16. 10. 2020

Arnaud Démar na Lapierre si došiel už pre štvrté víťazstvo v rámci Giro d'Italia

3. októbra odštartoval 103. ročník Giro d'Italia. Preteky pôvodne plánované na máj sa kvôli koronavírusu presunuli až na jeseň a zdá sa, že nútená karanténa niektorým jazdcom pomohla nabrať silu a sebavedomie. Dôkazom je Arnaud Démar z Groupama-FDJ, ktorý zo zatiaľ 12 etáp ovládol hneď štyri!

 

Giro d'Italia 2020

Svetová pandémia koronavírusu poznamenala aj taliansku Grand Tour. Preteky pôvodne naplánované na máj sa ale podarilo presunúť a 3. októbra sa pretekári prvýkrát postavili na štart.

Začínalo sa časovkou v Montreale na Sicílii a po 21 etapách a 3497,9 najazdených kilometroch by mali jazdci 25. októbra prejsť cieľovú čiaru v lombardskom Miláne.

 

Arnaud Démare na Giro d'Italia

Zdroj foto: Facebook Groupama-FDJ

 

Šprintérska hviezda Démar

Pretekári majú za sebou 13 dní, 12 etáp a niektorí už 4 etapové víťazstvá. Reč je o šprintérovi Arnaudovi Démarovi, ktorý na seba v prvej polovici pretekov strháva najväčšiu pozornosť.

Prvýkrát sa mu zadarilo v tesnej koncovke 4. etapy, kde až fotofiniš rozsúdil súboj Démar-Sagan v prospech Francúzov. Druhý triumf si jazdec Groupama-FDJ pripísal na 6. etape a úspech zopakoval deň na to aj pri 7. etape. V stredu 14. 10. po 11. etape a štvrtom víťazstve na Gire Démar ďalej vládne špurtérom.

 

Groupama-FDJ a Lapierre

Dvadsaťdeväťročný Démar jazdí vo farbách tímu Groupama-FDJ, ktorý je už od roku 2002 spojený so značkou Lapierre. Na modeli Aircode teraz Démar zbiera úspechy.

Aircode pre rok 2021 dostal úplne nový prepracovaný rám. Návrhári sa u neho inšpirovali časovkárskym Aerostormom a cieľom bolo dosiahnuť maximálnej aerodynamiky a pohodlia v jednom. Bicykel stojí na nových ešte ľahších karbónových ráfikoch z dielne Lapierre a za zmienku stojí aj ľahučká, len 29 g pevná os.

Démarov Aircode je samozrejme pretekársky špeciál, takže konfigurácia sa bude od továrenského stroja trochu líšiť. Každopádne je Aircode poriadna strela a my sme zvedaví, k akým úspechom na Giro d'Italia ešte Démarovi dopomôže.