2. 8. 2023

Ako je to s povinnosťou nosiť prilbu na bicykli v obľúbených letných destináciách Slovákov?

Zahraniční dopravní policajti vedia byť nekompromisní a z výšky pokút za nedodržiavanie miestnych pravidiel idú niektorí do mdlôb. My samozrejme odporúčame voziť prilbu vždy a všade, zákony a pravidlá v jednotlivých destináciách sú ale benevolentnejšie. Kde je prilba povinná, kde len odporúčaná a kde jej nosenie vôbec neriešia?


Prilba a top dovolenkové destinácie Slovákov

Jazda bez prilby znamená predovšetkým riziko zdravotné, ale tam, kde je povinná, aj riziko finančné. Po prvé vám polícia môže napariť pokutu, po druhé vám poisťovňa v prípade nehody odmietne preplatiť liečebné náklady. A tie môžu pri vážnejších poraneniach šplhať do astronomických výšin.

 

ŠTÁT POVINNOSŤ NOSIŤ PRILBU
Slovensko Povinná pre deti do 15 rokov.
Česko Povinná pre deti a mládež mladšie ako 18 rokov.
Rakúsko Povinná pro deti do 12 rokov.
Maďarsko Povinná iba pri jazde mimo obce pri rýchlosti nad 50 km/h. Odporúčaná pre deti.
Chorvátsko Povinná pre deti a mládež mladšie ako 16 rokov.
Polsko Nepovinná.
Grécko Nepovinná.
Bulharsko Nepovinná.
Španielsko Povinná pre cyklistov mladších ako 16 rokov. Odporúčaná v obci a povinná mimo obce pre cyklistov starších ako 16 rokov.

 

Uvedené údaje vychádzajú zo zoznamu zverejnenom na oficiálnych stránkach Európskej komisie. Pravidlá v ďalších európskych krajinách si môžete overiť tu. Informácie však majú výhradne charakter dokumentačného nástroja a Európska komisia nepreberá žiadnu zodpovednosť za ich obsah alebo ich presnosť. Za Mojekolo preto odporúčame, ak plánujete zahraničnú dovolenku s bicyklami, informujte sa ešte pred odchodom na ambasáde cieľovej krajiny, ako je to u nich s nosením prilieb.

 

Unisex HelmyDámske prilbyDetské prilbyCratoni

 

Prilba a jej účinnosť pri nehodách

Hlava je pri nehodách tým najzraniteľnejším miestom a z medicínskeho hľadiska už asi nikto nepochybuje o tom, že prilba na bicykli dokáže zachrániť život. Aj štatistiky dopravných nehôd hovorí jasne v prospech nosenia prilieb. Podľa BESIPu podstupujú cyklisti, ktorí nosia prilbu, 19x menšie riziko úmrtia ako tí, ktorí ju nepoužívajú.

Jeden z tuzemských výskumných projektov, zameraných na používanie cyklistických prilieb, analyzoval 119 cyklistov, ktorí boli v priebehu rokov 1995-2013 usmrtení v dvoch krajoch Českej republiky. Štúdia dospela k záveru, že 37 % cyklistov dopravnej nehody mohlo prežiť, keby použili cyklistické prilby (zdroj tu).

BESIP ďalej uvádza, že s pomocou ochranných prilieb možno predísť 83 % fraktúr lebky, 53 % zranenia mäkkých častí hlavy a 48 % poškodenia mozgu. Nechceme tvrdiť, že vás prilba pri páde 100 % ochráni, každopádne ale dokáže následky nárazov zmierniť. Preto cyklistickú prilbu nasadzujeme vždy a všade.

 

Prilby do 60 €Prilby do 120 €Prilby od 120 €HJC

 

Zmeny pre cyklistov

Od 1. marca 2022 sa pre cyklistov na Slovensku okrem iného menia aj pravidlá jazdy v skupine. Pri počte najmenej šiestich cyklistov, môžu jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba. Zaberú tým menej miesta z vozovky a vodiči ich budú môcť plynulejšie obehnúť bez toto, aby jazdili v protismere dlhší čas. Ďalšou novinkou je aj povolenie jazdy bicyklom po chodníku pre osoby, ktoré sprevádzajú dieťa mladšie ako 10 rokov. Smú jazdiť po pravej strane chodníka, ak tým neohrozujú ani neobmedzujú chodcov. (www.becep.sk)

 


 

Ďalšie články o prilbách:

Ako vybrať prilbu Cratoni výmena prilby HJC - prilby profesionálov