19. 10. 2023

Porovnanie čeloviek KNOG: Zvoľte model podľa aktivít, ktoré plánujete

Čelovka má oproti bežným ručným svietidlám dve zásadné výhody – so svetlom pripevneným na čele máte vždy obe ruky voľné a navyše svietite priamo tam, kam sa práve pozeráte. Preto sa hodí do kempu, do dielne, na chatu, na turistiku, na bicykel, na behanie a všade tam, kde si občas potrebujete posvietiť na ruky alebo pod nohy. A práve aktivita, kvôli ktorej si čelovku kupujete, by mala hrať zásadnú úlohu pri výbere konkrétneho modelu čelovky.

 

Modely čeloviek podľa konkrétnych aktivít:

Keď si na večerné venčenie psa v parku vezmete príliš silne svietiacu čelovku, schytáte maximálne pár štipľavých poznámok od oslnených okoloidúcich. Keď ale vyrazíte na hory s príliš slabou čelovkou, ktorá sa vám, čo čert nechcel, chvíľu po zotmení vybije, môžu byť následky oveľa dramatickejšie. Preto je výber správneho modelu tak dôležitý. KNOG ponúka 3 modely čeloviek v troch výkonnostných úrovniach.

 

Bilby 400 pre najnáročnejšie situácie

Bilby 400 je top model medzi čelovkami austrálskeho KNOGu. Ponúka svetelný tok 400 lm a dosvit pri maximálnom výkone až 150 m. S touto čelovkou sa nemusíte báť nočných cyklovýjazdov v členitejšom teréne a pokojne by sme s ňou vyrazili aj na Beskydskú sedmičku, alebo podobnú horskú "ultrašialenosť".

Čelovka Knog BilbyČelovka Knog BilbyČelovka Knog Bilby

5 inteligentne rozmiestnených LEDiek vie svietiť v 7 rôznych režimoch so 4 úrovňami jasu pre každý z režimov. Dve eliptické šošovky zaisťujú rozhľad do šírky, jedna hlavná priamy svetelný kužeľ. Červenú diódu využijete na diskrétne nočné svietenie a tú spodnú pri čítaní.

 

 

Ďalšie režimy svietenia si po pripojení čelovky k počítaču môžete doprogramovať v špeciálnej aplikácii Knog Modemaker. Aj nabíjanie prebieha cez počítač alebo pomocou akejkoľvek USB nabíjačky. Nemusíte riešiť náhradné baterky ani káble, USB port je integrálnou časťou svetelného modulu. Modul samotný je schovaný v pružnom a ľahkom silikónovom tele. Špeciálny matný silikón dobre sedí na čele a hlavne neťahá za vlasy. Popruh s aretáciou je možné nastaviť pre obvod hlavy od 300 do 660 mm. Vďaka pružnému silikónu si opasok raz nastavíte a potom už dĺžku neriešite. Výhodou silikónu je aj perfektná umývateľnosť.

40,50 € 54,90 €
Skladom
Kúpiť
40,50 € 56,90 €
Skladom
Kúpiť

KNOG Bilby 400 je dostupná v 4 farbách, má len 90 g a chváli sa krytím IP67, takže podľa medzinárodných noriem vydrží ponor do hĺbky 1,5 m na dobu 30 minút a je prachuvzdorná. Na plný výkon svieti úctyhodných 5 hodín a z úplného vybitia ju na 100 % nabijete za 4 hodiny. Knog ponúka aj variantu Bilby RUN. Jej hlavnou prednosťou je svietenie aj do strán. Telo čelovky RUN je totiž vyrobené z priehľadného silikónu a svetelný modul navrhnutý tak, aby cez silikónové telo žiaril aj do strán. Pri behaní (hlavne v meste) je totiž dôležité nielen vidieť na cestu, ale aj byť videný ostatnými.

 

Bandicoot 250 do kempu, na turistiku či rybárčenie

Svetelný tok 250 lúmenov, dosvit až 40 m a výdrž na maximálny výkon až 8 h. To sú najdôležitejšie parametre modelu čelovky KNOG Bandicoot 250. Aktuálne je Bandicoot dostupný aj v staršej verzii s výkonom 100 lm. Obe verzie ponúkajú rovnaké funkcie a režimy.

 

Bandicoot Knog Knog Bandicoot Čelovka Bandicoot Čelovka Bandicoot

 

Svetlá Bandicoot 250 RUN aj Bandicoot 250 majú zhodne 4 LEDky a ponúkajú 5 režimov svietenia: Spot – úzky kužeľ do diaľky, Ambient – ​​rozptýlené svetlo na blízko, Combo – Spot a Ambient dohromady, Red Night – nočný červený režim, Read – režim čítania. Každý z režimov má 4 úrovne jasu a rovnako ako pri výkonnejšej Bilby si aj tu môžete ďalšie módy doprogramovať na počítači. Hlavnou prednosťou Bandicoot RUN je svietenie aj do strán podobne ako aj pri verzií Bilby RUN.

 

 

Ani Bandicoot nevyužíva na napájanie externé batérie. Nabíja sa cez USB a celkovú hmotnosť čelovky sa podarilo zraziť na 60 g. Silikónové telo s popruhom perfektne drží na mieste aj pri prudších pohyboch, čo robí z Bandicootu univerzálne svietidlo na kempovanie, behanie, turistiku, trailrunning, rybárčenie a všetky voľnočasové aktivity, ktorých sa ani po zotmení nechcete vzdávať.

Krytie IP67 je zárukou toho, že čelovka zostane funkčná, aj keď chytíte lejak, alebo si ju pri vyťahovaní kardinálneho úlovku nechtiac zhodíte do rybníka. So 4 farebnými variantmi na výber zas máte istotu plusových bodov v módnej polícii.

15,90 € 29,90 €
5
Skladom
Kúpiť
19,90 € 37,90 €
Skladom
Kúpiť
29,90 € 41,90 €
Skladom
Kúpiť

 

Quokka 150 na behanie, do auta, domov

Quokka 150 je najľahší a najzákladnejší model zo série čeloviek KNOG. Využijete ju v tých najbežnejších každodenných situáciách - keď doma vypadne prúd, keď si na garden party potrebujete posvietiť na gril, keď hľadáte niečo v pivnici, keď opravujete auto, keď si idete večer zabehať, alebo keď sa v kempe vraciate od táboráku k stanu. Má len 49 g, takže ľahko zabudnete, že ju máte na hlave.

 

Knog Quokka Knog Quokka Knog Quokka

 

Quokka má 3 LED diódy a maximálny výkon 150 lúmenov. Ponúka 4 režimy svietenia so 4 úrovňami jasu (vysoký, stredný, nízky, blikanie). Ovláda sa jediným tlačidlom, kedy dvojitým stlačením prepínate medzi režimami, krátkym medzi úrovňami zvoleného režimu. Na plný výkon vydrží svietiť 2 hodiny a so zapnutou len jednou menšou šošovkou bude energia stačiť až na 6 hodín svietenia. Dobíja sa štandardne cez USB a krytie IP65 znamená, že ju nevadí postriekané vodou, čiže dážď.

15,50 € 22,90 €
Skladom
Kúpiť
18,99 € 25,99 €
Skladom
Kúpiť

Základnú Quokku máme na Mojekolo k dispozícii aj vo verzii Quokka RUN, ktorej hlavnou prednosťou je svietenie aj do strán. Telo čelovky Quokka RUN je totiž vyrobené z priehľadného silikónu a svetelný modul navrhnutý tak, aby cez silikónové telo žiaril aj do strán. Pri behaní v meste je totiž dôležité nielen vidieť na cestu, ale aj byť videný ostatnými účastníkmi prevádzky.

 

 

Variantom pre bežcov môžu byť aj blikačky KNOG Plus Free. Tie majú sponu, vďaka ktorej si blikačku zaháknete za oblečenie, batoh, vzadu za čelovku alebo ju zavesíte psíkovi za obojok, aby sa vám pri nočnom venčení nezatúlal. Blikačky Plus Free s bielym alebo červeným svetlom majú každá len 12 g, nabíjajú sa cez USB a nevadí im dážď.

 

Knog PLUS FreeKnog PLUS FreeKnog PLUS Free

 

Hlavné výhody čeloviek KNOG

 

– pohodlné silikónové telo
– jednoduché upínanie
– nabíjanie cez USB
– niekoľko režimov svietenia
– niekoľko úrovní jasu
– červené svetlo pre nočné svietenie
– nízka hmotnosť
– dlhá výdrž