28. 3. 2023

Ako zamykať bicykel a ako vybrať zámok, ktorý odolá zlodejom

Smutnou pravdou je, že neprekonateľný zámok neexistuje. Exsitujú ale zámky, ktoré dokážu zlodejom ich nekalú činnosť znepríjemniť natoľko, že si napríklad vyberú ľahší cieľ a váš bike nechajú na pokoji. Vždy to ale nie je len o zámku. Dôležité je aj to, kde a ako svojho dvojkolesového miláčika nechávate. Ako teda vybrať spoľahlivý zámok a zvýšiť šancu, že svoj bicykel nájdete tam, kde ste ho nechali?

 

Ako správne zamykať bicykel

Dôležité je nepútať zbytočnú pozornosť. Kým bicykel zamknete a odídete, zbavte ho všetkého, čo môže vzbudiť zlodejov záujem a pritiahnuť ho k vášmu bicyklu. Svetlá, tachometre, GPSky, ale aj tašky alebo dokonca prilby zavesené na riadidlách priamo volajú "poď si pre mňa". Pri troche šťastia si zlodej odnesie len príslušenstvo, v horšom prípade si ho vezme aj s celým bicyklom. Veľkým lákadlom pri elektrobicykloch sú batérie. Preto si ich radšej vždy berte so sebou. Pokiaľ to situácia nedovoľuje, uzamknite akumulátor zabudovaným zámkom. Potom skúste dodržať týchto 5 pravidiel:

 

— Vyberte si vhodný zámok podľa toho, kde a na ako dlho plánujete nechávať bicykel bez dozoru

Americká firma Kryptonite vypracovala pre svoje zámky 10-stupňovú škálu ochrany. Pokiaľ sa chystáte parkovať na ulici veľkého mesta a chcete nechávať bicykel vonku aj cez noc, voľte najbyteľnejšie zámky s ochranným stupňom 9-10. Pokiaľ bývate na dedine a bicykel zamykáte pred obchodom, keď idete ráno pre pečivo, zrejme vám postačí stupeň 1-3. Vždy ale berte do úvahy hodnotu svojho bicykla. Čím lepšie ho zabezpečíte, tým väčšia je šanca, že si zlodej vyberie jednoduchšiu korisť.

 

— Bicykel nechávajte vždy na rušnom a dobre osvetlenom mieste

Ideálne pod kamerami, ktoré napríklad v bankách a veľkých kancelárskych budovách bývajú štandardom. Parkujte tam, kde už stoja iné bicykle, a svoj bike zamknite niekam doprostred medzi ostatné bicykle. Po prvé nebude tak veľmi pútať pozornosť, ako na kraji, za druhé sa medzi inými bicyklami bude prípadnému zlodejovi horšie manipulovať s náradím. Výhodou je aj to, že sa u stojanov striedajú cyklisti, ktorí sú na podozrivých týpkov, čo sa motajú pri bicykloch, o niečo citlivejší ako bežný chodec.

 

— Vyberte si pevný kotviaci bod, ktorý sa nedá zlomiť, odskrutkovať, vytrhnúť zo zeme alebo ucvaknúť kliešťami

Úplne nevhodné sú novo vysadené stromčeky v mestách, ich drevené ohrádky, dopravné značky alebo drôtené ploty. Z pletiva si zlodej bicykel raz dva vystrihá. Hľadajte jednoducho masívny a dobre ukotvený predmet ako sú stĺpy verejného osvetlenia alebo kvalitné stojany pre bicykle.

 

— Pútajte najskôr rám, potom zvyšok bicykla

Rám totiž býva na bicykli ten najcennejší. Pokiaľ zostáva v zámku miesto, pridajte k rámu ešte zadné koleso s kazetou. Nakoniec, pokiaľ máte aj prídavné lanko k zámku, pretiahnite ho cez predné koleso. Nikdy ale nepútajte bike iba za ráfik. Predné či zadné koleso zlodej ľahko odmontuje a odíde s rámom. Bicykel kotvite za sedlovú rúrku alebo za spodnú rámovú rúrku. Bicykel zamknutý za hornú rámovú rúrku zlodej ľahko zdvihne, otočí a použije ako páku na zlomenie zámku. Snažte sa zapnúť bicykel čo najtesnejšie, aby v zámke zostalo len minimum miesta. Vziať to môžete za kotviaci bod, sedlovú trubku, kľučku a zadné koleso. Zmenšíte priestor, kam môže nenechavec strčiť kliešte alebo páčidlo, a sťažíte mu tým manipuláciu.

 

KryptoniteKryptoniteKryptonite

 

— Zámok zamykajte vyššie a nenechávajte ho ležať na zemi

Zámok položený na zemi sa zlodej môže pokúsiť rozbiť kladivom, alebo použije zem ako oporu na získanie väčšej sily v pákových kliešťach. Mechanizmus zámku potom nasmerujte kľúčovou dierkou dole tak, aby bol čo najhoršie dostupný. Ak je zlodej majster šperhákov, bude mať sťaženú prácu.

 

4 základné typy zámkov a ktorý vybrať

Väčšinou nás pri kúpe čohokoľvek ako prvá zaujíma cena. Zámok na bicykel ale rozhodne nie je vec, na ktorej by ste mali šetriť. Všeobecne sa dá povedať, že by ste do ochrany bicykla mali investovať aspoň 10 % jeho hodnoty. Majte vždy na pamäti, že zlodej hrá o čas. Čím dlhšiu dobu bude musieť stráviť s odpútaním vášho bicykla, tým pravdepodobnejšie si vyberie iný, horšie zabezpečený bicykel.

U serióznych značiek zámkov platí jednoduchá priama úmera – čím drahší zámok, tým vyšší stupeň ochrany poskytuje. V neprebernom množstve zámkov na trhu sa dajú rozlíšiť 4 základné prevedenia: lankový zámok, reťazový zámok, skladací zámok a U-zámok. Ako sú na tom so spoľahlivosťou?

 

— Lankový zámok

Lankový zámok je núdzovka pre prípad, že bicykel nechávate z dohľadu len na pár minút. Je ľahký a skladný, preto aj veľmi obľúbený. Bohužiaľ ale najmenej spoľahlivý. Prekonať sa dá bežnými pákovými štiepačkami, takže bicykel môže byť do pár sekúnd preč. Vhodný je pre lacnejšie bicykle a len na krátke odstavenie bicykla z dohľadu.

 

KryptoflexKryptoflexHardwireZámky Kryptonite

 

— Reťazový zámok

Reťazový zámok poskytuje pomerne dobrú ochranu, obzvlášť, keď si vyberiete naozaj masívnu reťaz s poriadnym visiacim zámkom. Kotviť sa dá takmer k čomukoľvek a okrem rámu pojme väčšinou aj zadné koleso. Nevýhodou je vysoká hmotnosť, takže batoh pri ceste do školy alebo práce dosť zaťažuje. Skvele sa ale hodí na doma na pútanie bicykla v spoločných pivničných priestoroch a garážach.

 

KeeperNew York ZámekChain

 

— Skládací zámok

Skladacie zámky poskytujú veľmi dobrú ochranu. Konštrukciou pripomínajú starý murársky meter. Tvoria ho kovové lamely, ktoré sa skladajú na seba. Vznikne tak celkom praktický a skladný balíček, ktorý sa dá vďaka špeciálnemu držiaku voziť aj na bicykli. Nevýhodou je ako pri reťazi hmotnosť a tiež cena. Za spoľahlivosť a skladnosť je potrebné si priplatiť.

 

KryptolokKeeperSkládací zámek

 

— U-zámok

U-zámky ponúkajú asi najspoľahlivejšiu ochranu bicykla. Sú spravidla ľahšie a lacnejšie ako skladacie zámky, ale zároveň aj menej skladné. Nedajú sa zložiť a vzhľadom na ich konštrukciu je niekedy ťažšie nájsť vhodný kotviaci bod. Bicykel ale chráni oveľa spoľahlivejšie ako lanká, takže do mesta sú U-zámky ideálnou voľbou.

 

Zámek KryptoniteU-lock Kryptonite

 

Špeciálne programy Kryptonite

Firma Kryptonite ponúka niekoľko zaujímavých programov pre svojich zákazníkov. Keď sa po zakúpení zámku na bicykel Kryptonite zaregistrujete do programu Key Safe a Combo Safe, firma vám pri strate kľúča, alebo zabudnutí kombinácie zámku, pošle nový kľúč alebo registrovaný číselný kód.

S nákupom ich zámku si môžete svoj bicykel pripoistiť proti krádeži. Registrácia do ATPO programu vám zaručí, že keď sa zlodejovi podarí prekonať zámok Kryptonite, vyplatí vám firma odškodnenie podľa „tarifu“, ktorý si predplatíte.

 

KryptoniteKryptonite