20. 6. 2022

Xynotal, Kryptotal, Argotal, Hydrotal či nový rad gravity plášťov od Continentalu

7. apríla 2022 na zámorskom festivale Sea Otter Classic predstavil Continental širokej cyklistickej verejnosti nový rad gravity plášťov. Nekompromisný prístup k vývoju zameraný na najvyššiu možnú priľnavosť prináša špičkovú sadu zjazdových, enduro a trailových plášťov Xynotal, Kryptotal, Argotal a Hydrotal pre perfektný výkon na každom povrchu, za každých podmienok.

 

Rozdelenie podľa terénu, štýlu a použitých zmesí

Intenzívny vývoj viedol k vytvoreniu celkom 4 pláštov – Xynotal, Kryptotal (predný/zadný), Argotal, Hydrotal – s piatimi rôznymi vzorkami pre suchý, tvrdý povrch, voľný terén, blato a všetko medzi tým. K týmto piatim novým dezénom vyvinuli v Continentale 3 rôzne konštrukcie (Downhill, Enduro a Trail) a 3 varianty zmesi (SuperSoft, Soft a Endurance) pre individuálne nastavenie prispôsobené štýlu jazdy.

 

Rozdelenie podľa terénu

Tvrdý a suchý podklad, rovnako ako kamenisté traily, zvládne najlepšie Xynotal. Kryptotal vo verzii prednej aj zadnej je univerzál pre tvrdý terén, sypký podklad a hrabanky a má rôznu vzorku pre predné a zadné koleso. Do sypkého terénu a vlhkého terénu a na mokré traily je najlepšie obuť Argotal. Hydrotal vás potom najlepšie podrží v náročnom a bahnitom teréne.

 

XynotalKryptotalArgotalHydrotal

 

Rozdelenie podľa štýlu

Nové gravity plášte od Continentalu potom dostali ešte 3 rôzne konštrukcie: downhill, enduro a trail, aby čo najlepšie sadli štýlu, ktorý najčastejšie jazdíte.

— DOWNHILL
Najodolnejšia a najrobustnejšia konštrukcia. 110 TPI.
Použitie: downhill, freeride, ťažké enduro.
Dostupná v dvoch zmesiach mäkkej a supermäkkej.

— ENDURO
Odolná jednovrstvová kostra s technológiou Apex. 110 TPI.
Použitie: enduro, ťažké traily.
Používa mäkkú zmes.

— TRAIL
Jednovrstvová kostra prispôsobená na traily. 60 TPI.
Použitie: traily, downcountry, XC.
Používa Endurance zmes s ideálnym pomerom priľnavosti a jazdivosti.

 

Prehľad zmesí

Rozdiely sú nielen v konštrukcii, ale aj v zmesi. Všetky zmesi používajú patentovanú prímes BlackChili v rôznych pomeroch.

1. SuperSoft Compound (Supermäkká zmes): Najpriľnavejšia verzia pre maximálny grip. Primárne určená pre Downhill a Enduro konštrukcia so zameraním na agresívnu jazdu z kopca s maximálnou kontrolou.

2. Soft Compound (Mäkká zmes): Vyváženosť medzi priľnavosťou a valivým odporom s vysokým gripom. Možnosť ako optimalizovať zadné koleso pre DH alebo Enduro.

3. Endurance Compound (Odolná zmes): So zameraním na vyšší nájazd kilometrov a nízky valivý odpor. Napriek tomu mäkšia a priľnavejšia zmes ako predtým Continental používal pre Der Baron a Der Kaiser. Ideálna voľba pre trail alebo ebiku.

Všetky plášte sú dostupné vo veľkostiach 27,5 x 2,4 a 29 x 2,4. Navyše ďalej plášte Kryptotal a Argotal aj v plusových veľkostiach 27,5 x 2,6 a 29 x 2,6 pre elektrobicykle.

 

Tabulka gravity plášťů Continental

 

Ako si vybrať ideálny plášť?

Výber gravity plášťa od Continentalu by ste mali začínať otázkou: "Na akom povrchu najčastejšie jazdím?" To vám povie, ktorý zo 4 typov (Xynotal, Kryptotal, Argotal, Hydrotal) zvoliť. Povedzme, že ste si odpovedali niečo v štýle: "Ťažšie traily a enduro trate, väčšinou je to tvrdý podklad, za mokra nejazdím." Z tejto modelovej situácie jasne vyplýva, že vám najlepšiu službu urobí typ Xynotal.

Ten ale existuje v konštrukcii Trail a Enduro. Enduro je v tomto prípade odolnejší a používa aj mäkšiu zmes pre lepšiu priľnavosť, takže ak jazdíte Enduro viac a chcete skúšať aj nejaké súťaže, bude lepšie siahnuť po Enduro verzii s mäkkou zmesou. Touto vylučovacou metódou sa vždy spoľahlivo dopracujete k ideálnemu plášťu na vaše jazdenie.

 

Tabulka plášťů Continental

 


 

Čítajte tiež:

 SKS Compit Eva Samková a Ghost