28. 4. 2021

Korona Himaláje: Peggy Marvanová a Pavol Paloncý vyštartovali do tretieho Everestingu

V pondelok 19. 4. zahájili Peggy a Pavel prvý Everesting (na vybranom vrchole či stúpaní nastúpajú pešo, bežecky či na bicykli výšku Mt. Everestu, 8848 metrov). V priebehu výzvy s názvom Korona Himaláje má dvojica v pláne zdolať na cestných bicykloch prevýšenie všetkých štrnástich osemtisícoviek.

Zoncolan pokorený

Prvým vrcholom, do ktorého sa pustili, bol slávny alpský Zoncolan. "Cesta zatiaľ siahala až na vrchol. Aj tak nás ale toto stúpanie stálo veľa síl, predovšetkým kvôli veľkej zime," zverujú sa. Projekt chceli uskutočniť v období, keď sa iné preteky rušia kvôli koronavirovej situácii. "Len čo sa vrátime, veríme, že budeme stáť na štarte nejakých našich plánovaných pretekov," vysvetľuje Peggy, prečo vyštartovali v tomto ročnom období.

 

Výhledy ze ZoncolanuZoncolan

 

V Alpách to nie je takto z jara ideálne kvôli množstvu snehu a tento rok je ho navyše neobyčajne veľa. Priebeh ich výstupu je preto vskutku dramatický. "Čakali sme, že nám počasie bude do projektu hádzať vidly. To bolo jasné od samého začiatku. Preto napokon máme nejakú časovú rezervu," upozorňuje Peggy. Základná myšlienka projektu bola jeden deň ísť Everesting a dva dni mať pauzu na presun, regeneráciu a prácu. Teraz už dvakrát museli čakať o deň dlhšie, pretože ich počasie hore nepustilo. "Cesta pred štartom 2. Everestingu na Passo di Falzarego sa počas noci pokryla snehom a ľadom. Do ďalšieho dňa sa to ale zase roztopilo," líči Pavel.

Symbolika projektu Korona Himaláje s korunou Himaláje je bližšia, než si pôvodne mysleli. Riziko omrzlín aj tu môže byť veľké, keď sa opakovane v mraze rútite z kopca rýchlosťou 50 km/h a klesajú v trebárs aj 1000 výškových metrov. Pri výjazdoch a zjazdoch z Passo di Falzarego preto dvojica musela dať v priebehu noci dve rozmrazovacie zastávky, než boli schopní zase sadnúť na bicykel. "Pohybom už som sa zahriať nedokázala, nemala som silu," priznáva Peggy. Našťastie takú zastávku pravidlá umožňujú. Spať je však zakázané.

"Kým to pôjde, ideme do toho. Naša cesta má dobročinné aj výskumné ciele. Chceme svojim výkonom poukázať na výkony detí, ktoré v živote bojujú na maximum každý deň. Sú to neuveriteľné príbehy, ktoré máme za cieľ podporiť. My bojovať nemusíme, ale chceme! Oni potrebujú našu pomoc a my si ju pre nich želáme. Cieľom je vybrať 250.000 Kč na neurorehabilitačné liečby," vysvetľuje Peggy.

Vo výskumnej časti sa ich cesta zaoberá meraním vplyvu extrémneho vytrvalostného výkonu na ľudský metabolizmus, konkrétne na hospodárenie tela so sacharidmi.

 

Horní pasáž na Passo di FalzaregoPodmínky na Passo di Valparola

Horná pasáž na Passo di Falzarego a podmienky na Passo di Valparola

 

Idú ďalej ... v utorok večer vyrazili do tretieho Everestingu na Passo Pordoi

"Sledujeme počasie, obchádzame horské stúpania, ktoré nám verejnosť vybrala v prvotnom hlasovaní, a prepočítavame. Sme odhodlaní a nevzdávame to. Pravdou ale je, že takto ťažké sme to nečakali. Prejsť Everesting v zime je oveľa náročnejšie ako v lete. Telo spotrebuje veľa energie na zahriatie," dopĺňajú.

Dvojica vyrazila na Passo di Pordoi. Podľa predpovede by mali mať k dispozícii jeden deň dobrého počasia, než bude nasledovať niekoľko dní sneženia. Video z druhého Everestingu môžete sledovať tu a na online mape sa pozrieť ako im to šliape.

 

Navyše môžete aj súťažiť

Na svojich sociálnych sieťach spustili prvú súťaž o proteínové jedlo Sens. Myšlienka tohto jedla vyrobeného z crvčkového proteínu je zameraná na šetrnosť k planéte. Peggy a Pavel navyše upozorňujú, že súťaží bude oveľa viac. "Máme dohodnutých veľa krásnych cien od partnerov. Máte sa na čo tešiť, sledujte naše profily a zostaňte s nami."

 

Projekt Korona Himalájí

Štart: 19. apríla 2021

Dĺžka: 42 dní (6 týždňov)

Web akcie: https://www.koronahimalaje.cz/

Základné informácie o projekte: https://www.koronahimalaje.cz/o-korone-himalaje/

Mapa, na ktorej je možné Peggy a Pavla sledovať: https://cs.follow.me.cz/koronahimalaje/

Odkaz na súťažné video.

 


 

Ďalšie čítanie o výzve Korona Himaláje:

Korona HimalájeMarkéta Peggy Marvanová