2. 6. 2023

Peggy Marvanová odštartovala na Trans Balkan Race

Ambasádorka Mojekolo a známa ultrabikerka Markéta Peggy Marvanová dnes odštartovala na medzinárodnom závode v bikepackingu Trans Balkan Race.

Bikepacking na Balkáne

Bikepacking závody sú špecifické tým, že pretekári sa musia spoľahnúť sami na seba a veci, ktoré si pripravili. Nemajú teda k dispozícii žiadny podporný tím. Na trase tohto závodu sú k dispozícii dva body so zázemím, kde sa dá vyspať a najesť, inak je to v rukách pretekárov. Trans Balkan Race je závod dlhý 1350 km s prevýšením 27000 m, ktorý vedie cez územie Slovinska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny a Čiernej Hory. Trasa vedie prevažne mimo civilizáciu, to znamená, že pozdĺž trasy nebudú mať k dispozícii obchody a pretekári sa teda musia viac nabaliť. Prvý pretekár sa očakáva v cieli približne za 5 dní a limit pre zdolanie trasy je 9 a pol dňa.

 

Peggy

 

Plány a výbava Peggy

Po sklamaní v závode Godzone, kde sa jej dvaja kolegovia rozhodli vzdať, Peggy sa poctivo pripravovala a strihla ešte jeden prípravný závod, 13 hodinový Hannah EPO Survival, majstrovstvá ČR v prírodnom viacboji dvojíc, kde spolu s priateľom vybojovali 2. miesto. Závod Trans Balkan Race spolu so Silk Road Mountain bike race v Kyrgyzstáne je pre Peggy vrcholom sezóny. Balkán je pre českú ultrabikerku novým závodným prostredím. Výbavu moc meniť nebude, avšak tento rok jazdí preteky na novom bicykli Lapierre ProRace, na ktorom si tentokrát nechala aj odpruženú vidlicu, pretože bicykel je veľmi ľahký a má na ňom rovnaké vychytávky ako predtým napríklad od značky SKS Germany. Ako je už vyššie spomínané preteky sa idú viac-menej mimo civilizáciu, takže Peggy si so sebou berie oveľa viac vody a jedla. Osvedčilo sa jej voziť viac športovej výživy, pretože sa nemôže spoliehať na minimum obchodov, ktoré sa na trase nachádzajú. Live tracking závodu je dostupný tu.

 

peggy

 

Ultramaratonské úspechy Peggy Marvanovej

Peggy je najlepšia ultramaratónska cyklistka v Českej republike. Ako najmladšia účastníčka zdolala v roku 2015 americký závod horských bicyklov Tour Divide Race a o dva roky neskôr na trati 4 500 km brala prvé miesto v kategórií žien. V roku 2019 zdolala 8 000 km dlhú trať pretekov American Trail Race, ktorá štartovala pri Atlantiku a skončila pri Tichom oceáne. S časom 48 dní a 22 hodín skončila na prvom mieste v ženách a celkovo na 2. mieste.

Rok 2021 bol v znamení výzvy nazývanej Korona Himaláje. „Koruna Himaláje znamená prekonať 14 osemtisícoviek. My tú výšku prekonáme na bicykli,“ povedala Peggy pred štartom. Na vybraných alpských stúpaniach nakoniec nastúpala viac ako 120 000 výškových metrov a najazdila viac ako 3 000 kilometrov.