23. 1. 2023

LOOK: Pedále a bicykle víťazov

LOOK Cycle je francúzska značka, ktorá v 60. rokoch 20. storočia prevrátila naruby svet lyžovania, keď predstavila prvé vypínacie viazanie na svete. O dvadsať rokov neskôr previedli inžinieri LOOKu túto technológiu do cyklo biznisu, čím sa LOOK stal popredným výrobcom nášľapných pedálov a svoju pozíciu nestratil dodnes.

 

Od lyží k bicyklom. Od viazania k pedálom

Celosvetový úspech francúzskej firmy LOOK odštartovala náhoda, presnejšie nehoda. V roku 1960 si šéf firmy Jean Beyl zlomil nohu na lyžiach a ešte na nemocničnom lôžku sa zariekol, že vymyslí vypínacie viazanie na lyže. Bol totiž presvedčený, že keby nemal nohu napevno zviazanú s lyžou, nič by sa mu nestalo. O tri roky neskôr potom uzrelo svetlo sveta revolučné bezpečnostné viazanie s označením N17.

Technológia sa osvedčila natoľko, že ju v roku 1984 prispôsobili potrebám profesionálnych cyklistov. Vznikli nášľapné pedále PP65, ktoré o rok neskôr vyjazdili Bernardovi Hinaultovi celkové víťazstvo na Tour de France. V čase, keď cyklisti jazdili priviazaní k pedálom remienkami, mávali pády často katastrofálne následky. Ani Hinault sa na onej Tour nevyhol karambolu. Po nehode potom vyhlásil, že len vďaka nášľapným pedálom vyviazol so zdravými rukami a nohami a mohol dokončiť etapu a postaviť sa na štart tej ďalšej.

 

Pelotón miluje LOOK

Od Hinaultovho víťazstva sa technológia LOOKu počas nasledujúcich rokov rýchlo rozšírila aj medzi ostatných jazdcov a v sezóne 2022 si pedále LOOK Keo Blade Carbon vybralo až 7 tímov UCI WORLD TOUR vrátane Lotto-Soudal, Astana-Premier Tech a AG2R CITROËN TEAM. V tom istom roku podpísal LOOK dlhodobý kontrakt so slovinskou cyklistickou superstar, Tadejom Pogačarom, ktorý sa stal oficiálnym amabasadorom pedálov tejto značky.

 

Look & PogačarLook & PogačarLook

 

— Pedále LOOK

V segmente cestných pedálov nájdete pedále Keo s nastaviteľnou pružinou na vypínanie a tiež profesionálne pedále s označením Blade, pri ktorých vypínaciu silu určuje špeciálny karbónový plát. Výkon a odolnosť sú kľúčovými vlastnosťami pre rad nášľapných pedálov X-TRACK určených hlavne pre cross-country jazdenia. Pretekárske modely s označením RACE charakterizuje nižšia hmotnosť, karbónové telo a titánová os v prípade najvyššej verzie tohto modelu.

 

LookLookLookLook

 

Relatívnou novinkou v ponuke LOOK sú platformy pre DH a Enduro reprezentované radmi Trail Fusion a Trail Roc. Inžinieri tu zúročujú dlhoročné skúsenosti z vývoja pedálov a čerpajú zo skúseností profesionálnych jazdcov ako napr. freerider Thomas Genon.

 

LookLookLookLook

 

Segment klasických pedálov reprezentujú základné modely určené najmä do nenáročných podmienok pre hobby jazdcov alebo na mestské bicykle, čo napovedá aj označenie City v názve. Mestský model Geo City Grip potom pracuje s gumovými opornými plochami z dielne značky Vibram.

 

— Bicykle LOOK

Po vydarenom "experimente" s cyklistickými pedálmi sa v Looku rozhodli pre ďalší pokus. Píše sa rok 1986 a na štarte Tour de France sa pod nohami Bernarda Hinaulta a Grega Lemonda objavujú bicykle značky LOOK. Rám s označením KG 86 z vtedy málo známeho karbónu bol výsledkom mesiacov testovania a vývoja a Lemond si na ňom došiel pre svoje prvé víťazstvo na "starej dáme". Odvtedy zbierajú bicykle LOOK medaily na pretekoch v cestnej aj dráhovej cyklistike po celom svete a v roku 2023 sa vracajú aj do World Tour.

 

LookLook

 

Špičkové cestné špeciály k nám dlhé roky nikto nevozil, o to viac nás teší, že vám v Mojekolo môžeme cestné bicykle LOOK ponúknuť. Aktuálne máme na sklade vrchársky model 785 Huez a aero model 795 Blade RS. Ten mal byť podľa odhadov cyklistických médií číslo jedna v tíme Cofidis. Nedávno zverejnené fotky ale prezrádzajú, že Cofidis bude v sezóne 2023 pretekať na úplne novom, doteraz oficiálne nepredstavenom, ráme.

 

LookLookLookLook

 


 

Prečítajte si:

Dresy Mojekolo by Santini Santini Lookbook HJC helmy