20. 7. 2022

"Nepodceň to. Zapni svetlo" alebo prečo svietiť na bicykli aj cez deň

Celodenné svietenie na bicykli znižuje riziko nehody a súvisiacich zranení o 19 %. To zistili dánski vedci už v roku 2005. Teraz k permanentnému svieteniu na bicykli nabáda nová osvetová kampaň "Zapni svetlo". Iniciatívu už verejne podporili snowboardcrossárka Eva Samková alebo biker-youtuber Damjan Siriški, ale ambasádorom akcie je predovšetkým každý dobre osvetlený cyklista.

Prečo svietiť cez deň?

Les, tunel, tieň, protisvetlo. To sú miesta a situácie, v ktorých ste pre okoloidúce autá takmer neviditeľný cyklista. "Vplyv denného svietenia na pokles počtu nehôd pri autách už potvrdila nie jedna zahraničná štúdia. Sme presvedčení, že celodenné svietenie na bicykli môže predchádzať aj nehodám, v ktorých je angažovaný cyklista. Nemáme ambície presadzovať nejaký nový zákon, alebo niekoho nútiť, nech svetlo používa. Z našej strany je to hlavne osveta," popisuje motiváciu k vzniku kampane Zuzana Roubíčková, marketingová manažérka spoločnosti Schindler, hlavného iniciátora akcie.

 

Zapni světloAmbasádori

 

Cyklistov, ktorí trávia v sedle hodiny týždenne, už prax naučila svietiť na bicykli nielen keď je tma. "Radšej mať poriadne svetlo pod zadkom, ako najkrajšiu sviečku na hrobe," dodáva k téme denného svietenia na bicykli jeden z ambasádorov kampane, bývalý profesionálny cyklista a manažér MTB tímu Ghost Team, Honza Hruška.

 

Zapni svetloZapni svetloZapni svetloZapni svetlo

 

Ambasádorom je každý dobre osvetlený cyklista

Okrem Hrušky akciu verejne podporili aj snowboardcrossárka a olympijská víťazka Eva Samková, biker-youtuber Damjan Siriški a ultramaratónska cyklistka Peggy Marvanová. Ambasádorom kampane je ale každý dobre osvetlený cyklista.

„Čím viac nás cez deň svieti, tým skôr sa rozsvieti v hlave aj ostatným a dôjde im, že svietenie na bicykli aj cez deň zmysel má. Však základné svetlá na bicykel stoja len pár desiatok, ale jazda bez osvetlenia nás môže stáť aj život. A to je cena, ktorú asi nikto nechce zaplatiť,“ zhŕňa poslanie kampane Roubíčková.

Vedľa cyklo veľkoobchodu Schindler spol. s r. o. stojí za osvetovou akciou ešte Tím cestnej bezpečnosti, cyklistický tím Ghost Team a tiež my za Mojekolo. Zapojiť sa ale môže každý. Bežní cyklisti denným svietením na cestách, predajcovia bicyklov či cyklopointy na cyklo chodníkoch zase umiestnením podporných materiálov vo svojich prevádzkach. Tie je možné získať napríklad prostredníctvom správ na facebookovom profile kampane. Zapojené miesta potom budú zverejňované na webe www.zapnisvetlo.cz na mape oficiálnych partnerov akcie.

 

SvětlaZapní světlo

 

Viac o akcii:

Web: www.zapnisvetlo.cz
Facebook: www.facebook.com/zapnisvetlo

 


 

Súvisiace články:

Jak vybrat světlo Prilby Lumos Kolo vs. Auto