9. 5. 2024

6 pravidiel na trailoch podľa Tomáša Slávika. Čo radí majster sveta v 4X?

Rýchlosť, skoky, adrenalín. Traily sú zábava, ale pre pády a zranenia sa tu nechodí ďaleko. Tomáš Slavík dal spolu s RedBullom dokopy 6 rád na traily, vďaka ktorým je možné predchádzať zbytočným nešťastiam. Čo robiť a nerobiť na trailoch podľa niekoľkonásobného majstra sveta vo fourcrosse?

 

Pravidlo č. 1: Výbava je základ

Úplným základom je prilba. Na jazdu na ťažších trailoch budete potrebovať integrálku, ktorá chráni hlavu vrátane brady a spodnej čeľuste. Dobrým nápadom sú aj chrániče chrbtice, kolien a lakťov. Hodiť sa budú rukavice a okuliare, ktoré vás ochránia pred konármi a odlietajúcimi kameňmi a blatom. Ak sa máte veľmi radi, pridajte aj chrániče hrudníka, krčnej chrbtice, kľúčnych kostí, ramien a holení. Možno budete vyzerať ako robocop, ale vaše kosti vám pri prípadnom páde poďakujú.

 

 

Pozornosť venujte aj výberu oblečenia. Jazdci na trailoch väčšinou volia voľnejšie kúsky, ktoré neškrtia a neobmedzujú v pohybe. Pribaľte si aj ďalšiu vrstvu, náhradné suché oblečenie, ponožky a nepremokavú bundu, ktorá neprefúkne. Obuv by mala byť uzavretá s dostatočne pevnou podrážkou.

 

Pravidlo č. 2: Rozcvičte sa predtým ako vyrazíte

Než naskočíte na bike, poriadne sa rozcvičte. Pretiahnite svaly, zahrejte kĺby. Rozcvička pred jazdou dostane telo do prevádzkovej teploty, rozprúdi krv a dá telu signál, že sa bude diať niečo väčšie. Naťahovanie zmenšuje napätie vo svaloch, zvyšuje kĺbovú pohyblivosť, zlepšuje pružnosť svalov a hlavne znižuje riziko zranenia.

 

Tomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBull Tomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBull
Foto: © Tomáš Kříž pre RedBull

 

Pravidlo č. 3: Trasu vyberajte podľa svojich schopností

Trasy v bikeparkoch bývajú rozdelené podľa obtiažnosti. Sledujte značenie a nepúšťajte sa na trasy, na ktoré zatiaľ nemáte. Triezvo zhodnoťte svoje jazdecké schopnosti a nenechajte sa vyhecovať. Pár uštipačných poznámok od kamarátov bolí rozhodne menej, než sa potom nechať horskou službou znášať na nosidlách z trailu. Najskôr si párkrát prejdite ľahšie traily, až potom prejdite na tie ťažšie.

 

Pravidlo č. 4: Bicykel musí byť v kondícii

Zásadný je výber bicykla. Na cesťáku to v lese ani neskúšajte a na drsnejších trailoch neobstojí ani gravel. Na zjazdy to chce poriadny bike, ideálne „celopéro“, ktoré poberie kamene a korene. Tomáš Slavík už roky zbiera medaile na nemeckých bicykloch Ghost a už dlhé roky je verný modelu Riot.

Bicykel, na ktorom vyrazíte, musí byť v perfektnej kondícii a pred každou jazdou by ste ho mali skontrolovať. Skontrolujte nahustenie plášťov, vzorku aj ráfiky a uistite sa, že máte pevný a nepoškodený výplet. Mrknite na rám kvôli prípadným prasklinám. Otestujte brzdy, vidlicu a zadný tlmič.

 

Tomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBull
Foto: © Tomáš Kříž pre RedBull

 

Pravidlo č. 5: Vždy čakajte na parťáka

Na bezpečnom mieste zastavte a počkajte kým vás dobehne kamarát. V kritických chvíľach sa počíta každá sekunda. Čím skôr zistíte, že sa niečo stalo, tým rýchlejšie môžete privolať horskú službu a poskytnúť parťákovi prvú pomoc. Ako sa správne zachovať, keď sa niekto na traile zraní zisťoval Tomáš Slavík s pomocou horskej služby v jednom z dielov redbuláckého cyklu Přežitie.

 

Pravidlo č. 6: Nejazdite sami a majte v mobile aplikáciu Záchranka

V partii je to väčšia sranda, navyše je jazdenie bezpečnejšie, pretože si môžete pomôcť. Pokiaľ vyrážate sami, dajte o tom vedieť niekomu vo svojom okolí a do mobilu si nainštalujte aplikáciu Záchranka pokiaľ sa chystáte na české traily alebo do slovenských hôr.

Stiahnuť appku: Android | iOS

 

Tomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBullAplikace Záchranka
Foto: © Tomáš Kříž pre RedBull; FB profil Aplikácia Záchranka

 

Video: Ready na trail?

Tak už ste ready na trail? Rýchle zhrnutie všetkých pravidiel si ešte pre istotu dajte priamo s Tomášom v tomto video:

 

 


 

Mohlo by vás zaujímať:

VIDEO: Aleš Handzel a jeho španielska Escapada. Únik z rutiny na Norco Fluid FS

VIDEO: Aleš Handzel a jeho španielska Escapada. Únik z rutiny na Norco Fluid FS

Trail bike Fluid FS je univerzálny bicykel, ktorý zvláda terén, ľahšie traily aj mega jumpy. Dokazuje to Aleš Handzel v ďalšom edite, ktorý pre značku Norco natočil. Tentokrát vyrazil do Španielska spolu osvedčeným videomakerom Ondrejom Grundom, kde zachytili únik (španielsky escapada) z nudnej každodennosti. Bicykel je Alešov teleport, ktorý ho z bežnej rutiny prenesie za adrenalínovými zážitkami. Dajte si video a utečte na chvíľu od reality. Escapada!

ROCDAY: Nová značka MTB oblečenia ponúka odolnosť, pohodlie a štýl

ROCDAY: Nová značka MTB oblečenia ponúka odolnosť, pohodlie a štýl

Ak ste vášnivým MTB cyklistom a hľadáte oblečenie, ktoré vás nielen ochráni a poskytne vám komfort počas jazdy, ale aj vám umožní vyniknúť svojim jedinečným štýlom, ROCDAY je značka presne pre vás. Táto značka vznikla z vášne a skúseností samotných jazdcov, a to sa v jej produktoch prejavuje.

Test: Mountain Lovers a ich sezóna s plášťami Continental Kryptotal

Test: Mountain Lovers a ich sezóna s plášťami Continental Kryptotal

Mountain Lovers padli do oka nové plášte od Continentalu, ktorý svojou kolekciou určenou pre gravity disciplíny, rozvíril stojaté vody zaužívaných mtb značiek. A tak na začiatku sezóny na ich tátoše obuli nemecké gumy a skúsenosti s nimi nám popísali v tomto teste.