6. 11. 2023

Čím sa na jeseň dovybaviť na bicykel

V lete je to jednoduché. Dni sú teplé a dlhé, takže väčšinou stačí len tak poľahko naskočiť na bicykel, nič neriešiť a vydať sa na celodennú vychádzku. S koncom prázdnin sa ale rapídne skracujú dni a počasie vonku začína kolísať. Na jeseň tak musíme pred každou jazdou viac premýšľať, čo (so sebou) na bicykel, aby nás neprekvapila zima, dážď alebo tma.

 

Svetlo je základ

Veľa tých, ktorí za riadidlá sadajú pravidelne niekoľkokrát týždenne, svietia už aj cez deň. Svetlá na bicykli sú síce povinné len za zníženej viditeľnosti, ale mať ich rozsvietené dáva zmysel za všetkých podmienok. Keď počas dňa vojdete do lesa, pod most, do tunela stávate sa pre prechádzajúce autá horšie viditeľní. Preto aj cez deň stojí za to svietiť. Problematike denného svietenia sa venuje iniciatíva Zapnisvetlo.sk. Na jeseň sa navyše skoro stmieva a počasie býva premenlivé. Svetlo je jednoducho bezpečnostný prvok, ktorý vám môže zachrániť život.

 

Svieťte aj cez deň

 

Pri výbere svetla na bicykel si rozmyslite, či budete osvetlenie používať len na denné svietenie a núdzové dojazdy domov za tmy, alebo budete skoro ráno, večer alebo v noci na bicykli tráviť viac času. Podľa toho zvoľte svietivosť a režimy svietenia alebo blikania. Zaujímajte sa aj o spôsob uchytenia a možnosti nabíjania. A pokiaľ vás okrem funkcie zaujíma aj štýl, pozrite si produkty firmy Knog.

 

 

Skontrolujte si šatník

Dres, šortky a ponožky už jednoducho na jeseň stačiť nebudú. Ráno a večer už slnko nehreje ako cez deň, takže sa poobzerajte po dresoch s dlhým rukávom, veste alebo bunde. Výber oblečenia na neskoré letné výjazdy začínajte kvalitným funkčným tričkom alebo termoprádlom a počas jesene pridávajte ďalšie vrstvy.

 

 

Dobre zvolená najspodnejšia vrstva je základ. Aj pri veľkej námahe dokážu funkčné materiály rýchlo odvádzať pot od tela, takže zaistia pocit sucha a tepla a zabránia prechladnutiu. Keď teploty klesnú o niečo nižšie, nahoďte ďalšiu vrstvu – dres s dlhým rukávom alebo vestu. A keď už veľa prituhuje alebo prší, stavte na nepremokavé bundy a vetrovky a samozrejme na zimné tretry alebo návleky na tretry.

 

 

Oblečenie na bicykel voľte tak, aby vás neobmedzovalo v pohybe, ale vyberajte aj podľa farby a počtu reflexných prvkov. V tmavomodrom oblečení vás prichádzajúce auto uvidí zo vzdialenosti cca 18 metrov, v červenom na 24 metrov, v žltom na 37 metrov a v bielom na 55 metrov. Avšak reflexné doplnky vás zviditeľnia až na 200 metrov.

 

Kaluže a blato vás nezastavia

V jesenných mesiacoch vás na bicykli ľahko prekvapí prehánka alebo lejak. Mestské bicykle bývajú štandardne vybavené blatníkmi, takže blato na chrbte nehrozí. Horšie je to s horskými bicyklami a cesťákmi. Bikeri a cestný cyklisti si bicykle neradi „zdobia“ komponentami naviac. Kazia vzhľad a pridávajú na celkovej hmotnosti. Existuje ale pár nenápadných a praktických vychytávok, ktoré aspoň čiastočne zachytia vodu a kusy blata odlietavajúce od kolies.

 

Blatníky na bike

 

Veľký výber rýchloupínacích blatníkov pod sedlo, na sedlovku, na spodnú rámovú trubku alebo do vidlice ponúka napríklad firma SKS Germany. Sú plastové a ľahko odnímateľné, takže nebudú váš stroj „hyzdiť“ navždy. Novinkou pre tento rok je rad blatníkov pre celoodpružené bicykle Mudrocker, ktoré pomocou sucháčov alebo sťahovacích pásikov pripevníte na každý rám.

Blatníky SKS Mudrocker obstáli aj v teste na Dolekop.com: „Vzhľadom na veľkosť blatníkov sa dalo očakávať, že ich funkcia bude veľmi dobrá. V praxi sa očakávania dokonale naplnili. Dĺžka a šírka blatníkov zaistí, že len absolútne minimum nečistôt od kolies prenikne k jazdcovi. Eliminácia vody zospodu je doslova dokonalá. Nemať blato na tvári a vďaka tomu môcť ísť bez okuliarov, to chceš. Rovnako tak nemať "bláto na ihrisku" aj čistý chrbát a batoh v prípade zadného blatníka oceníš.

 

Blatníky SKS Germany

 

Kozmetika pre bicykle

Rovnako ako jazdec, ani bicykel nemá rád vodu a vlhko. Počas daždivej jesene bicyklu venujte trochu viac starostlivosti. Na čistenie reťaze použite čistič R.S.P. Jacky Chain, na mazanie olej určený špeciálne pre vlhké počasie, napríklad R.S.P. Black Oil. Po každej jazde očistite klzáky odpruženej vidlice a občas ich ošetrite špeciálnym olejom Hyper Wiper.

 

 

R.S.P. čističe

 

Nečistoty z rámu vám pomôže dostať R.S.P. čistič Muddy Buddy. Jemný peniaci prostriedok stačí aplikovať, nechať 2 minúty pôsobiť a následne zmyť. Po umytí môžete ešte bicykel ošetriť sprejom SKS Save Your Frame, ktorý na ráme vytvorí ochranný film, zakonzervuje ho a ochráni pred vlhkosťou a prachom.

 


 

Prečítajte si: