12. 10. 2021

Ako na vrstvenie oblečenia na horách

Naše telo funguje pri pohybe tak trochu ako radiátor. Každou aktivitou pálime kalórie a vydávame nejaké teplo (pot/vodnú paru). V lete sa ho potrebujeme zbaviť, v zime naopak správnym vrstvením chceme docieliť to, aby nám neutekalo. Dobre navrstvené oblečenie drží teplo a chráni pred vetrom, dažďom aj snehom. A vo chvíľach, keď nám je moc teplo, môžeme počet vrstiev redukovať a oblečenie postupne odkladať.

 

Nultá vrstva

Často zabúdanou a pre niekoho nedôležitú vrstvou je spodná bielizeň. Veľa ľudí túto vrstvu vôbec nerieši, ale ťažko si predstaviť niečo horšie, než keď sa vám pri pohybe do stehien a zadku zarezávajú švy a materiál hryzie.

Aby sa to nestávalo, ušili v Ortovoxe komfortné bezšvové boxerky (nohavičky) Ortovox 120 Comp light pre dámy spolu so športovým topom (podprsenkou) zo 100 % tasmánskej merino vlny Ortovox 185 Rock´n´woll. Páni potom v ponuke nájdu bezšvové a elastické boxerky Ortovox 120 Comp, ktoré obstoja aj pri tých najnáročnejších fyzických aktivitách a sú vhodné na celoročné nosenie. Do nultej vrstvy počítame aj ponožky. Ortovox Alpinist sú navrhnuté tak, aby sa nezhŕňali, a ploché švy v oblasti prstov zabraňuje vzniku pľuzgierov.

 

Ortovox

 

Prvá vrstva

Prvej vrstve sa tiež hovorí „second skin“, čiže druhá koža. Má za úlohu odvádzať pot, rýchlo schnúť, nepreberať pachy a byť príjemná pri nosení priamo na koži. Funkčná vrstva by mala byť vzdušná a ideálne zošitá plochými švami. Väčšinou sa na výrobu prvej vrstvy používajú tieto 3 materiály:

— syntetika
Syntetika je vhodná predovšetkým na športy, pri ktorých sa človek veľmi potí. Umelé vlákno totiž zaisťuje extrémne rýchly odvod potu a veľmi rýchlo schne. Na rozdiel od merina rýchlejšie preberá pachy, má kratšiu životnosť a chladí, keď je prepotená.

— merino vlna
Spodná vrstva z merino vlny dokáže absorbovať vlhkosť do seba bez toho, aby zmenila svoje funkčné vlastnosti. Nechladí a aj prepotená dokáže dobre izolovať teplo. Merino je prírodný materiál, takže výborne pohlcuje pachy a je hypoalergénny (minimalizuje riziko vzniku alergických reakcií).

Funkčná vrstva z merino vlny je vhodná na trekking, lezenie a ďalšie aktivity, pri ktorých sa tak nezapotíte. Na turistiku sa hodí napríklad tričko Ortovox 120 Comp light long sleeve, ktoré zaujme predovšetkým technológiou "bodymappingu". Technika bezšvového pletenia kombinuje rôzne väzby a hrúbky úpletu pre jednotlivé zóny ľudského tela. Miesta, ktoré ľahšie prechladnú, tak máte chránené hrubšou vrstvou materiálu.

— mix syntetiky a vlny
Mix materiálov schne rýchlejšie ako samotná vlna, vie izolovať, aj keď je navlhnutý, má dlhšiu životnosť ako syntetika a nedrží tak výrazne pachy.

 

Ortovox

 

Druhá vrstva

Úlohou druhej vrstvy je podporiť vlastnosti tej prvej. Pomáha odvádzať pot od tela a udržiavať teplo. Žiadna funkčná bielizeň totiž nevie človeka zahriať, vie len udržiavať teplo, ktoré si sami vyrobíme. Rovnako ako pri prvej vrstve aj tu máme na výber syntetiku a merino vlnu.

— syntetika
Je pružná, rýchloschnúca a dobre odvádza pot. Do tejto kategórie patrí oblečenie z technického a klasického fleecu. Klasický fleece nie je na väčšie aktivity robený, lepšie vám poslúži napríklad počas posedenia vonku. Pre pohyb na horách voľte technický fleece. Je ľahučký, dobre zbaliteľný, výborne schne a parádne odvádza pot. Vďaka hustejšiemu tkaniu je mechanicky odolnejší a do určitej miery aj vetruvzdorný. Pokiaľ ste v pohybe, zaistí vám naozaj funkčnú izoláciu.

— merino vlna
Príjemný, prírodný materiál, ktorý nezaťažuje životné prostredie, získavajú v Ortovoxe z certifikovaných ovčích fariem v Tasmánii. Mikina Ortovox Merino Fleece Grid v sebe kombinuje podšívku z najkvalitnejšej Merino vlny a vonkajší povrch z polyesteru. Vnútorná vrstva z materiálu Merino Fleece Grid je vďaka unikátnej technológii pletenia ľahká, vysoko priedušná a skvele izoluje teplo. Vonkajšia strana mikiny z polyesteru zaisťuje odolnosť, elasticitu a rýchle schnutie.

 

Ortovox

 

Tretia vrstva (niekedy aj posledná)

Pri tejto vrstve je dôležitá priedušnosť, aby sa vlhkosť, ktorú prvá a druhá vrstva odvedú, dostala úplne preč. Pokiaľ je tretia vrstva zároveň vrstvou poslednou, mala by tiež chrániť pred vetrom a dažďom. U posledných vrstiev sa využívajú tri druhy výplne:

— perie
Môže byť kačacie alebo husacie. Táto vrstva býva veľmi ľahká, má najlepší pomer výhrevnosti, zbaliteľnosti a hmotnosti.

— syntetické výplne
Zvládnu izolovať aj keď navlhnú, ale horšie sa balia.

— vlna
Má obdobné vlastnosti ako syntetika.

V menšom chlade obstojí softshellová bunda, ktorá dokáže vzdorovať ako vetru, tak čiastočne aj vode. Vo väčšom chlade nebude najskôr tretia vrstva tou poslednou a jej hlavnou úlohou bude tepelná izolácia. To potom na scénu nastupuje oblečenie zvané hybrid – kombinácia fleecu a izolačnej tepelnej vrstvy ako napríklad v bunde Ortovox Westalpen swisswool hybrid ponúka extrémne nízku hmotnosť a dobrú zbaliteľnosť.

 

Posledná vrstva

Či už jej hovoríte štvrtá alebo piata, jej hlavnou úlohou je udržať všetko teplo za všetkých podmienok. Posledná vrstva musí byť vždy prispôsobená počasiu, do ktorého sa chystáte. Zatiaľ čo páperová bunda vás "len" udrží v teple, membránová bunda vás ochráni pred dažďom, vetrom, mokrým snehom a tými najhoršími podmienkami.

 

Ortovox

 

Koľko vrstiev je dosť?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Vždy záleží na tom, kam sa práve chystáte. Najdôležitejšie je pochopiť, ako jednotlivé vrstvy fungujú a aký je ich účel. Len tak sa budú správne dopĺňať a nadväzovať na seba, čo vám zaistí ten pravý tepelný komfort.

Inak sa oblečiete do -20 °C a inak do -5 °C, vždy ale platí jednoduché pravidlo: viac tenších vrstiev vás ochráni oveľa lepšie, než jedna silnejšia. Majte len na pamäti, že každá z vrstiev má svoju špecifickú funkciu a v prípade, že sa vrstvy zle poskladajú, systém vrstvenia nebude fungovať.