20. 7. 2023

10. ročník JBC 4X Revelations ovládol desiatykrát Tomáš Slavík na Ghost

Počas uplynulého víkendu (14.–15. 7. 2023) sa v JBC bikeparku v Jablonci nad Nisou uskutočnil jubilejný 10. ročník pretekov svetovej série vo fourcrosse horských bicyklov s názvom JBC 4X Revelations, ktorý bol aj tohtoročným finálovým pretekom série. Rozhodlo sa tu teda nielen nad víťazmi daných pretekov, ale aj celého tohtoročného seriálu.

 

Slavíkov hattrick

Počasie bolo tento rok naozaj spaľujúce, teploty siahajúce vysoko nad 30 stupňov však najlepších a najšialenejších fanúšikov fourcrossu na svete neodradili a na kopci na Dobrej Vode sa tak zišlo v priebehu celej akcie viac ako 10 000 ľudí, túžiacich vidieť extrémny adrenalínový zážitok v spojení s bohatým sprievodným programom. A to sa im tiež vyplnilo!

Najväčší fandiaci kotol si bezpochyby užíval domáci jazdec, niekoľkonásobný majster sveta vo fourcrosse a organizátor v jednej osobe Tomáš Slavík, ktorý mal možnosť vyhrať desiatykrát a urvať tak všetky víťazstvá za dobu organizovania pretekov. Motor v podobe burácajúceho kopca dokázal Tomáša vyburcovať a došiel si tak skutočne pre jablonecký hattrick. Vyhral piatkovú kvalifikáciu, dokázal vyhrať vo všetkých rozjazdoch aj celý závod JBC 4X Revelations a zaistiť si tak aj tohtoročné víťazstvo celej série 4X Pro Tour.

 

Tomáš Slavík na startu JBC 4X Revelations

 

"Všetci očakávajú, že vyhrám a berú to už ako automatickú vec, ale v skutočnosti je to pre mňa jeden z najťažších pretekov sezóny, pretože sa niekoľko týždňov predtým sústredím na organizáciu celého podujatia, nielen na tréning, ktorému tak paradoxne niekedy dám menej ako pred inými pretekármi. Hoci mi vďaka skvelému tímu odpadá veľa vecí, furt to tam vzadu v hlave je. Tento rok som v pretekoch absolútne vôbec nechyboval, išiel vyrovnane, čo pod takým tlakom nie je jednoduché ustáť, ale ja to k tým svojim najlepším výkonom asi potrebujem:) Pretekať na domácej pôde pred kamarátmi, rodinou, fanúšikmi... Ten pocit, tá podpora, to je na nezaplatenie - je to asi ten najsilnejší motor, ktorý ma ženie dopredu. Tento rok bola fantastická účasť, všetkým veľmi ďakujeme. Čo ma veľa hreje na srdci sú ohlasy, že malé deti milujú bicykle, chcú tiež jazdiť a dni po JBC 4X Revelations JBC bikepark praská vo švíkoch, má to pre nás obrovský zmysel a dúfame, že náš kopec vychová ďalšie budúce MTB stars. Vďaka celému tímu, sponzorom a hlavne Vám divákom. Máme za sebou úžasných 10 rokov a ja Vám sľubujem, že nekončíme...naopak! “

 

VIDEO: Mrknite sa na finálovú zlatú jazdu Tomáša Slávika objektívom jeho GoPro kamery. Pustiť video >>

 

Pódium patrilo aj ďalším domácim jazdcom. Na druhom mieste sa umiestnil lokálny rider Pavel Reinl, piaty došiel Petr Pala, ktorý na pódiu nie je žiadnym nováčikom. Tretie miesto obsadil nemecký jazdec Erik Emmrich, štvrtý došiel poľský pretekár Gustaw Dadela.

 

Tomáš Slavík na JBC 4X Reveleations

 

Trať ovládli aj Katherine Oldfield a mladé nádeje

Na najťažšej fourcrossovej trati sveta si to rozdali aj ženy. Po páde Simony Jirkovej a Josie McFall na prvej rovinke si pre víťazstvo spoľahlivo došla Katherine Oldfield, striebornú medailu získala česká pretekárka Simona Jirková a pre bronz si došla celková víťazka seriálu 4X Pro Tour Josie McFall z Veľkej Británie.

JBC 4X Revelations podporuje mladé nádeje a tak je už niekoľko rokov do programu zaradený aj závod detí Revelations KIDS event. Mladí jazdci si tak môžu vyskúšať atmosféru veľkých pretekov. V mladšej kategórii do 12 rokov opäť po roku zvíťazil Adam Beneš. Staršiu kategóriu bez problémov vyhral domáci Nicolas Reinl.

 

Kapely, DJs a letecká exhibícia

Nesklamal ani sprievodný program. Aj tento rok závod privítal leteckú exhibíciu majstra Európy v akrobatickom lietaní a víťaza závodu Red Bull Air Race Martina Šonku, ktorý sa nad kopcom v Jablonci už cíti ako doma a každý rok posúva svoje predstavenie o úroveň ďalej. Počas jeho trikov tuhla krv v žilách a zastavoval sa dych.

Celú akciu začala s primátorom Milošom Velom aj olympijská víťazka Eva Adamczyková ktorá je veľkou fanynkou pretekov. Večerná afterparty potom nenechala nikoho v pokoji, kapely aj DJs rozhýbali všetkých prítomných.

 

Tomáš Slavík a Eva Adamczyková

 

Tak zase o rok...

Tento ročník považujú organizátori rozhodne za jeden z najvydarenejších. Obrovské množstvo domácich fanúšikov, ktorí vzali závod za svoj a podporujú ho neskutočným spôsobom, ale aj ľudia z celej ČR a dokonca aj Európy a sveta, ktorí sa schádzajú na júlový víkend na sever Čiech užiť si zážitok, ktorý je jednoducho nezabudnuteľný. Ďakujeme, bez fanúšikov by to nešlo. Rovnako ako bez sponzorov, ktorí nám veria už niekoľko rokov. Veľká vďaka patrí aj zohranému organizačnému tímu celej akcie.

A samozrejme nekončíme, ďalší ročník JBC 4X Revelations je už teraz plánovaný na 13.7.2024, tak si tento dátum zapíšte, nech sa na kopci zídeme v čo najväčšom počte!