26. 1. 2023

5 základných kritérií pre výber blatníkov na bicykel

Chránia váš bicykel, chránia vás, chránia parťáka za vami, napriek tomu ste na ich adresu už určite počuli stovky posmievačných poznámok. Reč je o blatníkoch. Je asi pravda, že bicyklu na atraktivite veľmi nepridajú, ale keď prší alebo napadne mokrý sneh, tak si aj najväčší odporcovia v duchu vyčítajú, že ich práve nemajú. Takže pokiaľ riešite hlavne funkčnosť a nie štýl, tu je 5 základných kritérií pre výber blatníkov na bicykel.

 

1. Účinnosť

Na samom začiatku si ujasnite, akú veľkú účinnosť od blatníkov očakávate. Ak hľadáte len núdzovú ochranu, ktorá v prípade nečakaného dažďa zadrží tie najväčšie "práce" vody a blata, budú vám stačiť malé plastové blatníčky do vidlice, pod sedlo alebo na spodnú rámovú rúrku. Ich výhodou je jednoduchá montáž a nízka váha, ich nevýhodou kratšia dĺžka a teda aj výrazne obmedzená účinnosť.

 

SKSSKSSKS

 

Spoľahlivú ochranu pri jazde v daždi vám poskytnú len dlhšie, plnohodnotné blatníky. Čím väčšiu časť obvodu kolesa budú zakrývať tým menej vody k vám od kolies prepustia. Ich nevýhodou je zložitejšia montáž a následná demontáž, ale pokiaľ to s jazdením za všetkých podmienok myslíte vážne, je poriadny blatník nutnosťou.

 

2. Terén

Povrch a miera otrasov, ktorú jazda po ňom generuje, určuje aké pevné alebo flexibilné by blatníky a ich uchytenie malo byť. Na horské bicykle do terénu sa budú hodiť skôr ohybné plastové varianty, ktoré znesú ako otrasy, tak ťukance a menšie pády. Na cestné a mestské bicykle odporúčame plastové alebo hliníkové blatníky s pevnejšími vzperami.

Pokiaľ jazdíte v skupinkách, voľte predĺžené varianty blatníkov ideálne s rozšírenými koncovkami. Voda a blato tak nebude striekať do tváre kolegom, ktorí idú za vami. Na gravely a cyklokrossové bicykle sa perfektne hodí model Speedrocker, na cestné rad Raceblade od SKS Germany.

 

3. Typ bicykla

Horský bicykel, mestský bicykel, elektrobicykel, gravel alebo cestný. Každý typ bicykla má trochu inú konštrukciu, čo je pri výbere blatníkov potrebné zohľadniť. Na niektorých rámoch nájdete predvŕtané otvory na pripevnenie blatníkov, na iných treba špeciálne navárky. No a niektoré kolesá nepočítajú s blatníkmi vôbec.

 

SKSSKSSKS

 

Pokiaľ je to prípad aj vášho bicykla, pozrite sa na modely Raceblade PRO, Speedrocker, Mudrocker alebo Veloflexx od firmy SKS Germany. Tieto blatníky sa pripevňujú pomocou pásikov, majú nastaviteľné vzpery a dajú sa namontovať takmer na akýkoľvek bicykel. Takmer. Pretože okrem rámu zohráva úlohu aj osadenie. Niektoré blatníky si nerozumejú s ráfikovými brzdami, iným môže vadiť zadný nosič. A pre ešte iné bude obmedzením odpružená zadná vidlica alebo príliš malé/veľké rozpätie ramien prednej odpruženej vidlice. Špeciálne pre celoodpružené horské bicykle vznikla sada blatníkov s označením Mudrocker.

 

SKSSKSSKS

 

4. Spôsob uchytenia

Zásadný pre výber blatníkov môže byť aj spôsob ich upevnenia ku bicyklu. Pokiaľ chcete byť schopní rýchlo zložiť blatníky bez použitia náradia a vyraziť za slnečného dňa "naľahko", hľadajte blatníky, ktoré sa pripevňujú pomocou pogumovaných pásikov alebo suchých zipsov. Medzi rýchloupínacími blatníkmi nájdete ako kratšie zadné varianty s uchytením na sedlovku (SKS S-Blade, X-Blade, X-Tra-Dry), tak sady plnohodnotných blatníkov vymenované v predchádzajúcom bode.

 

SKSSKSSKSSKS

 

5. Veľkosť kolies a šírka plášťa

Spoľahlivú ochranu pred odstriekavajúcou vodou vám poskytnú iba blatníky, ktoré budú zodpovedať veľkosti použitého kolesa a plášťa. Veľkosť blatníka voľte podľa veľkosti kolies udávaných v palcoch. Blatník sa potom snažte namontovať tak, aby medzera medzi plášťom a blatníkom bola zhruba 1,5 cm. Ideálny blatník je zhruba o 1 centimeter širší ako plášť, takže na každej strane presahuje o cca pol centimetra.

 

SKSSKSSKSSKS

 


 

Mohlo by vás zaujímať:

Ako správne nasadiť a nosiť cyklistickú prilbu 5 najčastejších otázok o elektrobicykloch 6 vecí, ktorými si ničíte bicykel