29. 6. 2022

Kto tento rok oblieka vedúceho jazdca Tour de France a čo signalizujú farebné dresy?

Tour de France sú bezpochyby najsledovanejšími cyklistickými pretekmi planéty a jednou z najznámejších športových súťaží vôbec. Bojuje sa o celkové prvenstvo, ale počas troch pretekárskych týždňov prebieha ešte 5 ďalších klasifikácií. V tých sú v hre celkom 4 farebné trikoty. A tento rok prvýkrát po 10 rokoch ich neušili Francúzi.

 

Nová zmluva = nový dodávateľ dresov pre vedúcich jazdcov

Vlani na jeseň ohlásila organizácia A.S.O. podpis novej sponzorskej zmluvy s talianskym výrobcom cyklistického oblečenia Santini Cycling Wear. Podľa nej sa Santini stal oficiálnym partnerom Tour de France a bude dodávať prestížny žltý dres a ďalšie oficiálne dresy pre tieto elitné viacetapové cestné preteky po dobu piatich rokov.

 

Pietro SantiniMonica & Paola Santini

 

"Zmluva znamená ako pokračovanie spolupráce s A.S.O. v rámci La Vuelty a Deutschland Tour, tak nové partnerstvo v rámci najdôležitejších pretekov medzinárodného cyklistického kalendára," komentovala vtedy spojenie generálna riaditeľka Santini Cycling Wear, Monica Santini.

Historické spojenie je začiatkom novej žiarivej kapitoly v histórii talianskej značky Santini, ktorá šije špičkové cyklistické oblečenie už od roku 1965. Status oficiálneho dodávateľa dresov pre najslávnejších z Grand Tours prevzala firma Santini od francúzskej značky Le Coq Sportif, ktorá šila dresy pre najlepších jazdcov planéty od roku 2011, teda posledných 10 rokov.

 

Trikoty Tour de France od Santini

 

4 najslávnejšie trikoty

Žltý dres je jedným z najznámejších športových symbolov sveta. Patrí vždy vedúcemu jazdcovi celkového poradia a po skončení pretekov je vedúci jazdec vyhlásený celkovým víťazom celej tour. Je to najstaršia a najviac cenená klasifikácia na Tour de France. Udeľuje sa už od roku 1919 vždy pretekárovi s najmenším súčtom časov z aktuálne odjazdených etáp. Jej prestíž dokazuje aj fakt, že sa v športových štatistikách uvádzajú aj počty dní, kedy mal daný jazdec trikot na sebe.

Zelený dres vozí vedúci jazdec bodovacej "šprintérskej" klasifikácie. Tá je druhou najprestížnejšou a treťou najstaršou klasifikáciou z momentálne aktívnych klasifikácií Tour de France. Body do súťaže sa udeľujú prvým pätnástim cyklistom v cieli každej etapy. Prvých pätnásť cyklistov body získa aj na vopred určených šprintérskych prémiách v priebehu každej etapy. Počet bodov sa líši typom etapy. Najmenej bodov sa udeľuje za horské etapy a časovky.

Bodkovaný dres patrí tradične vedúcemu jazdcovi horskej klasifikácie. Na vrchole vybraných stúpaní sú najrýchlejším jazdcom rozdeľované body. Ich počet závisí od kategórie daného výjazdu. Celkom existuje päť kategórií pre jednotlivé kopce, ktoré sú klasifikované podľa strmosti a dĺžky – čím náročnejšie, tým bodovanejšie.

Biely dres sa dáva najlepšiemu jazdcovi do 25 rokov v celkovej individuálnej klasifikácii. Systém je rovnaký ako pri žltom trikote, ale počítajú sa tu len pretekári, ktorí 1. januára roku, v ktorom sa jazdia preteky, nedovŕšili 26 rokov.

 

Pánske dresy SantiniPánske cyklo šortkySantiniSantiniDámske dresy SantiniDámské cyklo šortky

 


 

Prečítajte si:

Dresy Mojekolo by Santini Santini Lookbook HJC prilby