8. 3. 2021

Prečo jazdiť do práce na bicykli (nie len behom lockdownu)?

Sociálny dištanc, ktorý nás pandémia koronavírusu naučila dodržiavať, prinútil veľa ľudí k tomu, aby prehodnotili spôsob dopravy do práce a vymenili preplnené vozidlá MHD za starý dobrý bicykel. O tom, že je pohyb zdravý, a že riziko nákazy na bicykli klesá na minimum, dnes už snáď nikto nepochybuje. Pravidelná jazda na bicykli má ale pár ďalších benefitov, ktoré tiež samozrejmé nie sú. A pritom majú blahodarný vplyv na našu fyzickú aj psychickú pohodu.

 

Bicykel je rýchlejší a bezpečnejší

Vedci zistili, že cestovanie do zamestnania na bicykli je dvadsaťkrát bezpečnejšie ako iné spôsoby dopravy a podľa jednej londýnskej dopravnej štúdie aj cca 2x rýchlejšie ako auto. V špičke je priemerná rýchlosť cyklistov v centre Londýna celých 13 míľ na hodinu, zato vodiči štvorkolesových motorových vozidiel sa mestom predierajú slimačím tempom 7 míľ na hodinu (necelých 11,5 km/h).

Len si to predstavte. Je ráno, dopravná špička. Sedíme v aute a štýlom brzda, plyn, brzda, plyn sa meter po metri blížime k práci. Strácame nervy aj čas. A keď sa konečne doplazíme ku kancelárii, obídeme ešte päťkrát blok, aby sme konečne našli nejaké voľné miesto na parkovanie.

Ani MHD na tom nie je lepšie. Autobusy a trolejbusy majú síce v mestách často vyhradený vlastný pruh, ale aj ich sem tam zbrzdí zápcha. Navyše vám na krk dýcha X ďalších spolu pasažierov, čo obzvlášť v dobe pandémie nie je dvakrát príjemné.

Na bicykli a elektrobicykli nič z toho nehrozí. Žiadne zápchy ani nechcený kontakt s cudzími. Aj parkovacie miesto väčšinou u kancelárskych budov nájdete raz dva. Keď nie je k dispozícii kryté parkovanie, je pred vchodom aspoň stojan. Cesta do práce na bicykli je proste bezstarostná jazda.

 

Na bicykli budete zdravší a šťastnejší

Snáď vo všetkých vedeckých štúdiách sa dočítate, že pravidelný pohyb prospieva ľudskému zdraviu. Takže aj cestovania do práce na bicykli znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky, vysokého krvného tlaku, obezity a podľa niektorých odborníkov aj rakoviny. A platí to aj pre elektrobicykle. Možno sa na nich toľko nezapotíte, ale šliapať musíte tak alebo tak.

Pohyb navyše vyplavuje endorfíny, hormóny, ktorým sa ľudovo hovorí hormóny šťastia. Slnko zase podporuje produkciu serotonína - hormónu dobrej nálady. A dôvodov na radosť majú "dochádzajúci na bicykli" ešte viac. Neutrácajú za benzín, opravy auta alebo lístok do MHD. Šetria životné prostredie, pretože nevypúšťajú do vzduchu žiadne splodiny. Zlepšujú si kondíciu, chudnú a predlžujú si život.

Bicykel, s elektromotorom alebo bez, je jednoducho všeliek na chmúry aj civilizačné choroby. Tak vezmite kľúče od pivnice alebo garáže, oprášte svojho dvojkolesového mazla a zajtra dovi u toho stojanu na bicykle, čo ho každý deň míňate, keď vchádzate do práce.

 

Zmerajte sily s cyklistami z celej SR vo výzve "Do práce na bicykli"

O prospešnosti cestovania do zamestnania na bicykli vás azda presvedčilo pár predchádzajúcich odsekov. V máji navyše môžete zmerať sily s ďalšími dochádzajúcimi cyklistami z celej SR v rámci 8. ročníka výzvy Do práce na bicykli.

V priebehu výzvy si účastníci zapisujú svoje cesty do registračného systému a každý sa tak môže porovnať s ostatnými účastníkmi z celej SR. Vlani, počas jubilejného 10. ročníka, podniklo 15 813 účastníkov celkom 393 000 bezmotorových ciest a v súčte prešli 3 821 000 km "na vlastný pohon" - na bicykli, kolobežke, pešo, poklusom. A to znamená 493 ton ušetreného CO2, ktoré by inak z výfukov putovalo priamo do ovzdušia.

Cieľom výzvy Do práce na bicykli je udržať sa aktívny v máji aj v priebehu celého roka a podporiť ekologický spôsob dopravy. My v MOJEKOLO ako oficiálny partneri akcie ideme určite do toho. Zapojte sa tento rok aj vy.

 

Bude sa hodiť pri cestách do práce

 

1. Dobrá prilba, čo chráni a dobre vyzerá

Ak riešite štýl, pozrite sa na americké prilby Electra, ak skôr variabilitu siahnite po značke Cratoni z Nemecka, ktorá ponúka celý rad modelov od ľahkých cestných prilieb, po robustné integrálne enduro prilby.

NÁŠ TIP: Ako vybrať prilbu na bicykel

 

Prilby CratoniPrilby Cratoni

 

2. Nepremokavá bunda, keby vás prekvapila prehánka

Talianska značka Santini šije prvotriedne oblečenie na bicykel. O ich kvalite svedčí aj to, že v ňom jazdia vrcholoví športovci na pretekoch medzinárodnej cyklistickej únie UCI.

NÁŠ TIP: Čo nesmie chýbať cyklistovi v šatníku, keď je vonku 10°C a menej

 

Oblečenie SantiniOblečenie Santini

 

3. Cyklopočítač, ktorý zmeria rýchlosť a spočíta kilometre

Kvalitné, cenovo dostupné a jednoduché na ovládanie tachometre vyrába nemecká firma CicloSport. Medzi základnými modelmi nájdete ako drôtové, tak bezdrôtové verzie cyklopočítačov. Kúpiť si môžete aj inteligentnú navigáciu, ktorá vám vždy ukáže cestu.

 

Cyklopočítače CiclosportCiclosport

 

4. Kvalitné svetlá, nech ste medzi budovami aj autami lepšie vidieť

Spojiť funkčnosť, praktickosť a štýl vie austrálsky výrobca svetiel Knog ako málokto. Svetlá na bicykel všetkých rozmerov a výkonov si svojím minimalistickým dizajnom získali bikerov na celom svete. PS: svieťte aj cez deň.

NÁŠ TIP: 5 zásadných parametrov pri výbere svetla na bicykel

 

Svetlá KnogSvetlá Knog

 

5. Zámky, nech bycikel nájdete tam, kde ste ho nechali

Na dobrý bicykel to chce dobrý zámok. Zaujímavú službu ponúka americká značka Kryptonite. Pri strate kľúča vám pošlú nový a s nákupom ich zámku si môžete svoj bicykel pripoistiť proti krádeži. Keď sa zlodejovi podarí prekonať zámok Kryptonite, vyplatí vám firma odškodnenie podľa "tarifu", ktorý si predplatíte.

 

Zámky KryptoniteKryptonite zámky