15. 3. 2021

Dojazd, kapacita, životnosť a všetko, čo chcete vedieť o batérii pre elektrobicykle

Čo znamenajú Wh, Ah a ďalšie hodnoty? Ako batéria ovplyvňuje dojazd? Akú má životnosť a ako sa o ňu starať? Do jedného článku sme spísali všetko, čo ste kedy chceli vedieť o akumulátoroch pre elektrobicykle, ale nemali ste sa koho opýtať.

 

Typy akumulátorov

Do prvých elektrobicyklov, ktoré sa začali pred rokmi objavovať na trhu, montovali výrobcovia olovené akumulátory. Boli síce lacné, ale veľmi ťažké. Celková hmotnosť elektrobicykla s olovenou batériou sa potom často prehupla cez 30 kg. A body, ktoré olovené akumulátory strácali na váhe, nenahnali ani na životnosti ani na kapacite. Preto sa rýchlo začal hľadať lepší materiál.

Väčšina dnešných elektrobicyklov je už vybavená modernými batériami na báze lítia. Ako prvé sa začali používať lítium-iónové články (Li-Ion), potom lítium-polymérové ​​(Li-Pol) a tiež lítium-železo polymérové ​​(LiFePO4). Výhodou lítiových batérií je dobrý pomer cena/výkon a tiež to, že nemajú tzv. pamäťový efekt, ktorým vás niektorí odporcovia elektrobicyklov budú strašiť.

Čo je to pamäťový efekt? Koluje rozšírený mýtus, že keď dáte nabiť batériu skôr, než je úplne vybitá, akumulátor si ako východiskový stav zapamätá hodnotu, na ktorej začalo nabíjanie a potom nie je ochotný vydať celú svoju kapacitu, ale len jej časť.

Toto platilo možno kedysi u nikel-metal hydridových batérií (NiMh), ale moderné batérie na báze lítia si žiadajú úplne iné zaobchádzanie. Výrobcovia u nich dokonca odporúčajú dobiť elektrobicykel po každej, hoci aj krátke jazde, a držať akumulátor nabitý aj v dobe, keď bicykel nepoužívate (napríklad v zime).

 

Životnosť batérie

Životnosť batérie sa uvádza v počte nabíjacích cyklov, ktoré je batéria schopná absolvovať, než začne byť pokles kapacity citeľný. Odhadovaná priemerná životnosť moderných Li-Ion alebo Li-Pol batérií je 600 až 1000 plných nabíjacích cyklov. Pri bežnom používaní ale batéria znesie oveľa viac nabíjania, pretože pri každom dobíjaní neprechádza plným nabíjacím cyklom. To znamená, že počet nabíjaní, ktoré batéria zvládne, a doba, po ktorú vám bude slúžiť, sa výrazne predlžujú.

Ako sa starať o batériu a predĺžiť životnosť?

Každá batéria časom stráca svoju kapacitu. Tomu sa nevyhnete. O správne nabíjanie a vybíjanie sa za vás stará "battery management system - BMS", ale ak chcete, aby akumulátor vydržal čo najdlhšie, budete sa o neho musieť starať aj vy.

Základ je dodržiavať týchto 5 pravidiel:

1. Nevybíjajte batériu na nulu

2. Dobíjajte akumulátor po každom jazdení

3. Keď nejazdíte, skladujte batériu nabitú na 60 % (3 čiarky z 5)

4. Nevystavujte batériu extrémnym teplotám

5. Chráňte akumulátor pred nárazmi alebo pádom

 

Batéria pre elektrobicykle

 

Kapacita batérie a dojazd

Kapacita uvádzaná vo watt-hodinách je hlavný parameter batérie. Vypočítate ho zo základných parametrov akumulátora napr. napätie 36 V x kapacita 17,5 Ah = kapacita 630 Wh, čo je hodnota, ktorá sa u horských elektrobicyklov pomaly stáva štandardom.

Jedna watthodina (1 Wh) zodpovedá práci stroja s príkonom jeden watt (1 W) po dobu jednej hodiny. Ako dlho teda vydržia batérie na bicykli fungovať? Vydeľte kapacitu príkonom a získate teoretickú výdrž. Batéria s kapacitou 630 Wh na bicykli s motorom s príkonom 250 W tak teoreticky bude schopná bežať približne 2,52 hodiny.

Z hodnoty Wh sa dá zhruba odvodiť aj dojazd elektrobicykla. Online kalkulátor dojazdu vypracovala pre svoje motory a batérie firma Bosch, ale výsledky sa dajú vztiahnuť aj na ostatné značky motorov. Orientačne platí, že na prejdenie 1 km pri štandardných podmienkach je potrebné cca 4,5 Wh. Teoretický dojazd bicykla s 630Wh batériou teda bude cca 140 km (630 Wh / 4,5 Wh = 140 km).

Na celkový dojazd majú samozrejme vplyv aj výškový profil trate, povrch, po ktorom idete, vaša váha, protivietor, obuté plášte, zvolený stupeň asistencie a veľa ďalších faktorov. Vyššie uvedené hodnoty preto berte len ako orientačný údaj, ktorý vám pomôže pri výbere elektrobicykla.

Pri samotnej jazde potom prepočty vykonáva a každú sekundu aktualizuje cyklopočítač, takže vy budete môcť bezstarostne preplávať krajinou. Prajeme šťastnú cestu.