13. 4. 2021

Ako sa nechovať na cyklotrasách v 6 bodoch. Robíte to aj vy?

Tri základné pravidlá pre riadenie čohokoľvek na verejnej komunikácii hovoria: 1. buďte ohľaduplní, 2. buďte predvídateľní, 3. sami predvídajte. My k tomu pridávame ešte 6 vecí, ktoré na bicykli nerobiť, aby ste neohrozovali seba ani ďalších účastníkov premávky.

 

1. Nejazdite vedľa seba

Nutkanie trochu si počas jazdy pokecať býva silné, ale cyklotrasa naozaj nie je tým pravým miestom na debaty. Pri jazde vedľa seba za prvé blokujete rýchlejších jazdcov a znepríjemňujete im predbiehanie, za druhé riskujete, že sa v menej prehľadnom úseku niečo alebo niekto nečakane objaví v protismere.

 

2. Netlačte sa na jazdca pred vami

Udržujte si odstup a nedýchajte na chrbát cyklistovi pred vami. Nikdy neviete, aký nečakaný manéver vykoná. Pamätajte tiež na to, že veľa cyklistov sa bohužiaľ nenaučilo dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Len bezpečný odstup vám dá dostatok času na reakciu.

 

Jazdite opatrne

 

3. Nebrzdite prudko

Bicykel nemá brzdové svetlo, takže prudkým brzdením riskujete, že do vás niekto zozadu nabehne. Keď miniete odbočku, alebo si z naproti všimnete kamaráta, nebrzdite všetkou silou. Spomaľujte postupne a v pokoji. Dajte cyklistom za vami možnosť pripraviť sa na váš manéver. Na brzdu dupnite len, keď je to naozaj nutné.

 

4. Nezvoňte ostatným do ucha

Hlavne na spoločných chodníkoch, na ktorých sa okrem cyklistov pohybujú korčuliari, kolobežkári a chodci, je fajn mať na bicykli zvonček. A fajn je tiež vedieť ho správne používať. Dajte o sebe zvončekom vedieť dostatočne dopredu. Korčuliar alebo chodec má čas sa obzrieť, zistiť, čo sa deje a uhnúť. Keď im ale cinknete do ucha až počas predbiehania, hrozí, že sa zľaknú a uskočia vám priamo pod kolesá.

 

Zvonek Knog OI LuxZvonek Knog OI Lux

 

5. Nestojte na cykloceste

Chytili ste defekt, zvoní vám telefón alebo si potrebujete upraviť sedlo? Nezastavujte na chodníku a neblokujte ostatných cyklistov, korčuliarov a chodcov. Plynule zíďte ku krajnici, na trávnik alebo na najbližšie odpočívadlo a všetky neodkladné úkony vykonajte tam.

 

6. Nepoužívajte telefón a nevozte slúchadlá na ušiach

Pípajúce smsky a notifikácie sociálnych sietí znižujú sústredenie. A to isté platí o telefonovaní a počúvaní hudby počas jazdy. Vždy sa plne venujte riadeniu, sledujte prevádzku a povrch, po ktorom idete. Pokiaľ na bicykli používate smartphone ako GPSku, kúpte si držiak na riadidlá, alebo tašku na rám so špeciálnym vreckom pre telefóny.

 

Vyberte si, na čom vyrazíte na ďalšiu vychádzku

Horské bicykleElektrobicykleKolobežky