať odťahovku. Len budete musieť došlapať svojpomocne.

 

Mýtus č. 7: E-bicykle sú škaredé

Preč je doba, kedy vám zadný nosič alebo rúrku rámu hyzdil nevzhľadný plastový akumulátor. Trendom sú plne integrované baterky v ráme. A že elektrobicykle dokážu byť veľmi štýlové, dokazuje napríklad americká značka Electra.

 

Štýlové mestské elektrobicykle

 

Či sa nám to páči, alebo nie, na elektrobicykle si jednoducho budeme musieť zvyknúť. E-mobilita už totiž zasiahla všetky kategórie bicyklov, od bežných mestských bicyklov cez cestné po celoodpružené enduro monštrá, takže elektrobicykle budeme vonku stretávať čoraz častejšie.

A ak už aj vy pokukujete po nejakom vlastnom e-bicykli, prečítajte si článok "Ako vybrať elektrobicykel?" a zistite, čím sa pri výbere riadiť, aby elektrobicykel dokonale sadol vám aj vašej peňaženke.

 

Horské elektrobicykleCeloodpružené elektrobicykleKrosové a trekingové elektrobicykleMestské elektrobicykle