24. 8. 2022

Ako správne nasadiť a nosiť cyklistickú prilbu alebo na bicykli len s prilbou

Podľa BESIPu podstupujú cyklisti s prilbou až 19x menšie riziko úmrtia ako tí, ktorí ju nepoužívajú. S pomocou ochranných prilieb je možné predísť 83 % fraktúr lebky, 53 % zranenia mäkkých častí hlavy a 48 % poškodeniu mozgu. Z medicínskeho hľadiska tak asi nikto nepochybuje o tom, že prilba na bicykli dokáže zachraňovať životy. Len musí byť správne nasadená. Ako na to?

 

Ako má vyzerať správne nasadená cyklistická prilba

Zle padnúca prilba má pri páde približne rovnakú účinnosť ako žiadna prilba. Aby prilba dobre chránila hlavu, musí vám perfektne sedieť. Prilba nesmie tlačiť, remienky nesmú škrtiť a medzi bradu a dolnú sponu by sa vám mali vojsť maximálne dva prsty. Dobre zvolená prilba je jednoducho veľkostne tak akurát a komfortne obopína hlavu. Najčastejšie chyby pri upínaní prilieb ilustrujú nasledujúce fotky.

 

Jak nasadit helmu

 

1. ZLE: Cyklistická prilba nie je správne nastavená, cyklistka má chybne nastavené upínacie remienky. Jeden remienok by mal viesť pred uchom a druhý za uchom.
2. ZLE: Cyklistická prilba je nasadená obrátene, nefunguje teda ako ochranný prvok.
3. ZLE: Cyklistka má zle nastavené remienky cyklistickej prilby. Remienky vedúce pred a za uchom by sa mali stretnúť pod ušným lalokom. Utiahnutie remienkov pod bradou je príliš voľné. Odporúčanie je také, že medzi remienok a bradu by sa mali vojsť dva prsty.

 

Jak nasadit helmu

 

4. ZLE: Cyklistická prilba je príliš vzadu, cyklistka má odkryté čelo a nemá tak chránenú tvár.
5. ZLE: Cyklistická prilba je príliš vpredu, cyklistke bráni vo výhľade a navyše nemá chránený zátylok.
6. SPRÁVNE: Dobre zvolená veľkosť prilby, pripevnená doťahovacím mechanizmom (napr. doťahovacie koliesko), správne nasadená a upevnená. Pásky na bočnej časti hlavy sú správne vedené okolo uší, kde tvorí písmeno „Y“. Zapínanie pod bradou je tak akurát dotiahnuté..

 

Na bicykli len s prilbou

Na bicykli len s prilbou je projekt, od ktorého sme si vypožičali fotky vyššie, a tiež projekt, ktorý v Mojekolo dlhodobo podporujeme. Cieľom projektu je šíriť osvetu o zmysluplnosti prilby na bicykli, čím chce prispieť k zníženiu úrazov cyklistov, najmä tých so závažnými následkami na zdravie.

Na základe vykonaného výskumu dospelo Centrum dopravného výskumu, v. v. i., k záveru, že v Českej republike mohlo 37 percent usmrtených cyklistov žiť, ak by riadne použili cyklistickú prilbu. Dodajme, že aj tí, ktorí bez prilby prežili, si so sebou často nesú do ďalšieho života trvalé následky v podobe psychických porúch, epileptických záchvatov a pod. Preto za nás na bicykli vždy a všade len s kvalitnou a riadne upevnenou prilbou!

 

Detské prilbyMTB prilbyFullface prilbyLifestyle prilby

 


 

Ďalšie čítanie o prilbách:

Ako vybrať cyklistickú prilbu? Cratoni výmena prilby Prečo je prilba užitočná?