6. 5. 2022

Giro d’Italia 2022 – z Budapešti, cez Sicíliu až na sever Talianska za 24 dní

Prvý tohtoročný Grand Tour štartuje 6. 5. 2022 trochu netradične v Budapešti. Grande Partenza mala v Maďarsku prebehnúť už pred dvoma rokmi. Kvôli čovidu si ale maďarskí fanúšikovia museli počkať. Po troch etapách sa jazdci presunú už späť na talianske územie a zo Sicílie si to namieria na sever do talianskych Álp.

 

Program a etapy

Pretekári budú o ružový trikot bojovať od 6. do 29. mája 2022. Na 105. ročníku Giro d'Italia ich čaká úctyhodná porcia 3 445,6 km rozložená do 21 etáp, čo vychádza v priemere na 164 km na etapu. Celkom jazdci nastúpajú neuveriteľných 50 580 výškových metrov a za 24 dní pretnú cieľovú pásku tradičnej záverečnej časovky vo Verone.

Najdlhšia etapa, v poradí 12., bude mať 204 km a pôjde sa 19. mája z Parmy do Janova. Kráľovskou etapou je tentoraz horská 9. etapa z Isernia na Blockhaus s prevýšením 5 000 ma 13 km stúpaním v závere.

 

Trasa Giro d'Italia
Zdroj foto: www.giroditalia.it

 

Tímy a jazdci

V pretekoch štartuje celkom 22 tímov. Minuloročný víťaz Egan Bernal Gomez z INEOS Grenadiers sa rozhodol neobhajovať titul a radšej zbiera sily na Tour de France. Ani Petera Sagana tento rok neuvidíme. Jeho tím TotalEnergies nepatrí do WorldTour, takže nemá garantovanú účasť na všetkých veľkých akciách. Aj tento rok však môžeme fandiť nášmu vrchárovi Jánovi Hirtovi, ktorý sa teší najmä na záver v Alpách.

V Mojekolo držíme palce aj tímu Groupama-FDJ, ktorý jazdí na cestných bicykloch Lapierre. Model Aircode DRS je už treťou verziou cestného špeciálu od roku 2014, kedy bol prvýkrát uvedený na trh. Prepracovaný Aircode dostal vlani úplne nový rám inšpirovaný časovkárskym Aerostormom. Aircode DRS kombinuje agresívnejší posed s kompaktnejšou zadnou stavbou. V arzenáli má francúzsky tím ešte vrcharský Xelius a už spomínaný časovkársky Aerostorm.

 

Lapierre Aircode DRSLapierre Aerostorm DRSLapierre Aircode DRS

 

Sledovať budeme aj výkony jazdcov z tímov AG2R Citroën Team a Israel Premier Tech Pro Cycling, ktorí aj tento rok vozia prilby HJC. Profesionální silniční modely Ibex 2.0 a Furion 2.0 jsou vlajkovými loděmi korejského výrobce cyklistických přileb HJC a najdete je i u nás na Mojekolo.

 

Hjc Ibex 2.0HJC Furion 2.0prilba Ibex 2.0 pro tím Israel Start-Up Nation