30. 10. 2020

5 zásadných parametrov pri výbere svetla na bicykel

Za zníženej viditeľnosti patria svetlá do povinnej výbavy a podľa zákona ich musíte mať na bicykli. Je to bezpečnostný prvok, ktorým ostatným účastníkom premávky jasne hovoríte: "Bacha, som tu tiež!". A to je informácia, ktorú stojí zato vysielať do sveta v noci aj cez deň. Mať svetlo na bicykli sa jednoducho oplatí za všetkých okolností. Od rána do večera. Od jesene do leta. Ide predsa o vašu bezpečnosť. Poďme si posvietiť na najdôležitejšie parametre pri výbere svetla na bicykel.

 

1. Určenie

Pred kúpou svetla na bicykel si rozmyslite, kedy a kde budete potrebovať na bicykli svietiť. Ak budete svetlo používať len pre večerné dojazdy domov po osvetlených komunikáciách a cyklotrasách, budú vám stačiť bezpečnostné svetlá – blikačky. Vpredu biela, vzadu červená sa postarajú o to, aby vás videli ostatní. Nezaručia vám však, že budete spoza riadidiel na cestu sami dobre vidieť.

 

Knog Plus TwinpackKnog Cobber Lil Twinpack

 

Pre časté nočné jazdenie po neosvetlených komunikáciách alebo v teréne voľte výkonnejšie predné svetlá. Drvivá väčšina dnešných svetiel využíva LED diódy, pretože sú malé, ľahké, energeticky nenáročné a tiež výkonné.

 

 2. Svietivosť a svetelný kužeľ

Pri výbere svetla na bicykel sledujte aj svietivosť. Tá je vyjadrená hodnotou lúmenov (lm). Všeobecne platí, že čím viac lúmenov, tým viac svetla. Blikačky mávajú svietivosť do 100 lm. Svetlá na nočné jazdenie by mali mať aspoň 300 lm.

 

Knog plugger twinpackKnog blinder road 600Knog Bandicoot čelovka

 

Nočných jazdcov by mal zaujímať aj tvar svetelného kužeľa, ktorý svetlo produkuje. Pre jazdu po spevnených cestách stačí dlhý a úzky kužeľ svetla. V teréne oceníte širší kužeľ svetla. Zväčší sa vám periférne videnie a lepšie nájdete ideálnu stopu medzi nerovnosťami.

Možnosť voľby rôznych kužeľov svetla ponúkajú aj niektoré čelovky. Ich výhodou je pohyb svetla kopírujúci pohyb hlavy. Svietite vždy tam, kam sa pozeráte. V kombinácii s bežným svetlom na riadidlách dosiahnete ideálnu viditeľnosti napriamo aj pri pohľade do strán.

 

3. Spôsob uchytenia

Väčšina predných svetiel sa pripevňuje na riadidlá. U blikačiek sa väčšinou prvá aj každá ďalšia montáž zaobíde bez náradia. Svetlo na riadidlá pripevníte jednoducho pomocou silikónového upínacieho pútka a rovnakým spôsobom je riešené uchytenie zadných blikačiek. Ideálnym miestom pre zadné svetlo je sedlovka. A keď je sedlovka krátka, dá sa zadné svetlo zaháknuť sponou o bundu, batoh alebo ponožku.

  

Knog PWR RiderKnog PWR MountainKnog pwr mountain

 

Väčšie, výkonnejšie a ťažšie predné svetlá mávajú pevnejší držiak, aby svetlo vplyvom vibrácií nemenilo nastavený smer svietenia. Okrem riadidiel sa dá predné svietidlo pripevniť aj na prilbu. Výhody sme už spomenuli u čeloviek - svetlo ide tam, kam hlava.

Osobitnú pozornosť si zaslúži produktový rad PWR od Knogu. Obsahuje potrebné predné svetlo PWR Mountain 2000L s integrovanou powerbankou, predlžovaciu kabeláž Bike Extension Mount a držiak na prilbu. Samotné svetlo sa skladá z vymeniteľnej svetelnej hlavice a z powerbanky, ktorú sa dá využiť pre dobíjanie iných zariadení. Dokúpiť si môžete aj popruh na hlavu, ku ktorému pripojíte hlavicu a vznikne čelovka, alebo ďalšie praktické príslušenstvo.


4. Spôsob napájania a dobíjania

Podľa frekvencie, s akou budete svetlo na bicykli využívať, voľte aj spôsob napájania. Na občasné blikanie si vystačíte aj so svetlami s jednorazovými batériami. V režime blikania dokážu bežať aj desiatky hodín, takže príležitostným jazdcom môžu vystačiť aj na niekoľko sezón.

 

Knog s integrovaným USB portom pre dobíjanie

 

Pokiaľ ale na bicykli jazdíte častejšie, alebo svietite aj vo dne kvôli väčšej bezpečnosti, voľte svetlá s integrovanou dobíjacou baterkou. Je to ekologickejšie a praktickejšie, než stále kupovať nové baterky. Dobíjacie svetla mávajú v balení špeciálnu nabíjačku alebo ich vo továrni vybavili USB portom.

 

5. Vzhľad

Často ani ten najracionálnejší dôvod a najpraktickejšia vychytávka nie sú dostatočnými argumentmi pre kúpu toho či onoho svetla. Jasne, svetlo bude funkčné, ale musí sa nám páčiť. Čo si budeme hovoriť, vyberáme očami.

 

Knog BlinderKnog Blinder

 

Svetlo na bicykel do 20 €

Svetlo na bicykel do 40 €

Svetlo na bicykel do 80 €

Svetlo na bicykel nad 80 €