2. 7. 2024

Tour de France 2024: Na čom jazdia profíci?

Na tour medzi sebou nesúperia len individuálne jazdci. Súboj prebieha aj medzi tímami. Tento rok je ich v závode opäť 22 a každý z nich má 8 jazdcov. Celkom sa tak na štartovej čiare zoradí presne 176 pretekárov. Bojuje sa o pozornosť a prestíž. Tímy, ktorým sa darí najviac, sú logicky najexponovanejšie v médiách a môžu potom myslieť na väčšie sponzorské príspevky a lukratívne partnerstvá s výrobcami bicyklov a doplnkov.

 

Bicykle a doplnky na Tour de France

O tom, čo majú profi jazdci v nohách, môže bežný smrteľník len snivať. Ale to, čo majú pretekári pod nohami alebo na sebe, si môže zaobstarať každý vášnivý cestný cyklista. U nás v Mojekolo fandíme najmä tímu Cofidis, ktorý pred nedávnom podpísal zmluvu s francúzskym výrobcom bicyklov a pedálov LOOK.

Svoj veľký návrat do najprestížnejších cestných súťaží absolvoval LOOK iba vlani, ale na Tour de France 2023 stihol utrhnúť hneď niekoľko etapových víťazstiev. Jazdcom Cofidisu sa darilo na bicykli Blade 2 RS, ktorý vznikol špeciálne na tieto závodné účely.

 

LOOK

 

Sledovať budeme aj výkony jazdcov z tímu Total Energies, ktorí vozia prilby Ibex 3.0 a Furion 2.0 kórejského výrobcu HJC. A zabudnúť nesmieme ani na Alpecin-Deceuninck, ktorý spolupracuje s legendárnym nemeckým výrobcom púmp, tlakomerov, blatníkov a cyklodoplnkov všetkého druhu, SKS Germany. Z Nemecka je aj hlavný partner Tour de France, výrobca plášťov a duší Continental, ktorého plášte Grand Prix 5000 sú vo výbave profíkov veľmi obľúbenou položkou.

 

179 €
  • Variant: Unisex
Skladom
Kúpiť
5 999 €
  • Rok: 2024
Skladom
Kúpiť
8 490 €
  • Rok: 2024
Skladom
Kúpiť
249 €
  • Variant: Unisex
Skladom
Kúpiť

 

Vozí ich aj francúzsky tím Groupama-FDJ, ktorý ešte vlani pretekal na top modeloch Xelius, Aircode DRS a Aerostorm od Lapierre. Po 22 rokoch spolupráce sa však cesty dvoch francúzskych spoločností Groupama-FDJ a Lapierre rozišli. „Toto je koniec viac ako dvadsaťročného historického partnerstva a vždy budeme spomínať na naše skvelé výkony na bicykloch Lapierre. Počas týchto dvoch desaťročí sme spoločne vyvinuli jedny z najlepších bicyklov na svete a bolo to úžasné dobrodružstvo plné úspechov. Lapierre je a zostane skvelou značkou bicyklov,“ vzdal poklonu značke v tlačovom vyhlásení šéf tímu Groupama-FDJ Marc Madiot.

Novinkou od 109. ročníka sú dresy priebežných lídrov od talianskeho výrobcu Santini. Santini je už od roku 1988 partnerom UCI, ale s Tour de France sa spojili len nedávno. Priebežní lídri klasifikácií tak budú aj tento rok cez hlavu preťahovať žltý, zelený, biely a puntíkový dres s logom Santini. Na meno celkového víťaza si ale musíme počkať. Cieľovú čiaru na Tour de France pretnú jazdci v nedeľu 21. 7. 2024.

 

Santini


 

Mohlo by vás zaujímať:

Zaostrené na bicykel Jana Hrušku, jediného Čecha, ktorý kedy navliekol ružový dres na Giro d'Italia

Zaostrené na bicykel Jana Hrušku, jediného Čecha, ktorý kedy navliekol ružový dres na Giro d'Italia

Jan Hruška je bývalý profesionálny cyklista a jediný Čech, ktorý kedy navliekol ružový trikot lídra celkovej klasifikácie na slávnom Giro d’Italia. Keď ukončil závodnú kariéru na ceste, preorientoval sa na horské bicykle. V súčasnosti je manažérom profesionálneho MTB tímu Ghost Team. Na cesťák ale nikdy nezanevrel. Nedávno si u nás prevzal novú žiletku, tak sa na ňu poďme pozrieť.

TEST: Prilba HJC Furion 2.0 – Aerodynamika na špičkovej úrovni

TEST: Prilba HJC Furion 2.0 – Aerodynamika na špičkovej úrovni

Furion je typická aerodynamická prilba, ktorá si našla svoje miesto aj v UCI World Tour a Pro Tour tímoch. Počas uplynulých sezón ju na hlave vozili Chris Froome alebo Ben O'Connor a náš tester a manažér predajní Mojekolo Marcel ju už dlho chcel vyskúšať. Ako u neho Furion obstál, popisuje v nasledujúcich riadkoch.

Test: Cratoni Skyvision Photochromic – Svetelná flexibilita pre každého cyklistu

Test: Cratoni Skyvision Photochromic – Svetelná flexibilita pre každého cyklistu

Ak hľadáte okuliare, ktoré dokonale ladia s potrebami každého cyklistu, či už na gravel, MTB alebo na cesťák, Cratoni Skyvision Photochromic by mohli byť práve pre vás. Tento model vozím približne pol roka a poskytol mi pohľad na to, ako by malo vyzerať spojenie priaznivej ceny, funkčnosti, dizajnu a pohodlia v jednom.