25. 10. 2021

Základná výbava na skialpy alebo čo si so sebou vziať na skialpinistickú túru

Skialpinizmus v sebe kombinuje to najlepšie zo zjazdového lyžovania a bežiek a tým, ktorí túžia po nedotknutých horských svahoch, otvára cestu za hranice skiareálov. Keď sa vlani zastavili vleky aj lanovky a zimné strediská museli zavrieť, boli skialpy jediným spôsobom, ako sa povoziť na lyžiach. Na túry mimo zimných rezortov to ale chce špeciálnu výbavu. Čo všetko potrebuje skialpinista, aby sa mohol pohodlne a bezpečne pohybovať po horách?

 

Skialpové lyže, viazanie, obuv a stúpacie pásy

Skialpinizmus je veľmi široký pojem, ale všeobecne sa dá rozdeliť na 4 základné disciplíny - Race, Speed Touring, Touring, Freetouring. Im sa potom podriaďuje kompletný výber výbavy, od topánok, cez viazanie až po lyže. Výkonnostní skialpinisti hľadajú extrémne ľahkú, úzku a najčastejšie aj kratšiu a mäkšiu lyžu, aby pri svižných výstupoch ťahali do kopca čo najmenej gramov. Freerideri naopak siahnu po veľmi pevnej, širokej fošne s maximálnou plochou sklznice, aby sa pri zjazde neborili do hlbokého snehu.

Rýdzi skitoureri z kategórie Speed Touring a Touring potom volia kompromis medzi vyššie popísanými extrémami a obúvajú univerzálne skialpové lyže, ktoré sú pohodlné pri chôdzi a zároveň dostatočne spoľahlivé v zjazde. A práve z tejto kategórie budete najskôr vyberať skialpové lyže aj vy, pokiaľ s touto disciplínou ešte len začínate.

 

Skialpové lyže VölklSkialpové lyže Black CrowsSkialpové lyže Black DiamondBlack Crows

 

 

Skialpové viazanie je špecifické v tom, že umožňuje uvoľnenie päty na výstup a jej aretáciu na zjazd. Pri výbere správneho skialpového viazania sa rieši jeho hmotnosť, kompatibilita s topánkami aj lyžami a hlavne zameranie. Superľahké viazanie volia opäť hlavne výkonnostní skitureri. Freerideri naopak vyberajú ťažšie, robustnejšie viazanie, ktoré lepšie obstoja pri zjazde.

Pokiaľ si chcete výstupy a zjazdy z kopcov naozaj užiť, starostlivo si preštudujte tipy, ako vybrať skialpové topánky. Noha sa v skialpových topánkach pohybuje oveľa viac a intenzívnejšie ako v zjazdových lyžiakoch. Skialpinistické topánky by teda mali byť ľahké, pohodlné pri chôdzi a mali by mať veľký rozsah pohybu komína. Topánka nesmie nikde tlačiť, ani ľahko. To, čo vás ľahko tlačí na začiatku, bude na konci túry neznesiteľné, preto vyberajte starostlivo.

Lyže, viazanie a topánky máme, takže dole by to šlo. Aby ste sa však mohli spustiť z kopca, musíte ho najskôr vyšliapať hore. Na to budete potrebovať stúpacie pásy. Pri pásoch sa rieši hlavne materiál, z ktorého sú vyrobené a spôsob lepenia a uchytenia. Články o tom, ako vybrať stúpacie pásy a ako sa o ne starať nájdete v našom magazíne.

 

Skialpové botySkialpové vázáníStoupací pásySkialpinismus

 

Paličky, batoh, prilba a lavínová výbava

Až budete vyberať skialpové palice, siahnite po tých s dvojitou alebo predĺženou rukoväťou. Túto vychytávku oceníte hlavne pri výstupoch, pretože vám dáva možnosť uchopiť palicu tak vysoko, ako práve potrebujete. Odporúčame paličky skladacie s možnosťou nastavenia dĺžky. Zložené palice potom oveľa ľahšie pripevníte k batohu, keď ich práve nebudete potrebovať.

 

SkialpyLavinová výbava na skialpy

 

 

Skialpový batoh by mal pojať náhradné funkčné tričko, teplejšiu bundu, čiapku, lekárničku a lavínovú výbavu. Mal by mať dostatok praciek, ktoré unesú palice, lyže, mačky, cepíny a napríklad aj sedací úväzok, lano či prilbu. Skialpová prilba musí spĺňať podmienky dané pre horolezecké prilby. Na hlave by ste ju mali mať pri zjazdoch a všade tam, kde hrozí pád kamenia alebo lavíny.

Pokiaľ plánujete chodiť a jazdiť aj mimo zjazdovky, nezabudnite na svätú trojicu – lopata, sonda, vyhľadávač. Lavína vás totiž môže prekvapiť aj tam, kde by ste ju vôbec nečakali, pokojne hneď vedľa zjazdovky. A pod snehom ide o minúty. Takže lavínový set vždy so sebou!

 

Skialpové holeSkialpové batohyPřilbyLavinové vybavení

 

Oblečenie, čelovka a ďalšie nevyhnutnosti

Na skialpoch vás zo začiatku čaká veľké stúpanie, takže sa takmer určite zapotíte. Na vrchole a pri zjazde potom veľmi fúka, preto majte po ruke dodatočnú vrstvu, ktorá spotené telo udrží v teple. Dobre navrstvené oblečenie vám zaistí tepelný komfort a ochráni vás pred vetrom, dažďom aj snehom. Oblečenie značky Ortovox, ktoré máme v ponuke, je na skialpy ako stvorené a obstojí aj v tých najťažších alpských podmienkach. V našom magazíne si prečítajte, ako správne vrstviť oblečenie na horách.

Na skialpech vás ze začátku čeká velké stoupání, takže se téměř jistě zapotíte. Na vrcholu a při sjezdu pak hodně fouká, proto mějte po ruce dodatečnou vrstvu, která zpocené tělo udrží v teple. Dobře navrstvené oblečení vám zajistí tepelný komfort a ochrání vás před větrem, deštěm i sněhem. Oblečení značky Ortovox, které máme v nabídce, je na skialpy jako dělané a obstojí i v těch nejtěžších alpských podmínkách. V našem magazínu si přečtěte, podľa čoho vyberať oblečenie na zimné športy?.

 

Funční prádlo OrtovoxKalhoty ORTOVOXMikiny OrtovoxBundy Ortovox

 

Hlavné prvky skialpovej výbavy sme už od hlavy až po päty prešli, tak poďme spomenúť ešte pár užitočných drobností. Hodiť sa bude čelovka, keby sa túra nečakane pretiahla. Pribaliť si môžete aj powerbanku, pretože batéria v mobile sa v mraze a hlavne v režime hľadania signálu vybíja bleskovým tempom. V mobile majte nainštalovanú aplikáciu Záchranka, aby ste v núdzi mohli stlačením jediného tlačidla privolať Horskú službu. Nezabudnite na slnečné okuliare, opaľovací krém a pomádu na pery, pretože slnko na horách býva dosť agresívne, a vždy majte pri sebe dostatok pitia a jedla, nech môžete priebežne dopĺňať energiu.

 

Skialpinismus

 


 

Ďalšie čítanie o skialpinizme:

Vrstvení oblečení na horách Ortovox - oblečení nejen na skialpy  Jak vybrat skialpové boty