10. 5. 2021

Giro d'Italia: 104. ročník odštartoval v sobotu

Program a etapy

 

Pretekári budú o ružový trikot bojovať od 8. do 30. mája 2021. Čaká ich 3 450 km s celkovým stúpaním cez 47 000 metrov rozdelených do dvadsaťjeden etáp, z ktorých prvá a posledná je individuálna časovka. Za kráľovskú označili organizátori 212 km dlhú 16. etapu s cieľom v Cortine d'Ampezzo, počas ktorej jazdci prekonajú prevýšenie okolo 5 700 metrov.

Najdlhšia etapa bude mať 228 km a pôjde sa 27. mája z Rovereta do Sega di Ala. Najvyšším vrcholom, ktorý budú musieť jazdci zdolať, je Passo Pordoi s 2 239 m. Nechýba ani slávne stúpanie a vrcholový finiš na Monte Zoncolan.

 

Tímy a jazdci

V závode odštartovalo všetkých 19 tímov UCI WorldTeams a 4 tímy z UCI ProTeams, vrátane Alpecin-Fenix, najlepšieho tímu za rok 2020. Minuloročný víťaz Tao Geoghegan Hart tento rok Giro vynechal a pôjde až Tour de France. Fandiť ale môžeme Petrovi Saganovi a po ročnej pauze aj Jánovi Hirtovi.

V Mojekolo držíme palce aj tímu Groupama-FDJ, ktorý jazdí na cestných bicykloch Lapierre. Model Aircode DRS 2021 je už treťou verziou cestného špeciálu od roku 2014, kedy bol prvýkrát uvedený na trh. Prepracovaný Aircode dostal pre tento rok úplne nový rám inšpirovaný časovkárskym Aerostormem. Aircode DRS kombinuje agresívnejší posed s kompaktnejšou zadnou stavbou. Cieľom návrhárov bolo dosiahnutie lepšej aerodynamiky a väčšieho pohodlia, ako ponúkala predchádzajúca verzia.

 

Lapierre Aircode DRSLapierre Aerostrom DRSLapierre Aircode DRS

 

Sledovať budeme aj výkony jazdcov z tímov AG2R Citroën Team a Israel Start-Up Nation, ktorí tento rok premiérovo vozia helmy HJC. Profesionálne cestné modely Ibex 2.0 a Furion 2.0 sú vlajkovými loďami kórejského výrobcu cyklistických prilieb HJC a nájdete ich aj u nás v Mojekolo.

 

HJC Ibex 2.0HJC FurionPrilba Ibex 2.0 pro tím Israel Start-Up Nation

 


 

Ďalšie súvisiace články:

Zaostrené na bicykel Peggy MarvanovejPrilby jazdcov World Tour