27. 4. 2021

Detská cyklosedačka alebo vozík za bicykel? Tu sú klady a zápory

S novým prírastkom do rodiny prichádza aj veľa nových otázok, na ktoré budete hľadať odpoveď. V aktívnych rodinách sa skôr alebo neskôr rieši, či zaobstarať detskú cyklosedačku, alebo vozík za bicykel. A keďže na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, spísali sme všetky pre a proti jednotlivých riešení, aby sme vám uľahčili výber.

 

Predná cyklosedačka


Akonáhle dieťa vie sedieť samo, môžete sa začať obzerať po vhodnej cyklosedačke. Existujú dva základné typy detských sedačiek. Prvý typ - predná cyklosedačka - sa montuje pred jazdca na hornú rámovú trubku, eventuálne na riadidlá. Ich veľkou výhodou je, že máte s dieťaťom neustály kontakt, a tiež to, že vám svojím umiestnením úplne nerozhodí ťažisko. Sú aj ľahšie ako zadné sedačky, takže jazdné vlastnosti bicykla sa až tak veľmi nemenia.

Kvôli svojmu umiestneniu majú ale predné sedačky kratšie operadlo, takže neposkytujú dostatočnú oporu detským chrbátikom ani hlavičke. Navyše môžu niektoré sedačky umiestnené pred jazdcom zavadzať pri šliapaní, preto sa hodia skôr na krátke jazdenie. Pri montáži na bicykel môžu niekedy prekážať lanká brzdy a prehadzovačky, takže si pred kúpou dobre prezrite systém upevnenia sedačky aj svoj bicykel.

Z bezpečnostného hľadiska je to nerozhodný "súboj" medzi priaznivcami zadných a predných sedačiek. Fanúšikovia predných sedačiek tvrdia, že v prípade pádu človek intuitívne chytá dieťa pred sebou a je schopný ho aspoň trochu ochrániť. Odporcovia sedačiek vpredu zase argumentujú tým, že pri páde ide dieťa na zem ako prvé a jazdec padá na neho. Objektívneho víťaza asi nejde určiť. Vždy to bude o konkrétnej situácii a mieste. Ideálne v oboch prípadoch je nepadať vôbec.

 

Plusy a mínusy prednej cyklosedačky


+ Umožňuje dobrý kontakt s dieťaťom
+ Poskytuje dieťaťu dobrý rozhľad
- Má menšiu nosnosť
- Poskytuje minimálnu oporu chrbta a krku
- Nechráni dieťa pred vetrom, prachom a muškami
- Obmedzuje jazdca pri šliapaní

 

Zadná cyklosedačka

Druhým typom je zadná detská sedačka, ktorá sa pomocou špeciálneho adaptéra upevňuje na sedlovú trubku nad zadné koleso. Existujú ešte zadné cyklosedačky, ktoré možno pripevniť na zadný nosič, ten však musí mať požadovanú nosnosť, aby sa pod váhou sedačky s dieťaťom nezrútil.

 

Zadná cyklosedačka Hamax

 

Zadné sedačky Hamax, Thule aj všetky ostatné majú robustnejšiu konštrukciu a vysoké operadlo, takže ako chrbát, tak hlava dieťaťa majú dostatočnú oporu. Lepšie modely sú navyše polohovateľné. Až vám dieťa v sedačke zaspí, môžete mu sklopiť operadlo dozadu, aby mu toľko nepadala hlavička.

 

Cyklosedačka HamaxSedačka Hamax Caress

 

Výhodou je aj odpruženie sedačky a tiež to, že má spravidla väčšiu nosnosť (až do 22 kg) ako tá predná. Aj z praktického hľadiska idú plusové body na konto zadnej sedačky. Na bicykel sa totiž montuje len pomerne malý adaptér, takže možno sedačku kedykoľvek ľahko a rýchlo demontovať a bicykel normálne používať. Prikúpiť sa dá aj samostatný adaptér, takže môžete mať na každom bicykli jeden, aby sedačku mohol voziť otecko aj mamička.

Nevýhody možno vidieť v tom, že je dieťa za vami. Znamená to za prvé horšiu komunikáciu, za druhé obmedzený rozhľad pre dieťa (môže pozerať len do strán) a za tretie ťažisko posunuté nad zadné koleso, teda zhoršenú ovládateľnosť obzvlášť, keď sa dieťa začne vrtieť.

Ani zadnú sedačku nejde nainštalovať na všetky bicykle. Na karbónové rámy sedačky rozhodne nepatria a celoodpružené biky sú tiež skôr z hry. Väčšinou totiž nie je sedačku za čo uchytiť, a keď áno, naráža zadné koleso pri pružení zospodu do sedačky. Vyššia váha znamená aj väčšiu záťaž pre čapy zadnej stavby a tlmič.

 

Plusy a mínusy zadnej cyklosedačky


+ Väčšie operadlo poskytuje oporu chrbtu aj hlave
+ Konštrukcia sedačky poskytuje pomerne dobrú ochranu
+ Má väčšiu nosnosť a je odpružená
+ Pred prachom a muškami je dieťa chránené jazdcom
+ Dá sa ľahko a rýchlo demontovať
- Dieťa nemáte na očiach
- Dieťa môže pozerať len do strán
- Jazdec nemôže mať batoh
- Ťažisko je posunuté nad zadné koleso

 

Detský vozík za bicykel


Vozík za bicykel je najnovšou alternatívou pre rodinné cyklovýlety. Je to trend len niekoľkých posledných rokov, ale svojou obľúbenosťou sa už hravo vyrovná oveľa starším zadným sedačkám. Obrovskou výhodou detského vozíka je, že v ňom vďaka špeciálnym vajíčkam a bábätkovníkom môžete prevážať deti už od prvého mesiaca života. To v sedačkách nejde. Dieťa sa najskôr musí naučiť samostatne sedieť a držať hlavičku, až potom môže do sedačky.

 

Detský vozík QeridooŠportový kočík Qeridoo

 

Vozíky majú navyše lepšie odpruženie, takže je jazda pre malých pasažierov pohodlnejšia, než v ktorejkoľvek sedačke. Plusom vozíkov je aj to, že rúrková konštrukcia chráni dieťa zo všetkých strán a spôsob uchytenia za bicykel zaisťuje, aby v prípade pádu bicykla vozík zostal v horizontálnej pozícii.

Detský vozík má aj ďalšie prednosti. Je neskutočne variabilný. Stačí odmontovať ťažnú tyč, namontovať otočné koliesko a premení sa v športový kočík. Prikúpiť sa dá aj joggingové koliesko na beh alebo jazdu na inline a existujú dokonca ski sety namiesto kolies, takže v zime môžete s vozíkom vyrážať aj na bežky. Praktickou vychytávkou je aj veľký batožinový priestor a dostupnosť jedno aj dvojmiestnych variant. Plusom je aj možnosť dokúpenia druhého ťažného zariadenia na bicykel, aby mohli s vozíkom jazdiť striedavo obaja rodičia.

 

Variabilita vozíka za bicykel Qeridoo

 

Odporcovia vozíkov im vyčítajú nedostatočný, respektíve žiadny kontakt s dieťaťom za jazdy, a tiež to, že dieťa vo vozíku chytá kamienky, nečistoty a prach od zadného kolesa. Najnovšie detské vozíky za bicykel Qeridoo sú však vybavené až 3 samostatnými clonami (proti hmyzu a prachu, proti slnku, proti dažďu a vetru), takže argument o nečistotách je skôr nemiestny. Aj komunikácia s dieťaťom sa dá vyriešiť. Vynaliezaví rodičia inštalujú do kabíny detské pestúnky, aby vedeli, čo sa za jazdy vo vozíku deje.

Na cyklistických fórach schytávajú vozíky kritiku aj za to, že majú výrazne menšiu výšku než samotný cyklista, takže ich ostatní účastníci premávky môžu prehliadnuť. Práve preto sú všetky vozík z výroby vybavené výraznou vysokou vlajočkou, odrazkami a veľkým množstvom reflexných prvkov.

 

Vozíky QeridooVozíky Qeridoo

 

Objektívnou nevýhodou vozíka môže byť väčšia šírka, takže musíte počítať s tým, že sa nepretiahnete všetkými lesnými cestičkami. V mestách potom pozor na ostrovčeky, obrubníky a vyvýšené krajnice ciest. Za mínus sa dá považovať aj horšia skladnosť. Vozík sa síce dá zložiť "na placku", ale rovnako pre neho musíte počítať s miestom navyše, či už v garáži alebo v kufri auta pri cestovaní.

Plusy a mínusy detského vozíka za bicykel

+ Rúrková konštrukcia chráni dieťa pri nehodách

+ Dieťa má pohodlnejší posed a dostatok miesta

+ Umožňuje prepravovať aj batoľatá od 1. mesiaca veku (pri dokúpení bábätkovníka)

+ Využijete ho aj pre iné športové aktivity

+ Máte k dispozícii veľký batožinový priestor

+ Môžete prevážať viac detí (dvojmiestne varianty)

+ Spoľahlivo chráni deti pred vetrom aj dažďom

- Nemáte kontakt s dieťaťom

- Súprava je výrazne širšia, dlhšia a horšie manévrovateľná

- Musíte počítať s miestom navyše pri preprave aj uskladnení

 

Ťažná tyč pre väčšie deti

Na výlety so staršími deťmi, ktoré už samy pár kilometrov zvládnu, sa hodí ťažná tyč Trail Gator. Montuje sa na sedlovku a pripevňuje k hlavovej trubke ťahaného bicykla. Na vychádzku tak malý cyklista vyráža na vlastnom bicykli a až sa unaví, pripojíte ťažnú tyč a bezpečne ho dotiahnete domov. Vďaka tomu si môžete dopriať aj dlhšie spoločné cyklovýlety. Ťažná tyč je teleskopická a v zloženom stave sa dá pripevniť k zadnej vidlici, takže neprekáža, keď dieťatko šliape samo.

 

Ťažná tyč TRAIL GATORŤažná tyč Trail Gator

 

Plusy a mínusy ťažnej tyče

+ Zvládnete spolu aj dlhšie výlety

+ Tyč je skladacia, takže môžete striedať samostatnú jazdu s ťahaním

+ Dieťa má pocit, že ide samo

- Nemáte kontakt s dieťaťom

- Kvôli vyvýšenému prednému kolesu ide dieťa v ľahko neprirodzenej pozícii

 

Cyklosedačka HamaxVozíky QeridooŤažná tyč TRAIL GATOR

 


 

Čo nerobiť na cyklotrasáchAko vybrať kolobežkuObliekame sa na jar a leto