2. 3. 2022

Smart prilby LUMOS vedia svietiť, blikať, ukazovať smer aj merať vašu aktivitu

Odnímateľný šilt, držiak na kameru alebo zabudovaná blikačka na cyklistickej prilbe už asi nikoho neohromí. Ale integrované blinkre, programovateľné režimy svietenia, meranie aktivity v špeciálnej aplikácii alebo konektivitu so šikovnými hodinkami Apple Watch vám ponúkne len málokto. A práve toto vedia inteligentné prilby ULTRA a MATRIX od singapurského výrobcu LUMOS.

 

Modely ULTRA a MATRIX

Firma LUMOS, ktorú kedysi medzi top výrobcu prilieb katapultovala úspešná fundraisingová kampaň na Kickstarteri a pochvalné recenzie napríklad vo Forbese, má dnes v ponuke celkom 4 modely prilieb v rôznych farebných prevedeniach. Celosvetovo najobľúbenejšími a vzhľadovo najatraktívnejšími sú modely MATRIX a ULTRA.

 

 

ULTRA – Moderná cestná a MTB prilba

Model ULTRA je perfektne prepracovaná prilba, ktorá zodpovedá súčasným trendom. Tvarovo sa hodí ako na cestný bicykel, tak na horský bicykel, e-bike aj elektrokolobežku. Má predné svetlo a dve samostatné blikačky vzadu, ktoré zároveň fungujú ako smerovky. Predné svetlo tvorí 30 bielych LED diód. Zadné svetlá majú zhodne po 32 lediek.

 

Lumos

 

ULTRA aj MATRIX majú stupeň ochrany proti vode IPx6, takže odolajú intenzívne tryskajúcej vode a dajú sa voziť za každého počasia. Batériu v modeli ULTRA nabijete do plna za 3 hodiny. Svetlá potom vydržia svietiť 4-10 hodín v závislosti na zvolenom režime.

Model ULTRA váži iba 370 g, dostupný je v 5 farbách. Zaobstarať si ho môžete buď so systémom MIPS, alebo bez neho.

 

Čo je MIPS?
Multidirectional Impact Protection System (MIPS) je dodatočný systém ochrany hlavy, ktorý má pri páde alebo náraze eliminovať rotačné sily. Je to vložka vo vnútri prilby, ktorá je k škrupine pripevnená elastomérmi (gumičkami). V prípade pádu sa vonkajšia škrupina prilby okamžite zastaví o prekážku, ale vložka MIPS s hlavou môže vďaka naťahovaniu elastomérov pokračovať v pohybe. Systém tak zmierňuje razanciu nárazu a pohlcuje časť rotačných síl, ktoré by sa inak preniesli až na mozog.

 

MATRIX – Ideálna do mesta na bicykel, e-bike, elektrokolobežku či longboard

Model MATRIX je typická mestská prilba. Má integrované predné svetlo a veľký LED display vzadu. Vďaka zabudovaným predným aj zadným blinkrom s bezdrôtovým ovládačom na riadidlách je táto cyklistická prilba perfektnou voľbou na elektrokolobežky, na ktorých sa pri ukazovaní smeru rúk zle balansuje.

Lumos MatrixLumos MatrixLumos MatrixLumos MatrixLumos Matrix

Celkom má MATRIX 22 bielych LED diód vpredu a 77 RGB lediek na zadnom svetelnom paneli. Ten vie svietiť, blikať a prehrávať jednoduché animácie, ktoré sa navyše dajú programovať v špeciálnej aplikácii Companion App. Všetka elektronika v prilbe je vodotesná, takže ju môžete voziť na hlave za každého počasia.

Prilba je dostupná v univerzálnej veľkosti M/L, ktorá sa dokáže prispôsobiť obvodu hlavy od 54 do 61 cm. Vyberať môžete celkom z dvoch farieb. Model je dostupný ako so systémom MIPS, tak bez neho. S MIPS váži 590 g, bez MIPS o 10 g menej.

 

 

Čo všetko vedia cyklistické priby LUMOS

Začalo to šikovnými telefónmi, pokračovalo šikovnými hodinkami, práčkami, sušičkami, chladničkami a "smart" už sú aj prilby. V prípade prilieb na bicykel LUMOS však anglické "smart" (šikovný), nie je len prázdnou frázou. LUMOS totiž ponúka pár naozaj šikovných riešení a hlavne funkcií, ktoré zvyšujú bezpečnosť jazdca.

 

Svietenie a blikanie

Modely ULTRA a MATRIX disponujú zhodne predným aj zadným osvetlením. Svetlá sa zapínajú dlhým stlačením tlačidla na zátylku prilby, krátkym stlačením potom prepínate medzi režimami svietenia alebo blikania. Podľa zvoleného režimu vydržia svetlá svietiť až 10 hodín a dobíjajú sa USB-C káblom. Zatiaľ nič extra šikovné, čo by moderná sada blikačiek na bicykel nevedela. Inteligentné je ale umiestnenie svetiel priamo na prilbe.

 

LumosLUMOSLumos

 

V prevádzke sa totiž blikačka pod sedlom môže medzi autami stratiť. Svetlo na hlave cyklistu je však dostatočne vysoko na to, aby vás vodiči zaregistrovali z väčšej diaľky aj cez autá, ktoré idú pred nimi. Druhou výhodou je to, že cyklistická prilba je pre väčšinu tak samozrejmým doplnkom, že bez nej nesadnú na bicykel. Čo sa o svetlách povedať nedá. S prilbami LUMOS máte vždy oboje: ochranu hlavy aj spoľahlivé osvetlenie. A keď máte svetlá v prilbe, nemusíte ich v obave pred krádežou dávať dole zakaždým, keď nechávate bicykel bez dozoru pred obchodom či reštauráciou. S prilbou LUMOS si blikačky automaticky beriete so sebou.

 

LumosLumosLumosLumosLumosLumosLumos

 

Ukazovatele smeru

Naozaj múdrou vychytávkou, ktorú by ste u iných prilieb márne hľadali, sú zabudované smerovky. Pri modeli ULTRA vzadu, pri modeli MATRIX ako vzadu, tak vpredu. Vďaka smerovkám sa prilby LUMOS hodia nielen na bicykel či elektrobicykel, ale aj na elektrokolobežky, na ktorých sa pri ukazovaní smeru rúk ťažko balansuje.

Smerovky sa zapínajú ovládačom, ktorý je súčasťou balenia. Ovládač s dvoma tlačidlami sa na riadidlá pripevňuje jednoduchým elastickým kolieskom a s prilbou komunikuje bezdrôtovo. Ľavým tlačidlom zapínate alebo vypínate ľavý smerovač, pravým zase pravý.

 

Lumos

 

A aby ste po prejdení zákruty nezabúdali smerovky vypínať, upozorňuje vás na zapnutý smerovač ako oranžová kontrolka na ovládači, tak zvukový signál, ktorý prilba vydáva. Blikanie doľava sprevádza opakované "píp". Opakované "píp-píp" zase znamená zapnutý pravý smerovač.

 

Aplikácia Companion App a konektivita s Apple Watch

Inteligentné, v tom modernom slova zmysle, je prepojenie prilby so špeciálnou mobilnou aplikáciou Companion App. Tá ponúka nastavenie úrovne jasu svetiel, možnosť preprogramovania blikacích režimov, kontrolu nabitia batérie, meranie trasy, sledovanie vašej aktivity a synchronizáciu s aplikáciami Strava a Apple Health.

Užívatelia výrobkov Apple môžu využiť ešte jednu múdru vychytávku. S hodinkami Apple Watch môžu blinkre zapínať gestami ľavej ruky a nepotrebujú tým pádom ovládač na riadidlách.

 

Lumos UltraLumos MatrixLumos