27. 8. 2020

5 tipov, ako zvýšiť pohodlie na bicykli

Brnenie rúk alebo stvrdnuté sedacie svaly dokážu rýchlo znepríjemniť každú cyklo vychádzku. Práve ruky, nohy a zadok sú tými časťami tela, ktoré s bicyklom prichádzajú najviac do styku. Ako teda utlmiť rázy a vibrácie, ktorým pri jazde tieto partie vystavujeme, a dopriať si maximálne pohodlie?

Vytipovali sme pre vás 5 vecí, ktoré dokážu okamžite zvýšiť komfort na bicykli a ich výmena je väčšinou otázkou pár minút.

 

1. Gripy

Nenápadná a pritom veľmi dôležitá vrstva medzi riadidlami a rukami má významný vplyv na pohodlie pri jazde. Všeobecne platí pravidlo, že čím väčšiu ruku máte, tým hrubšia rukoväť vám sadne. Viac materiálu na riadidlách pohltí aj viac vibrácií, ale môže znamenať aj menej citu pri ovládaní bicykla. Pri výbere gripov dajte na pocit. Gripy vám jednoducho musia padnúť.

Esi Grips

Medzi profíkmi sú populárne silikónové gripy, ale veľa jazdcov stále nedá dopustiť na polypropylén či kombináciu materiálov s ergonomickým tvarovaním.

 

2. Rukavice

Cyklistické rukavice dokážu nielen minimalizovať otrasy a zlepšiť úchop a ovládateľnosť bicykla, ale ochránia vaše dlane pri páde. Dobré rukavice, či už krátkoprsté alebo dlhoprsté, musia perfektne sedieť na ruke. Nesmú nikde tlačiť, sťahovať, ale ani odstávať. Mali by byť priedušné, mať ergonomickú penovú výplň na dlani a ideálne aj reflexné prvky.

 

Cyklo rukaviceDlhoprsté rukavice

 

Na bežnú jazdu stačia krátko prsté, na divoké zjazdy voľte radšej dlhoprsté rukavice.

 

3. Sedlá

Zadné partie bývajú prvé, ktoré sa pri jazde na bicykli začnú ozývať. Komfort môžu zlepšiť kraťasy s cyklovložkou alebo aj samotná zmena sklonu a výšky sedla. Pri výbere nového sedla zohľadnite štýl svojho posedu. Ak jazdíte vo vzpriamenejšej polohe, voľte širšie sedlo. Cestní cyklisti sedia vo veľkom predklone, preto si vyberajú úzke a dlhé sedlá. Do terénu sa zase budú hodiť sedlá z odolnejších materiálov a s dobrým polstrovaním.

 

Sedlo

 

Sedlo vyberajte podľa štýlu jazdy. Široké sedlá sa hodia do mesta, úzke a dlhé na preteky.

 

4. Sedlovky

Aj obyčajná tyč pod sedlom sa dá "vytuniť". Odpružená sedlovka je pohodlným riešením, ktoré vie vyžehliť aj väčšie nerovnosti na ceste. Pokiaľ ale na svojom stroji riešite každý gram, vymeňte tradičnú hliníkovú sedlovku za karbónovú. Karbón sám o sebe dokáže čiastočne vibrácie pohlcovať a navyše je ultrapevný a ultraľahký.

 

Sedlovka

 

Odpružená sedlovka vytlmí aj väčšie nerovnosti. Karbón dokáže tiež čiastočne pohlcovať vibrácie.

 

5. Tretry

Topánky na bicykel by mali byť dobre odvetrané s pevnejšou podrážkou, aby ste sa do pedálov mohli poriadne oprieť. A ak chcete maximálne zefektívniť šliapania, kúpte si nášľapné pedále a cyklistické tretry. Ale pozor na zosadanie, nezabudnite sa vycvaknúť!

 

Tretry

 

Výber tretier na bicykel je veľký. Od vyložene cyklistických po také, ktoré by ste od normálnych topánok nerozoznali.