14. 4. 2021

Rozhovor s Jánom Hruškou: "Snáď sa bude ďalej pretekať tak, ako za starých čias."

Od roku 2006, kedy GHOST Team vznikol, sa jazdci v červeno-bielych dresoch stihli objaviť na väčšine najdôležitejších pretekov v Česku aj Európe. O tom, ako pandémia ovplyvnila fungovanie profesionálneho tímu a vlastne celý cyklobiznis, sme sa rozprávali s Honzom Hruškou, managerom GHOST Teamu, bývalým profesionálnym cyklistom a jediným Čechom, ktorý navliekol ružový trikot na slávnom Giro d'Italia.

 

Ako hodnotíš rok 2020, aké preteky ste stihli a ako vám covid skrížil plány?

Sezóna 2020 bola poznamenaná hneď v úvode, keď sme doslova utekali zo Španielska, kde sme boli na sústredení. Bol to divoký začiatok. Neboli letenky, zatvárali sa hranice a po divokom príchode sme mali hneď niekoľko pozitívnych. V tú dobu to vyzeralo, že sezóna 2020 snáď ani nebude. O to rýchlejšie sa všetko otočilo a okrem doslova pár pretekov sa stihlo obísť všetko, čo sme chceli, a to aj napriek tomu, že sa prekrývali termíny. Snáď len jediný závod ma mrzí, a to je Cape Epic, kam naši dvaja chlapci síce prišli, ale závod bol zrušený a to bolo veľké sklamanie pre celý tím.

Takže hodnotím sezónu ako úspešnú a vzhľadom k tomu, čo všetko sa dialo, tak som rád, že bola, aká bola.

 

Ako vôbec v týchto sťažených podmienkach Ghost Team funguje?

Všetko je ťažšie, zložitejšie, ale nie zase natoľko, aby sme nedokázali trénovať a pripravovať sa na preteky. GHOST tím je rodinný tím postavený pyramídovo. Veľká základňa hobby jazdcov a predovšetkým jazdkyne, veľa detí v JUNIOR tíme a všetko hore uzatvára Elita. Takže drvivá väčšina tímu to nehrotí a trénujú, ako môžu a ako chcú. Elita to má zložitejšie predovšetkým v tom, že sa stále mení kalendár a akcie sa prekrývajú, čo je náročné na psychiku, fyzičku aj nejaké cielené ladenie formy. Doba praje tým, čo vedia rýchlo reagovať, nerozkopne ich ani malá zmena a majú vysoký výkonnostný štandard celoročne.

 

Čo všetko ste museli kvôli covidu zmeniť?

Našťastie tých zmien nebolo toľko. Áno, skrátilo sa sústredenie v Španielsku, ale zase tým, že bola odložená sezóna a bolo dobré počasie, tak sa vlastne sústredenie ,,v teple" odohralo neskôr a v ČR. Prvou zrušenou akciou bol Epic, čo zabolelo. Jar bola ťažká predovšetkým na morálku. Trénovať a nevedieť, kedy budú prvé preteky, je doslova "na palicu". Pretekári nevedeli, či už ladiť formu, pretože za týždeň budú preteky a zase, čo keď vyladíte a všetko sa odloží a potom príde útlm, práve keď sa začne pretekať? Ja tvrdím, že hlava robí 50 % výkonu a v tejto dobe dostávala hlava strašne zabrať. Úpravy kalendára boli nekonečné ... Muselo sa vyškrtať, čo nebolo kľúčové, a odniesli to predovšetkým menšie, pekné a obľúbené preteky. Termínované kolízie boli skoro každý víkend. Ale asi vďaka tomu, že cyklistika mala hlavnú sezónu v čase, keď všetko fungovalo v zásade normálne, škrtlo sa maximálne 10 % akcií.

 

Jan Hruška, manažer Ghost teamuJan Hruška a Ghost Lector

 

Svet sa bude z pandémie spamätávať dlho. Ako to podľa teba bude s pretekaním?

Desia ma dve zásadné veci. Prvá je, že sa úplne rozsypáva detský šport a deti lenivia! Bojím sa, že návrat do fyzického štandardu, čo mali deti pred tým cirkusom, bude tak ťažký, že ich to veľa nezvládne. Navyše sú pretrhané sociálne kontakty. Spoločný zážitok je vždy intenzívnejší! Druhá vec, ktorú nechcem a len dúfam, že to je dočasná, je online pretekanie. Zrovna cyklistika je kontaktný šport, ide (aspoň v našom tíme) o to sa stretnúť, zdieľať po pretekoch svoje zážitky z trate, zoznamovať sa, fandiť si a držať partiu. To v online svete nejde! Alebo úplne sterilne a nedáva mi to zmysel. Áno, dá sa porovnať, pre tých, čo o to stoja, kto ušliape viac wattov. Ale kde je jazda v háku, lepšie a horšie zvolená stopa, odhadnutie, kedy sa zdvihnú a skúsiť odísť, pohyb v skupine ... Je to len tupé porovnanie, kto koľko ušliape, ale to nemá s cyklistikou v reáli nič spoločné. Jazdíme hlavne masové preteky a tam si dovoľujem odhadnúť, že 95 % ľudí si ide bicykel užiť a nie slepo hobľovať sedlo.

Snáď sa bude ďalej pretekať tak, ako za starých čias. Čert zober, či na štarte budeme v rúškach alebo oddelených skupinách. To sa vydrží a nie je to na vždy. Sezónu 2021 to ovplyvní iste ešte výrazne, ale myslím si, že ďalšie roky už bude všetko viac v pokoji a normálu. Organizátori sa učia, ako to robiť a ľudia si zvyknú na nejaké to opatrenie, ktorých bude, pevne verím, ubúdať.

 

Pandémia ovplyvnila aj celý cyklo biznis. Chýba hliník na rámy, chýbajú komponenty. Výrobcovia nemajú z čoho vyrábať a predajcovia čo predávať. Ponuka je obmedzená, dopyt po bicykloch enormný. Ako myslíš, že bude celá táto situácia vrcholiť?

No, kto by to pred rokom povedal, čo všetko bude "na čakačke" a nedostatkové. A to nielen velomateriál, ale všetko okolo, vrátane niektorých potravín. Myslím si, že vrchol doby nedostatkovej (u velopriemyslu) ešte neprišiel a čaká nás snáď v lete. V podstate som za to, že veci nie sú, rád. Aj keď nám to komplikuje chod tímu a skladovú zásobu dielov, dodávky bicyklov atď. Rád som predovšetkým preto, že konzum a nedočkavosť spoločnosti bol pred covidom úplne šialený. Všetci chceli všetko a to hneď. Všetko bolo v stovke farieb, stovke príchutí a stovke veľkostí. Teraz si ľudia budú veci viac vážiť. Viac premýšľať, čo fakt potrebujú a čo len chcú. Keď niekto niečo chcel, tak šiel a kúpil si to. Teraz ide, čaká vo fronte alebo poradovníka a má čas popremýšľať o hodnotách ... Podľa mňa sa to za rok, dva zrovná a bude všetkého dosť, ale bolo by fajn si zapamätať to, ako to je dnes. Niekde som začul zaujímavú vetu: "Kto si dnes nakupuje veci, čo nepotrebuje, bude zajtra predávať veci, čo potrebuje." K tomu nie je čo dodať!

 

Ghost Team

 

Jazda na bicykli teraz prežíva veľký boom, pretože je to vedľa behu v podstate jediný dovolený pohyb. Bude to podľa teba mať nejaký pozitívny vplyv na profesionálnu cyklistiku? Alebo tá vlna záujmu spľasne, až protiepidemické opatrenia povolia?

Začnem trochu odľahčene. Už dlho ma svrbia prsty niekam napísať, nech fofrom otvoria tie obchoďáku, kiná, foody a krčmy, pretože v lese sa už nedá pohnúť :)

Ale je fajn, že ľudia, hoci nedobrovoľne zistili, že mesto nekončí obchoďákom, ale že za obchoďákom je pekný les, že od ich baráku do práce vedie pekná cyklopešina parkom a že pri potravinách sú stojany na bicykle, čo sa im zrazu hodí ... Kvôli covidu veľa ľudí zhnije za živa u počítačov a mobilov, pretože sa bez organizovanej skupiny nedokážu motivovať. Ale chcem veriť, že oveľa viac ľudí sa zamyslelo nad tým, ako žijú a ako chcú žiť a hlavne v akom tele. Objavia kúzlo endorfínov, príjemnú únavu po športe a predovšetkým vyčistenú hlavu. Iste sa niektorí vrátia do starých koľají, ale myslím si, že výrazne pribudne športujúcich. Za rok, čo tu straší ten vírus sa už nejaký návyk vybuduje.

Na profi cyklistiku by to mohlo mať vplyv. Nemyslím, že sa od počítačov teraz vykotúľalo niekoľko poloobéznych detí, z ktorých vyrastú elitní jazdci. Ale čím viac nás bude športovať tým lepšie. Bude väčšia spotreba športového tovaru, takže bude viac peňazí vo firmách, čo športové veci predávajú a športovcov chcú osloviť. A to sa deje predovšetkým prostredníctvom iných športovcov, klubov a športovo zameraných akcií. Aj nešportové firmy pustia viac do športu. Pokiaľ si spočítajú, že drvivá väčšina ľudí športuje, tak budú cieliť práve sem miesto na reklamy v online hrách a podobne.

 

Ku koncu minulého roka posilnila Ghost Team Jana Pichlíková majsterka ČR v XCM a Xterra a víťazka NOVA CUP. Prezraď, ako prebiehali pytačky a ako s odstupom hodnotíš rozhodnutie pribrať Janu do tímu?

On to bol taký "ťukec" už pred rokmi, keď menila angažmán a išla do Bikeranch. Vtedy sme sa len rozprávali a ja som mal v tíme plno. Len som jej povedal svoj názor na to, ktorá ponuka z tých, čo má, je dobrá. Áno radiť, to ja viem :-) Potom sa naše cesty rozišli a koncom tohtoročnej sezóny sme sa na pretekoch stretli viacmenej náhodou a práve bol čas sa rozprávať ... Ľudí do tímu moc neukecávam. Chceš, nechceš. Nemám rád lámanie cez koleno a každý by mal ísť tam, kam chce, a nie tam, kde ho ukecajú a nasľubujú hory doly. Takže po nezáväznom rozhovore sa všetko začalo nenásilne posúvať až do terajšieho stavu. Za Janču som rád. Mám pocit, že to je normálne dievča, čo je pre mňa oveľa dôležitejšie ako výsledky. Viem určite, že v mojom tíme nebude nikdy jazdec, s ktorým si nesadnem ľudsky, aj keby mal v nohách dynamit a za sebou top sponzora. Hodnotiť Janču je teraz veľmi skoro. Rozhodne to z môjho pohľadu zapadá. Sme tím, čo má silnú dievčenské komunitu a Janine výsledky budú dobíjať všetky dievčatá u nás! Jazdíme kalendár, čo Jane vyhovuje, takže aj tu vládne zhoda a navyše jej nechám dostatočný priestor aj na jej vlastné akcie, ktoré plánuje. Všetko, čo sme do dneška riešili, bolo ľudsky v úplnej pohode a to je zásadné pre mňa aj pre tím.

Je škoda, že padlo sústredenie v Španielsku. Tam sa s každým najviac spoznám. Keď s niekým žijete (varíte, periete, upratujete, nakupujete ...) ako komunita pohromade niekoľko týždňov, tak na neho vypláva všetko. Tam sa aj všetci najlepšie zoznámia. Snáď stihneme aspoň nejaké predsezónne sústredenie, ako poznávačku. Ale s babami z tímu sa už poznajú dlhšie a jednu tímovú akciu už stihla. Takže do našej GHOST rodiny už zapadla.

 

Jana Pichlíková a Ghost LectorJana Pichlíková a Ghost Lector

 

Na minuloročnom LECTORe, ktorý budil kontroverzie svojou unikátnou zadnou stavbou, máte už odjazdenú celú (aj keď pandémiou poznamenanú) sezónu, ako sa bicykel osvedčil v praxi?

Áno, áno. Boli na neho len dva diametrálne odlišné názory. Mne sa páčil. A v tíme som počul tiež len kladné reakcie na dizajn. Možno sa mi báli povedať pravdu ... :)

 

NÁŠ TIP: Zaostrené na bicykel Anny Terpstrové, jednej z najlepších MTB cyklistiek súčasnosti

 

Bicykel fungoval dobre a nebol ani žiadny problém s rámom. Za super vec považujem novú teleskopickú sedlovku. Môžeme porovnávať starý a nový Lector a zhodujeme sa na tom, že ten nový je viac do terénu. Geometria rámu je robená na lepšiu priechodnosť terénom a iný uhol vidlica dáva v ťažkých pasážach väčšiu istotu. Keby som to mal prirovnať českému čitateľovi, tak ten starý Lector bol taký chrt na Kolo pre život a ten novej je tank na NOVA Cup. Osobne mi nedalo neskúsiť v našich amatérskych podmienkach aj tlmenia tej zadnej prehnutej stavby, ktorá by mala fungovať ako listové péro. Nebola to nijako sofistikovaná metóda, ale aj tak sme sa v dielni dopracovali k hodnote 2,5 cm prepruženia. Takže dávam ruku do ohňa, že to niečo robí ;-) Veľmi príjemná novinka je vedenie bovdenu a hadíc na ráme, respektíve len pod plastom. V praxi sa to osvedčilo pri výmene bŕzd, kedy sa to dá všetko stihnúť za pár minút, bez rozpojenia hadíc. A kryt navyše supluje ochranný polep rámu proti odlietajúcemu kameniu.

 

Ghost Lector WCR.9 LCGost lector sf lc proGhost team

 

S akými ambíciami vstupuje Ghost Team do novej preterkárskej sezóny? Na čo sa môžeme tešiť?

Vzhľadom k tomu, ako sa veci vyvíjajú, tak sa môžete tešiť na to, že budeme možno aj pretekať. :) Verím, že sa všetko zrovná do takej miery, aby sa dalo koncom mája alebo v júni pretekať, a potom to bude zase zhon. Tím moc vecí nemení, takže nebudú ani nijako zásadné novinky. Kalendár máme v pláne držať podobný ako v uplynulom roku. Teda České poháre, masové akcie a seriály ako Nova Cup, Kolo pre život. Vďaka Jane sa ukážeme aj na Xterra závodoch a v pláne by nemal chýbať ani nejaký ten etapák, ale s tým, ako sa veci teraz majú, čakáme na pokojnejší stav vecí. Tím ďalej pokračuje pod rovnakým názvom GHOST team a v drvivej väčšine s rovnakými partnermi, za čo všetkým veľmi ďakujem. Tým pádom sa nemení ani farba dresov a ďalej sa budeme červenať. Pokračuje aj detský tím a opäť sa nám podarilo rozšíriť náš dámsky tím, čo je naša pýcha :)

Na čo sa aj my moc tešíme, je nový Lector FS, čo je úplne nové celopéro od Ghost. Všetko okolo bicyklov sa teraz trochu ťahá, ale náš plán je, že by sme túto "žehličku" mali v sezóne 2021 povoziť a odskúšať si čo vie.