4. 4. 2022

9 šikovných doplnkov nielen na bicykel

"Smart" sú v dnešnej dobe mobily, hodinky, televízie, práčky aj chladničky. "Smart" však vie byť aj cyklistická výbava. My sme vybrali 9 šikovných doplnkov na bicykel, ktoré využívajú moderné technológie a mobilné aplikácie, alebo sú multifunkčné, takže pre nich nájdete uplatnenie hneď v niekoľkých životných situáciách.

 

Technológie

1. LUMOS – smart prilba 

Firma LUMOS, ktorú kedysi medzi top výrobcu prilieb katapultovala úspešná fundraisingová kampaň na Kickstarteri a pochvalné recenzie napríklad vo Forbese, má dnes v ponuke celkom 4 modely prilieb. Celosvetovo najobľúbenejšími a vzhľadovo najatraktívnejšími sú modely MATRIX a ULTRA. Čo je na nich také inteligentné?

Oba modely majú integrované svetlá vpredu aj vzadu, takže poskytujú ako ochranu hlavy, tak spoľahlivé osvetlenie. Svetlá navyše plnia funkciu blinkrov, ktoré sa pomocou bezdrôtového ovládača zapínajú z riadidiel. Vďaka zabudovaným blinkrom je táto cyklistická prilba perfektnou voľbou na elektrokolobežky, na ktorých sa pri ukazovaní smeru rúk zle balansuje.

Smart, v tom modernom slova zmysle, sú potom prilby vďaka prepojeniu so špeciálnou aplikáciou Companion App. Tá ponúka nastavenie úrovne jasu svetiel, možnosť preprogramovania blikacích režimov, kontrolu nabitia batérie, meranie trasy, sledovanie vašej aktivity a synchronizáciu s aplikáciami Strava a Apple Health.

 

Lumos UltraLumos MatrixLumos

 

2. Cratoni C-Safe – senzor pádu

Na bicykli, na koni, na lyžiach, crash senzor C-Safe od Cratoni vás v krízových situáciách nenechá v štichu. Táto malá placatá vec má v sebe senzory, ktoré vedia detekovať pád a následne odoslať núdzovú SMS s GPS súradnicami na 3 vopred vybrané telefónne čísla.

Kompatibilný je so všetkými prilbami Cratoni, ale pripevniť sa dá na akúkoľvek inú prilbu. C-Safe sa upevňuje buď priamo na prilbu, alebo na zapínací pásik a ovláda ho jednoduchá appka v mobile.

 

C-Safe Crash SenzorCratoni

 

3. Cratoni Madroc Pro – hi-tech prilba na traile

Konštrukčne je Madroc Pro prilbou 2v1. Ponúka totiž možnosť rýchleho odpojenia/pripojenia chrániča brady. Bez chrániča máte otvorenú prilbu na bežné bikovanie, s chráničom potom robustnú integrálku na nekompromisné trailovanie. Prilba Madroc Pro od Cratoni toho však vie oveľa viac. Je vyspelá nielen konštrukčne, ale aj technologicky a nastavuje nové štandardy v E-performance sektore.

 

Cratoni MadrocCratoni Madroc

 

Inteligentné funkcie riadia tzv. Tech-Box – mozog prilby. Keď Madroc Pro prepojíte s appkou, vie prehrávať hudbu, prijímať telefónne hovory alebo na princípe vysielačky komunikovať s inou prilbou Madroc na vzdialenosť až 500 metrov. Prilba má aj zabudovaný crash senzor, ktorý dokáže detekovať pád a následne odoslať núdzové SMS na vybrané telefónne čísla.

 

4. Tubolito PSENS – prvá smart duša na svete

Tubolito PSENS je prvá múdra duša na svete! Žiadna batéria, žiadne dobíjanie. Stačí len priložiť mobil k plášťu a na displeji sa vám zobrazí aktuálny tlak. Zabudovaný NFC čip pre ľahké, rýchle a bezbatériové meranie tlaku v plášti pomocou iOS a Android aplikácia vám dáva okamžitý prehľad o tlakoch.

Pokiaľ jazdíte v rôznom teréne a často riešite tlaky, alebo ešte len hľadáte ideálne hodnoty, príde vám táto vychytávka určite vhod. PSENS technológia je dostupná v MTB verzii 29“ alebo 27,5“ a pre šírky plášťov 1,8“ – 2,5“. Okrem pokročilých technológií ponúka Tubolito aj bezkonkurenčnú váhovú úsporu PSENS 29“ váži len 93 g a 27,5“ ešte o 3 gramy menej.

 

Tubolito PsensTubolito

 

Multifunkčnosť

5. Detské vozíky Qeridoo – funkčnosť predovšetkým

Deti prinášajú do života zmeny, ale pohybu a športu sa kvôli nim vzdávať nemusíte. Praktickým a bezpečným riešením pre šport s deťmi sú detské vozíky Qeridoo. Dajú sa šikovne využiť buď ako vozík za bicykel, alebo ako športový kočík, s ktorým sa dá behať, jazdiť na inlinoch, vyrážať na pešie túry a v zime aj bežkovať. Nemecký výrobca Qeridoo ponúka aktuálne hneď 4 modely detských vozíkov. V článku Veľké porovnanie detských vozíkov za bicykel Qeridoo ich postupne predstavujeme a porovnávame.

 

 

Vozíky za kolo QeridooPříslušenství QeridooQeridoo

 

6. Knog PWR – modulárny ekosystém

Základom rodiny PWR od Knogu sú modulárne svetlá (napr.: PWR Road 700 L, PWR Trail 1100 L) s odpojiteľnou svetelnou hlavicou. Hlavice sa dajú dokúpiť a meniť podľa toho, ako intenzívne svetlo v danej situácii na bicykli potrebujete. Samotné telo, ktoré vám po odpojení hlavice zostane, potom slúži ako powerbanka. Napájať s ňou môžete ako ďalšie zariadenia z rodiny PWR ako lucernu na kempovanie PWR Lantern alebo bluetooth reproduktor PWR Sound, tak akékoľvek iné zariadenia s USB portom.

 

KnogKnog

 

K svetlám má Knog k dispozícii aj niekoľko držiakov, aby sa dali upevniť na riadidlá aj prilbu. Prikúpiť si môžete aj čelovkový popruh s prípravou na pripevnenie svetelnej hlavice vpredu a úchyty na powerbanku vzadu. Cyklistické svetlo tak tromi pohybmi premeníte na výkonnú čelovku. Chytré riešenie treba na bikepacking, kde sa každé ušetrené miesto v cyklobrašni počíta.

 

7. Knog PLUS – jedno svetlo na viac aktivít

Na prvý pohľad úplne obyčajná blikačka PLUS má smart konštrukciu a unikátne upínanie. Blikačku tvoria dve časti spojené magnetom: objímka na pripevnenie na bicykel a samotná blikačka. Tá má tvar spony, takže sa po odpojení z objímky dá zaháknuť za odev, za batoh, alebo za psí obojok. Jedno svetlo tak využijete na bicykli, pri behaní, pri venčení a pri ďalších obľúbených aktivitách.

 

Knog PlusKnogKnog

 

8. PELLS Chameleon – pumpa 2v1

Pells Chameleon je mini hustilka 2v1. Rovnako ako zviera, po ktorom dostala pumpa názov, sa vie prispôsobiť situácii a nahustiť plášte aj odpružené vidlice/tlmiče. Pri pumpovaní menším piestom precízne nahustíte vidlicu a tlmič na presný tlak a po odistení väčšieho piestu môžete rýchlo dohustiť aj kolesá.

Chameleón má skladné hliníkové telo, takže je ľahká a zmestí sa do batohu alebo na rám. Vďaka manometru napumpujete tlaky, na ktoré ste zvyknutí. Použiť sa dá na všetky typy ventilčekov.

 

 PellsPells

 

9. SKS Veloflexx – flexibilné blatníky

Chameleónové schopnosti má tak trochu aj sada blatníkov Veloflexx od SKS Germany. Univerzálne blatníky sú vymyslené tak, aby sa dali upevniť aj na kolesá bez montážnych otvorov pre blatníky. Navyše sú všetky úchyty a vzpery nastaviteľné, takže blatníky je možné namontovať na rôzne rámy a vidlice.

Blatníky držia na bicykli pomocou univerzálneho rámového adaptéra a gumových pásikov, prípadne pásku na suchý zips a na montáž nepotrebujete žiadne náradie. Dostupné sú vo verziách pre 26-27.5 a 29-palcové kolesá.

 

SKS VeloflexxSKS Germany