16. 11. 2022

Základná výbava na zimné výlety do prírody

Meteorológovia hlásia sneženie, takže hory už asi veľmi skoro zbelejú. Preto sme vytipovali 7 základných kúskov zo zimnej outdoorovej výbavy, ktoré by vám nemali chýbať, pokiaľ si chcete za všetkých okolností pohyb vonku užívať.

 

Funkčné prádlo

Prípravou na výlet začnite u seba a popremýšľajte, čo si obliecť, aby ste počas celodenného výletu či sánkovania s deťmi neprechladli. Základom tepelného komfortu v tomto období je vrstvenie a tou prvou a najzákladnejšou vrstvou by malo byť funkčné prádlo. Dobre zvolená bielizeň dokáže rýchlo odvádzať pot od tela a zabezpečiť pocit sucha a tepla.

Ďalšie vrstvy a ich počet pridávajte podľa toho, koľko stupňov aktuálne ukazuje teplomer. Vrstvenie je jedinou cestou, ako sa pri námahe v zime zbytočne nepotiť alebo naopak nemrznúť. V batohu majte pre istotu vždy ešte jednu vrstvu navyše. Na horách býva obvykle chladnejšie, než doma pred vchodom.

Funkčné prádlo

 

Batohy

Vyraziť na výlet bez batohu je takmer nereálna predstava. Obzvlášť, keď máte deti. Batoh voľte tak, aby sa vám do neho vošla desiata, termoska s horúcim čajom, mikina alebo sveter naviac a trebárs aj nesmeky a čelovka. Praktickou vychytávkou je odvetraný chrbát, aby ste pod batohom neprepotili bundu. Hodia sa aj reflexné prvky a rôzne popruhy naviac pre uchytenie trebárs trekingových palíc.

Batohy

 

Termosky

Mať so sebou teplý nápoj na zahriatie je vždy dobrý nápad. Dobrá termoska udrží čaj alebo kávu horúcu aj niekoľko hodín. A po celom dni vonku je nápoj stále vlažný.

Termosky

 

Trekingové palice

Jednoduchá vychytávka, ktorá vám nielen poskytne lepšiu stabilitu a oporu v teréne, ale pomôže vám rozhýbať celé telo. Pri chôdzi s trekingovými palicami zapájate viac svalov, takže je pohyb oveľa efektívnejší.

Trekingové palice

 

Nesmeky

Hroty na podrážke dokážu zachraňovať životy. A keď nie životy, tak minimálne zvrtnuté členky, zlomené končatiny a narazené kostrče. Pod snehovou prikrývkou nemusí byť poľadovica vôbec vidieť. Tam, kde to môže kĺzať, je dobré sa istiť nesmekmi. Na túto malú a skladnú pomôcku si vždy vyhraďte miesto v batohu.

Mačky a nesmeky

 

Snežnice

Snehu už nebýva toľko, čo kedysi, ale vo vyšších nadmorských výškach vás môže hojnosť snehovej nádielky prekvapiť aj na inak známych turistických trasách. Ak sa chystáte na skutočné horské dobrodružo mimo značených chodníkov, alebo máte chatu v odľahlej húštine na kopci bez príjazdovej cesty, môžu sa aj snežnice hodiť.

Snežnice

 

Čelovky a svetlá

Do hôr si so sebou vždy berte svietidlo. Výlet sa môže nečakane pretiahnuť, rýchlo sa zotmie a vy zostanete na horskej cestičke len so svetielkom v polo vybitom telefóne. Batériu v mobile si radšej šetrite na horšie časy a majte vždy po ruke čelovku alebo ručné svietidlo. S dobrým svetlom ľahšie trafíte z divočiny späť do civilizácie.

Čelovky