6. 10. 2021

Ako sa na jeseň starať o bicykel, keď je to vonku samá mláka a blato

Nie je žiadnym tajomstvom, že voda, vlhkosť a blato bicyklu nesvedčia, takže jeseň nie je pre bicykel práve ideálnym obdobím. Neznamená to však, že by ste sa mali jazdenia na bicykli vzdávať. Znamená to len, že váš bicykel bude na jeseň a v zime potrebovať viac starostlivosti. Ideálne po každej jazde.

 

Umytie a ošetrenie bicykla

Len málokto sa hneď po návrate z cyklo vychádzky vrhne s handrou na bicykel a začne ho s láskou zbavovať nánosu mokrého lístia, blata, niekedy aj posypovej soli. Pritom by to mala byť samozrejmosť. Vlhko a špina totiž nesvedčia ani rámu, ani komponentom. Skúste preto zabojovať s lenivosťou a po každej jesennej jazde svojho dvojkolesového miláčika umyte.

Nečistoty z rámu vám pomôže dostať R.S.P. čistič Muddy Buddy. Jemný peniaci prostriedok stačí aplikovať, nechať 2 minúty pôsobiť a následne zmyť. Na rám aj komponenty môžete použiť čistič bicykla SKS Wash Your Bike. Čistí a odmasťuje aj kazety, reťaze a ďalšie diely.

Po umytí a dôkladnom osušení bicykla ho môžete ešte ošetriť sprejom SKS Save Your Frame, ktorý na ráme vytvorí ochranný film, zakonzervuje ho a ochráni pred vlhkosťou a špinou. Po ďalšej jazde pôjdu nečistoty z takto ošetreného rámu ešte ľahšie odstrániť.

 

Čističe RSPR.S.P.  

 

Mazanie komponentov

Kto maže, ten ide, a na jeseň to platí dvojnásobne. Jednou z najviac exponovaných častí na bicykli je reťaz, preto si v plieskaniciach zaslúži viac mazať. Po jazde reťaz očistite handričkou či kefkou, alebo vyperte v práčke reťaze.

Rovnakú starostlivosť venujte aj kazete a prevodníku. Očistite ich zub po zube špeciálnou kefkou a odmastite. Nakoniec nezabudnite reťaz znova namazať, napríklad univerzálnym olejom SKS Lube Your Chain s praktickým aplikátorom. Do jesenno-zimných podmienok ale odporúčame olej R.S.P. Black Oil, špeciálne vyvinutý na vlhké počasie. A pozor, maže sa vždy iba reťaz nie kazeta a prevodník.

 

Mažte řetězOleje na řetěz Red Oil a Black Oil od RSP

 

Určite mrknite aj na odpruženú vidlicu a po jazde zotrite z vnútorných nôh všetku špinu. Tesnenie premažte olejom na vidlice R.S.P. Hyper Wiper, párkrát zapružte a prebytky oleja zotrite handričkou. Celú omývaciu a mazaciu kúru potom bicyklu počas jesene doprajte pravidelne. Ideálne po každej, na vodu a blato bohatej, jazde.

 


 

Čítajte viac o jesennom jazdení:

Podzimní výbava Oblékání podzim Co má mít školák-cyklista