4. 2. 2021

Prvé e-biky s novým motorom Shimano EP8 skladom už teraz len u nás

Na rok 2021 nachystala firma Shimano úplne nový, výkonnejší a ľahší motor s označením Shimano EP8. Ako prvý v Česku a na Slovensku máme na sklade prvé elektrobicykle, ktorá nová japonská jednotka poháňa.

Nové označenie radov motorov Shimano

Vrcholovou jednotkou Shimano bol doteraz motor s označením E8000, ktorý nasledovali slabší bratia E7000 a E5000. O tom, že novinka od Shimano predznamenáva novú éru e-mobility, svedčí fakt, že sa v Shimano zavedeného značenia vzdali a nové pohonné jednotky ozdobili nápisom EP8.

 

Shimano EP8

 

Aká je novinka EP8?

Jedným slovom lepšia. A tiež menšia a ľahšia. Oproti známej osem tisícovke je nový EP8 asi o 10 % menší a hlavne o cca 300 g ľahší. Ručička na váhe sa u neho zastavuje na obdivuhodnej hodnote 2,6 kg.

Zmeny ale Shimano sľubuje nielen v tom, ako EP8 vyzerá, ale aj ako sa správa. Nastupujúci kráľ medzi elektromotormi Shimano ponúka o 15 Nm viac krútiaceho momentu (celkom 85 Nm) a má mať plynulejší chod a prirodzenejšie krivku výkonu. Vyšší krútiaci moment by podľa výrobcu nemal znamenať vyššiu hlučnosť.

 

;;

 

Zmeny v softvéri

Okrem motora prešiel inováciami aj software. V novej aplikácii Shimano E-Tube si teraz môžete vo väčšom rozsahu ladiť jednotlivé režimy (ECO, TRAIL, BOOST) a personalizovať úroveň dopomoci, maximálny krútiaci moment aj rýchlosť odozvy motora.

Novinka EP8 ponúka tiež dva profily, pre dvoch rôznych jazdcov. Ak si napríklad váš e-bike pravidelne požičiava násťročný syn, môžete mať uložené samostatné nastavenie a pred jazdou zvoliť v aplikácii alebo priamo na displeji svoj profil.

Zmien sa dočkal aj systém "Walk Mode", ktorý musí dodržať rýchlosť 4 km/h bez ohľadu na to, ktorý režim máte aktivovaný. Doteraz sa "rýchlosť vedenia bicykla" pri chôdzi líšila podľa zvoleného stupňa dopomoci. Všetkých vyznávačov Shimano motorov by mal potešiť aj fakt, že nový motor by mal byť schopný naskočiť dokonca aj pri ľahšom pohybe. Čo znamená zbohom pre známu chybovú hlášku W013, ktorá sa objavovala, keď pri štartovaní nebol bicykel v kľude.

Elektrobicykle s novým motorom EP8

V roku 2021 sa nový model objaví na väčšine top modelov značiek Rock Machine alebo Husqvarna. A práve tie nám nedávno vstúpili na sklad.

 

Husqvarna Mountain Cross4Husqvarna hard cross 6Husqvarna mountain cross 5Husqvarna hard cross 7