12. 9. 2022

Z kanadského vidieka na svetové pódiá. Norco dobyl Svetový pohár MTB

Norco je už viac ako 50 rokov synonymom pre špičkové downhill, freeride, enduro, all-mountain a trailové bicykle. Horské bicykle vyvíjané a testované v najdrsnejšom teréne Britskej Kolumbie v Kanade vynikajú prepracovanou geometriou rámov a špičkovými komponentmi. Mladučká kanaďanka Gracey Hemstreet si na nich tento rok prišla pre titul celkovej víťazky Svetového pohára v juniorskej kategórii Downhill žien.

 

Príbeh Norco

Norco Bicycles je výrobca bicyklov so sídlom v Port Coquitlam v Britskej Kolumbii v Kanade. Firmu založil Bert Lewis už v roku 1964 a pôvodne jeho spoločnosť sídlila v prestavanom kurníku na kanadskom vidieku. Norco bol jedným z prvých výrobcov desaťrýchlostných bicyklov a výrazne dopomohol k popularizácii BMX športu. Roky vývoja a inovácií firme vyslúžili titul jednej z najuznávanejších značiek v MTB svete.

 

Fenomén Gracey Hemstreet

Fenomenálna jazdkyňa Norco Factory Team, mladučká Gracey Hemstreet, ukončila v sobotu 3. septembra 2022 vo Val di Sole svoju hviezdnu sezónu piatym víťazstvom v roku a zaistila si tak prvenstvo v celkovom poradí Svetového pohára v DH junioriek. Séria ôsmich pretekov začala v marci Graceyiným prvým víťazstvom v Lurdoch vo Francúzsku a napriek jej konzistentným výsledkom v priebehu roka nebolo celkové víťazstvo až do poslednej chvíle isté.

 

NorcoNorco

 

S minulými aj súčasnými majsterkami sveta, ktoré jej celú sezónu šliapali na päty, musela sedemnásťročná Kanaďanka dať do každého preteku všetko. A darilo sa jej to na jedničku, pretože ani raz počas sezóny nezostúpila zo stupňov víťazov. Zlatom vo Val di Sole tak definitívne potvrdila, že je najlepšou juniorkou v DH na svete, a že jej Norco Range je pravdepodobne najlepším DH bicyklom sveta.

 

NorcoNorco

 

Triumf Kanaďanky v Taliansku nebol jediným úspechom pre Norco. Bodoval aj XCO pretekár Carter Woods, ktorý v celkovom poradí svetového pohára vybojoval striebro v cross country mužov do 23 rokov. Na pódium ho doviezol model Norco Revolver FS.

 

Norco v Česku

V Česku je značka Norco známa predovšetkým vďaka Damjanovi Siriškimu. Ambasador Norco jazdí na modeli Norco Sight C3 27.5 a už od prvého jazdenia naňho nešetril chválou. "Prvá jazda so Sightom teda bola na "streete", kedy som skákal po múrikoch a trialovo preskakoval po zadnom kolese cez zábradlie a pod. A bez srandy som úplne prevalcoval všetky prekážky, ktoré som počas tej jazdy stretol. (...) Vôbec som neveril tomu, čo sa deje. Sight mi tak dokonale padol do ruky, že som sa hneď pri prvej jazde posunul o úroveň vyššie," spomínal Damjan na pocity z prvej jazdy v rozhovore pre Mojekolo.

 

NorcoNorco

 

Bicykle Norco skladom

Kanadské stroje Norco sú už niekoľko rokov súčasťou ponuky Mojekolo a na sklad už nám postupne vchádzajú aj modely pre rok 2023. K dispozícii je trebárs trailové celopéro Norco Optic vo všetkých výbavových verziách C1, C2 aj C3 a skladom máme aj základný hardtail Norco Storm v niekoľkých farebných variantoch na kolesách 27,5 "a 29". Pokiaľ teda hľadáte spoľahlivý bike od renomovaného výrobcu, ale máte obmedzený rozpočet, je Norco Storm 5 ideálnou voľbou.

 

NorcoNorcoNorco