10. 10. 2022

Čím sa na jeseň dovybaviť na bicykel

V lete je to jednoduché. Dni sú teplé a dlhé, takže väčšinou stačí len tak poľahko naskočiť na bicykel, nič neriešiť a vydať sa na celodennú vychádzku. S koncom prázdnin sa ale rapídne skracujú dni a počasie vonku začína kolísať. Na jeseň tak musíme pred každou jazdou viac premýšľať, čo (so sebou) na bicykel, aby nás neprekvapila zima, dážď alebo tma.

 

Svetlo je základ

Veľa tých, ktorí za riadidlá sadajú pravidelne niekoľkokrát týždenne, svietia už aj cez deň. Svetlá na bicykli sú síce povinné len za zníženej viditeľnosti, ale mať ich rozsvietené dáva zmysel za všetkých podmienok. Keď počas dňa vojdete do lesa, pod most, do tunela stávate sa pre prechádzajúce autá horšie viditeľní. Preto aj počas dňa stojí za to svietiť. Na jeseň sa navyše skoro stmieva a počasie býva premenlivé. Svetlo je jednoducho bezpečnostný prvok, ktorý vám môže zachrániť život.

 

Knog Blinder Mini Niner TwinpackKnog Plus TwinpackKnog Cobber Big TwinpackBlackburn click black

 

TIP: Ako vybrať svetlo

Pri výbere svetla na bicykel si rozmyslite, či budete osvetlenie používať len pre núdzový dojazd domov za tmy, alebo budete skoro ráno a večer na bicykli tráviť viac času. Podľa toho zvoľte svietivosť a režimy svietenia alebo blikania. Spôsob uchytenia vyberajte podľa toho, či budete chcieť svietidlo používať aj inde ako na bicykli. Zadné blikačky mávajú spony pre uchytenie na batoh alebo odev, takže mimo cyklistiku ich využijete napríklad aj na jogging. Niektoré predné svetlá sa zase dajú použiť ako čelovka. A ak vás okrem funkcie zaujíma aj štýl, pozrite si produkty firmy Knog. Sú štýlové, funkčné a variabilné.

V článku 5 zásadných parametrov pri výbere svetla na bicykel sme popísali všetko, na čo sa zamerať, keď kupujete svetlo na bicykel.

 

Knog Blinder Road 400Knog PWR RiderKnog Blinder MOB V Mr. ChipsKnog quokka

 

Skontrolujte si šatník

Dres, šortky a ponožky už proste na jeseň stačiť nebudú. Ráno a večer už slnko nehreje ako cez deň, takže jedinou cestou, ako sa zbytočne nepotiť alebo naopak nemrznúť, je vrstvenie. Začnite kvalitným funkčným prádlom alebo termoprádlom a s klesajúcimi teplotami pridávajte ďalšie vrstvy.

TIP: Vrstvenie

Dobre zvolené funkčné prádlo je základ. Aj pri veľkej námahe dokáže rýchlo odvádzať pot od tela, takže zaistí pocit sucha a tepla a zabráni prechladnutiu. Keď teploty klesnú o niečo nižšie, nahoďte ďalšiu vrstvu - dres s dlhým rukávom alebo vestu. A keď už veľmi prituhuje alebo prší, stavte na nepremokavé bundy a vetrovky. Nohy znesú väčšiu zimu ako trup, ale pravidlá vrstvenia môžete v chladnom počasí uplatniť aj pre spodnú časť tela. Nahoďte návleky na tretry, pridajte návleky na nohy, aby kolená netrpeli chladom, a šlapnite do pedálov. Ako sa obliecť na jesennú/zimnú vychádzku si prečítajte tu.

 

Návleky na tretryNávleky na nohyDlhoprsté rukaviceDresy s dlhým rukávom

 

Oblečenie na bicykel voľte tak, aby vás neobmedzovalo v pohybe a malo integrované reflexné prvky. A aby ste mali vrstvy odkiaľ vyťahovať, alebo kam odkladať, nezabudnite na kvalitný batoh, ideálne s odvetraným chrbtom.

 

Kaluže a blato vás nezastavia

V jesenných mesiacoch vás na bicykli ľahko prekvapí prehánka alebo lejak. Mestské bicykle bývajú štandardne vybavené blatníkmi, takže blato na chrbte nehrozí. Horšie je to s horskými a cestnými bicyklami.

 

SKS X-bladeSKS schockbladeSKS x-blade x-boardSKS Flap Guard

 

Vieme, že bajkeri a cestní cyklisti si bicykle neradi "zdobia" komponentami navyše. Kazia vzhľad a pridávajú na celkovej hmotnosti. Existuje ale pár nenápadných a praktických vychytávok, ktoré aspoň čiastočne zachytia vodu a kusy blata odlietavajúce od kolies. Veľký výber rýchloupínacích blatníkov pod sedlo, na sedlovku, na spodnú rámovú trubku alebo do vidlice ponúka napríklaf firma SKS Germany. Sú plastové a ľahko odnímateľné, takže nebudú váš stroj "hyzdiť" večne.