1. 2. 2021

Ako vybrať cyklistickú prilbu?

Prilba je na bicykli povinná len do 18 rokov, ale ani skôr narodení by sa nemali do prevádzky bez prilby púšťať. V kritickom okamihu vám cyklistická prilba môže zachrániť život. A to už stojí za tú investíciu. Poďme teda nájsť ideálnu prilbu pre vás.

Typy cyklistických prilieb

Prvým kritériom, ktorý zohľadnite pri výbere cyklistickej prilby, je jej typ, presnejšie určenie. Pre každú cyklistickú disciplínu existuje špeciálne navrhnutá prilba, takže si zo všetkého najskôr ujasnite, ako, kde a na akom bicykli s ňou budete jazdiť.

 

Rôzne typy prilieb na bicykel

 

Pri cestných prilbách je na prvom mieste dobré odvetrávanie a nízka hmotnosť. Hodí sa najviac na cestné bicykle a krosové bicykle, na ktorých jazdci zdolávajú dlhšie trasy. Rozpoznávacím znamením sú výrazné vetracie otvory, podlhovastý aerodynamický tvar a absencia štítku proti slnku.

MTB alebo All Mountain prilby bývajú robustnejšie, než tie cestné. Majú štítok vpredu, dostatok vetracích otvorov a viac chránia zátylok hlavy. Hanbu s nimi neurobíte na žiadnom krosovom, trekingovom ani horskom bicykli.

BMX prilby majú celistvejší, guľatejší tvar a menej vetracích otvorov. Sú ale odolnejšie voči nárazom, čo sa pri skúšaní nových trikov bude určite hodiť. Okrem BMX bicyklov ju využijete na korčuliach, skateboarde alebo longboarde.

Freeride a Downhill prilby sú robustné prilby s veľkým štítkom a integrovaným chráničom brady, preto sa im tiež hovorí integrálne. Musia vydržať aj tie najdesivejšie pády, čo je vykúpené väčšou hmotnosťou a slabším odvetraním. Svojím vzhľadom vám budú pripomínať prilby na motocross.

U mestských prilieb sa hrá hlavne na štýl. Zaujmú trendy potlačou, alebo tvarom, ktorý môže pripomínať šiltovku či klobúčik. Sú robené skôr na kratšie výjazdy, takže vzhľad často víťazí nad komfortom. Nie je to ale pravidlo. Aj medzi mestskými prilbami nájdete naozaj pohodlné modely.

Väčšina dostupných prilieb sú takzvane unisex, ale v obchodoch nájdete aj špecificky dámske cyklistické prilby. Sú menšie, majú "odvážnejšie farby" a v zadnej časti býva špeciálne miesto na pretiahnutie copu. Samostatný segment tvoria aj detské prilby. U nich sa výrobcovia snažia o zníženie hmotnosti, lepšiu ochranu zátylku, ešte väčšie pohodlie a zapojenie výrazných reflexných prvkov.

 

Detské prilbyDámske prilbyUnisex Mtb Prilby

 

Akú zvoliť veľkosť prilby?

Aby prilba dobre chránila hlavu, musí vám perfektne sedieť. Krajčírskym metrom si zmerajte obvod hlavy v najširšom mieste (nad ušami doprostred čela). Dostanete hodnotu v centimetroch, podľa ktorej sa pri výbere veľkosti budete orientovať. Väčšina prilieb sa vyrába v 2-3 veľkostiach, ale označenie výrobcov berte skôr ako orientačné.

Prilbu si pred kúpou vždy radšej vyskúšajte, napríklad v jednej z našich predajní MOJEKOLO. Nasadená prilba by mala ležať približne uprostred čela a nemala by byť príliš voľná. Ak sa na hlave hýbe, prispôsobte ju obvode svojej hlavy uťahovacím mechanizmom. To je to koliesko vzadu.

Prilba nesmie tlačiť, pásky nesmú škrtiť a medzi bradu a dolnou sponu by sa vám mali zmestiť maximálne dva prsty. Dobre zvolená prilba je jednoducho veľkostne tak akurát a komfortne obopína hlavu. To platí bez rozdielu pre mužov, ženy aj deti.

Hlavne pri nákupe detskej prilby sa nesnažte šetriť. Rozhodne nekupujte dieťaťu väčšiu prilbu s tým, že do nej dorastie. Voľná ​​prilba má pri páde účinnosť rovnakú asi ako žiadna prilba. Pár zdanlivo ušetrených stoviek teraz, vás potom môže prísť veľmi draho.

 

Cyklistické prilby

 

Bezpečnosť a komfort

Nenechajte sa zlákať podozrivo lacnými ponukami a vždy si overte, že daná prilba získala potrebné bezpečnostné certifikáty. V Slovenskej republike musia všetky modely prilieb plniť normu STN EN 1078+A1. Pri drahších prilbách sa stretnete s ďalšími zahraničnými atestami kvality.

Ľahšie prilby znamenajú menšiu záťaž pre krčnú chrbticu a vo výsledku aj väčší komfort pri jazde. Len dajte pozor aby menšia hmotnosť nebola vykúpená použitím menej kvalitných materiálov. Komfort zvyšuje aj správne odvetranie. Nestrácajte ale čas počítaním vetracích otvorov. Oveľa dôležitejšie je ich rozmiestnenie. To totiž určuje, ako dobre bude vzduch pod prilbou prúdiť a vo výsledku aj to, ako sa vám v tej či onej prilbe bude potiť hlava.

 

Praktické vychytávky

Výrobcovia prilieb prichádzajú každý rok s inováciami, ktoré majú zvyšovať komfort aj bezpečnosť jazdcov. Veľmi praktická je trebárs prateľná výstielka alebo sieťka proti hmyzu v predných vetracích otvoroch. Niektorí jazdci ocenia odnímateľný šilt, iní zase zabudovanú blikačku na zátylku alebo integrovaný držiak na kameru.

A ak ste kreatívci budete nadšení z ultrasmart modelov so zabudovanými smerovkami, integrovanými hands-free sadami alebo GPSkou, ktoré v prípade pádu vedia samé privolať pomoc. Tieto technológie však zatiaľ nájdete iba v tých najdrahších prilbách.

 

Koľko stojí prilba?

Posledným, ale pre mnohých z nás najdôležitejším kritériom pri výbere prilby na bicykel, je cena. Obstojnú prilbu pre dospelých zaobstaráte zhruba do 57,21 € . Za tie lepšie dáte cca 76-115 €. Špičkové pretekárske prilby potom stoja 190 € a viac, ale horná hranica v podstate neexistuje.

 

Prilby do 60 €Prilby cyklistickéPrilby cyklistické