14. 10. 2022

3 jesenní nepriatelia každého cyklistu

Príroda na jeseň hrá všetkými farbami, takže výhľady spoza riadidiel bývajú obzvlášť pôsobivé. Idylická jazda pestrofarebným lesíkom sa však ľahko môže zmeniť na nočnú moru. Poďme sa spolu pozrieť na 3 hlavné veci, ktoré nemá rád bicykel a zrejme ani žiadny cyklista.

 

1. Kaluže a blato

Na jeseň sú prehánky a lejaky na dennom poriadku, takže stojí za to pouvažovať o inštalácii blatníkov. Bikeri a cestní cyklisti si bicykle síce neradi „zdobia“ komponentmi navyše, ale praktickosť dáva v daždi estetickosti na frak. A hlavne, blatníky nechránia len jazdcov, ale aj klzáky, puzdrá a ložiská na bicykli.

 

Přední blatníkyZadní blatníkyBlatníky

  
Veľký výber rýchloupínacích blatníkov pod sedlo, na sedlovku, na spodnú rámovú rúrku alebo do vidlice ponúka napríklad firma SKS Germany. Sú plastové a ľahko odnímateľné, takže nebudú váš stroj „hyzdiť“ navždy, navyše sa dajú pripevniť aj na rámy bez montážnych otvorov.

Pre gravely, cestovateľské špeciály a cestné bicykle so širšími plášťami v rozmedzí 32 až 42 mm je ideálna sada blatníkov SKS Speedrocker. Novinkou pre tento rok sú potom blatníky SKS Mudrocker pre celoodpružené bicykle. Tie obstáli aj v teste na Dolekop.com: „Vzhľadom na veľkosť blatníkov sa dalo očakávať, že ich funkcia bude veľmi dobrá. Eliminácia vody zospodu je doslova dokonalá. Nemať blato v tvári a vďaka tomu môcť ísť bez okuliarov, to chceš. Rovnako tak nemať "blato na ihrisku" aj čistý chrbát a batoh v prípade zadného blatníka oceníš.“

 

SKS Speedrocker - sada blatníkůSKS SpeedrockerSKS Mudrocker


2. Zmoknuté lístie, mráz a zima

Jesenné lístie síce pekne šuští pod kolesami, ale keď zmokne, mení sa na klzisko. Na mokrom lístí vám v zákrutách podkĺzne bicykel ani neviete ako. Dosť zle sa na ňom aj brzdí, takže na zemi môžete skončiť raz dva. Jazdiť v týchto podmienkach bez dobrej prilby a cyklistických rukavíc je jednoducho hazard. Pre získanie lepšej priľnavosti, môžete siahnuť po plášťoch s hrubšou vzorkou, ktorá sa viac „zahryzne“ do terénu. A keď zmenšíte tlak v plášťoch, zväčšíte styčnú plochu medzi povrchom a pneumatikou a priľnavosti tým výrazne pomôžete.

Večerné a ranné mrazíky ovplyvňujú cyklosvet hneď dvakrát. Jedna skupina jazdcov kvôli nim ani nevylezie z vyhriateho bytu a na bicykel radšej na pár mesiacov zabudne. Druhú skupinu, ktorá sa proti chladu vyzbrojí kvalitým termoprádlom, teplejším cyklooblečením a rukavicami a návlekmi, skúsi mráz dostať zo sedla inak. Stačí chvíľa nepozornosti, jedna namrznutá mláka a nešťastie je na svete.

Čítajte tiež: Pravidlá jesenného obliekania na bicykel.

 

Dlouhoprsté rukaviceZimní rukaviceČepice a čelenkyPodzim na kole


3. Štrk a soľ

Do tretice všetkého zlého je tu štrk. Sypači ciest sa síce každoročne nechajú snehom prekvapiť, vás by ale kamienky, ktoré sa skôr alebo neskôr na krajnici objavia, prekvapiť nemali. Štrk na ceste vás vie dostať na zem rovnako rýchlo ako námraza alebo zmoknuté lístie, tak pozor naň.

Zimným strašiakom pre váš bicykel sú však nielen odlietavajúce kamienky, ale hlavne posypová soľ. Tá nerobí dobre ani rámu, ani laku, ani komponentom. Preto je obzvlášť dôležité rám chrániť a celý bicykel po každej jesennej jazde umyť a ošetriť vhodnými prípravkami. 

 

R.S.P. mazáníR.S.P.Chrániče rámu

 


 

Viac o podzimnom jazdení:

Podzimní výbava Pravidla oblékání Péče o kolo na podzim