19. 4. 2021

4 dôvody, prečo vyskúšať športovú kolobežku

Aj bez pedálov môžete zbierať kilometre. Kolobežka prežíva svoju renesanciu a už dávno nie je len hračkou pre deti. Stala sa obľúbeným premiestňovadlom aj plnohodnotným športovým náčiním, ktoré stojí za to vyskúšať. Spísali sme pre vás štyri dôvody prečo aj my, zarytí cyklisti, občas zosadneme z bicykla a ideme si trhnúť nohou na kolobežke.

 

1. Zažijete zábavu aj adrenalín

Kolobežka je ako stroj času. V krátkom okamihu vás vráti do detstva. Budete si na nej užívať tú istú bezstarostnosť a radosť z pohybu, na ktorú ste kvôli každodenným starostiam v dospelosti zabudli. Hriať na srdci vás bude aj fakt, že pri kolobehu vraj človek spaľuje až o 30 % viac energie, než pri jazde na bicykli. No a ak ste závislí na adrenalínu, kúpte si crossovú kolobežku a pusťte to z kopca dole v akomkoľvek teréne.

 

Terénna kolobežka ActiveKolobežky Crussis

 

2. Pretiahnete celé telo

Okrem rúk a nôh zapojíte pri kolobehu aj brušné a chrbtové svaly. Jazdu na kolobežke dokonca odporúčajú niektorí fyzioterapeuti ako prevenciu proti bolestiam krčnej a bedrovej chrbtice. Kolobeh je naviac šetrný ku kĺbom, takže dolné končatiny na kolobežke netrpia tak veľmi, ako pri behu či rýchlej chôdzi.

 

3. Vojdete sa s ňou (skoro) všade

Kolobežka je menšia, ľahšia a obratnejšia než bicykel. Stojí sa na nej len kúsok nad zemou, takže poskytuje aj lepšiu stabilitu. Oceníte to hlavne v meste, až budete kľučkovať medzi ľuďmi, autami a ďalšími prekážkami. Keď v meste potrebujete prekonať väčšiu vzdialenosť, pohodlne ju naložíte do električky, trolejbusu alebo metra a väčšina vodičov MHD nad kolobežkou prižmúri oko. Kolobežka nemá pedále, prehadzovačku ani hornú rámovú trubku. Do kufra auta ju zbalíte o niečo ľahšie než bicykel, takže ju so sebou budete častejšie brať na výlety.

 

Športová kolobežka Crussis UrbanCrussis Active kolobežkaKolobežky Crussis

 

4. Ušetríte za údržbu a servis

Kolobežka má oveľa menej dielov než bicykel, takže aj šanca, že sa niečo pokazí alebo rozbije, je menšia. Aj na bežnom predsezónnom servise by ste mali ušetriť, pretože technik nebude musieť vykonávať toľko úkonov. A okrem peňaženky šetrí kolobežka aj prírodu. Pohyb bez motora je ekologický a menej použitých komponentov znamená logicky aj menšiu záťaž pre životné prostredie pri výrobe.

 

BONUS: Budete cool ako Jarda Jágr

Kolobežku Crussis si Jarda už nenechal zatajiť a preháňa sa na nej rovnako rád ako na svojom Crussis elektrobicykli.

Športové kolobežky CrussisJaromír Jágr na kolobežke Crussis