9. 1. 2024

Pravidlá obliekania v prechodnom období: Čo nesmie chýbať v šatníku cyklistu?

Dres, šortky a ponožky už v zime stačiť nebudú. Ráno a večer slnko nehreje ako cez deň, takže jedinou cestou, ako sa na bicykli na jeseň a v zime zbytočne nepotiť alebo naopak nemrznúť, je pridávať alebo odkladať oblečenie podľa toho, koľko stupňov aktuálne ukazuje teplomer.

 

Keď klesá teplota, pridávajte vrstvy

Ku koncu roka sa nielen skracujú dni, ale klesá aj teplota. Základom tepelného komfortu na bicykli v tomto období je vrstvenie. Dobre zvolené funkčné prádlo pod dresom dokáže rýchlo odvádzať pot od tela. Zabráni prechladnutiu a zaistí vám pocit sucha a tepla.

Udržiavať teplo a odvádzať vlhkosť pomáha aj samotný cyklistický dres. Pri teplote okolo 20°C to ešte zvládnete s krátkym rukávom, keď ale teplota klesne k 15°C, navlečte dres s dlhým rukávom. Pre zimomravejších cyklistov existujú dokonca zateplené dresy s vnútornou hrejivou vrstvou. Pri teplotách okolo 10°C už nahoďte tretiu vrstvu - vestu.

 

Funkčné prádloDresy s dlhým rukávomVestyBundy a vetrovky

 

Na jeseň a v zime majte pre istotu vždy po ruke aj ďalšiu vrstvu. Ochráni vás pred vetrom alebo dažďom. Reč je o nepremokavých bundách a vetrovkách. S nimi zvládnete chlad aj všetky rozmary jesenného/zimného počasia, ktoré vás na bicykli môžu prekvapiť.

 

A čo tam dole?

Nohy znesú trochu väčšiu zimu než trup, ale hlavne kolená by ste nemali nechať prechladnúť. Pravidlá vrstvenia platia dole rovnako ako hore.

Babie leto pravdepodobne ešte odjazdíte v kraťasoch, ale s klesajúcimi teplotami by ste mali pridať návleky na kolená. Neskôr aj na celé nohy. Ak sa nechcete vzdávať výletov na bicykli ani v tej najväčšej zime, kúpte si dlhé cyklo nohavice, tzv. čapáky.

 

Návleky na rukyNávleky na nohyCyklistické nohaviceNávleky na tretry

 

A keď pôjdeme ešte nižšie, kúpiť sa dajú aj zateplené cyklistické tretry. Zimy už ale nie sú to, čo bývali, takže si väčšinou vystačíte s návlekmi na tretry.

 

Kde vám ešte uniká teplo

Chodidlá, nohy, ruky aj trup už máme v teple, ale čo prsty? S premrznutým prstami strácate cit na brzdách aj v riadení, takže to bude chcieť dlhoprsté rukavice. V zime ideálne so zateplením. Rukavice na lyže alebo snowboard, ale nechajte v šuplíku. Sú príliš objemné a ruky v nich pre riadenie bicykla nemotorné.

Aby ste nestrácali teplo ani cez hlavu, nasaďte čelenku alebo rovno čiapku. Pamätajte len, že na hlavu patrí ešte prilba. Čiapku vyberajte tak, aby sa pod prilbu pohodlne vošla.

 

Dlhoprsté rukaviceZimné cyklo rukaviceČapice a čelenkyReflexné prvky

 

Myslite proste na to, že oblečenie na bicykel musí byť od hlavy až k päte pohodlné. Nesmie vás obmedzovať v pohybe a malo by mať integrované reflexné prvky.